Rzeczpospolita zarzuca: D.Tusk skłamał. Rzecznik premiera pisze w odpowiedzi list otwarty do mediów

Donald Tusk na boisku
Donald Tusk na boisku Fot. Kancelaria Premiera
Dziennik Rzeczpospolita zarzucił dziś kłamstwo premierowi. Gazeta napisała, że już w maju Donald Tusk był ostrzegany przez ABW w sprawie Amber Gold. Tymczasem szef rządu w czerwcu zarzekał się, że o Amber Gold słyszał wyłącznie z mediów, więc swojemu synowi Michałowi Tuskowi nie przekazał żadnych tajnych informacji.


Rzecznik rządu Paweł Graś opublikował właśnie list do mediów w tej sprawie. Poniżej jego pełna wersja, by także nasi czytelnicy mogli wyrobić sobie pełny pogląd w tej sprawie. O tekście w Rzeczpospolitej czytajcie tu.

PEŁNA TREŚĆ LISTU RZECZNIKA RZĄDU:

Zarzut
Artykuł „Rzeczpospolitej”. „Premier Donald Tusk w sierpniu tłumaczył, że ostrzegając w czerwcu syna przed współpracą z OLT Express, nie miał informacji ze służb o przestępczej działalności firm Marcina P., właściciela m.in. Amber Gold. Okazuje się, że było inaczej. Już w maju Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informowała go o podejrzeniach wobec tej spółki”.

Odpowiedź
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej 14 sierpnia 2012 roku: „Informacje jakie otrzymuję od także służb specjalnych są klauzulowane, jak się państwo domyślacie nie będą nigdy przedmiotem szerokich komentarzy publicznych, ale w czasie o którym rozmawiamy a więc wiosną, późną wiosną, wczesnym latem żadna z informacji jakie otrzymywałem nie wykraczała poza to, o czym media informowały dość szeroko i nie zmuszała mnie do podejmowania żadnych zadań ponad te zadania, które służby państwa już wykonywały”. (…) „Nie uzyskałem ze strony służb państwowych żadnych informacji, których celem było ostrzeżenie mojego syna”. (…) „Materiały dotyczące tych ryzyk pojawiały się w prasie od kwietnia systematycznie, a w maju już bardzo intensywnie i dlatego sugestia z jednej strony, że mogłem mieć jakieś tajne informacje i uprzedzałem swojego syna jest delikatnie mówiąc niemądra, i tak jak wspomniałem także dalece nieprzyzwoita”.


Słowa te oznaczają – wyłącznie tyle – że premier nie otrzymał od służb specjalnych żadnych informacji, na podstawie których mógłby ostrzegać syna. Wyciąganie z tych słów wniosku, że premier w ogóle nie otrzymał od służb informacji na temat Amber Gold, jest nieuzasadnione.

Zarzut
Artykuł „Rzeczpospolitej”. Autorzy artykułu o premierze: „Zapewniał też, że służby ani prokuratura do dnia konferencji nie informowały o przestępczej działalności spółek Marcina P. On sam opierał się wyłącznie na wiedzy dostępnej w mediach, nie zaś służb specjalnych”.

Odpowiedź
Premier Donald Tusk nigdy nie wypowiedział takich słów. Prosimy redakcję o dostarczenie do KPRM tego cytatu z podaniem źródła.

Zarzut
Artykuł „Rzeczpospolitej”. Andrzej Duda z PiS powiedział o premierze: „A jeszcze w czwartek w Sejmie przekonywał, że wiedzę o Amber Gold czerpał z mediów, a nie ze służb”.

Odpowiedź
Premier Donald Tusk w Sejmie 30 sierpnia 2012 roku. „Sto razy informowaliśmy bardzo precyzyjnie o tym, kiedy wpłynęła pierwsza notatka z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na moje biurko i czego mniej więcej dotyczyła, nie chcemy tutaj naruszać klauzuli, ale właściwie to, co powiedzieliśmy, dość dokładnie opisuje znaczenie tej notatki związanej bezpośrednio z informacją z BGŻ. I nie ukrywałem, że w mojej ocenie analityczno-wyprzedzające działania ABW były powolne” (…) „ABW działało zgodnie z rutyną, nie mam większych zastrzeżeń co do sposobu działania ABW wtedy, kiedy otrzymało informacje, było to w maju, na temat pewnych zagrożeń czy wątpliwości. Informacje z jednego z banków, a następnie analiza przeprowadzona przez ABW doprowadziły ABW bardzo szybko do wniosków do prokuratury”.

Premier informował więc o notatce ABW.

Proszę uwzględniać powyższe fakty w swoich kolejnych publikacjach.

Paweł Graś
Rzecznik Prasowy Rządu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce