Ważny komunikat resortu środowiska w związku z otwarciem lasów. Wyjaśnia, co z maseczkami
redakcja naTemat
19 kwietnia 2020, 18:21·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 kwietnia 2020, 18:21
Na ten moment czeka wiele osób, które mają dość izolacji w czterech ścianach mieszkania. Od poniedziałku 20 kwietnia rząd luzuje obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Jedną z istotnych zmian jest to, że parki i lasy znów będą otwarte. W rozporządzeniu znalazła się ważne zastrzeżenie w kwestii maseczek ochronnych.
Reklama.
Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Czy takim miejscem jest las? Rządowe rozporządzenie rozwiewa wątpliwości: w lesie maseczki nie są konieczne. Ale na parkingu przed wejściem do lasu - owszem.
"Ministerstwo Środowiska informuje, że od poniedziałku 20 kwietnia będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki" – wyjaśnia w komunikacie resort środowiska.
– Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma – tłumaczy minister Michał Woś, który sam był zakażony koronawirusem.
Zgodnie z rozporządzeniem w pierwszym etapie łagodzenia restrykcji od 20 kwietnia otwarte zostaną lasy i parki.
Prawo do samodzielnego wyjścia z domu od poniedziałku otrzymają dzieci od 13. roku życia. Jednocześnie będą obowiązywały też nowe limity osób w sklepach - 1 osoba na 15 mkw. (to w większych sklepach) lub 4 osoby na jedno stanowisko kasowe. Tzw. godziny seniora (od 10.00 do 12.00) będą obowiązywać tylko od poniedziałku do piątku, w weekendy ich nie będzie.
Nowe zasady będą obowiązywać w kościołach, gdzie dotąd w mszy mogło uczestniczyć jedynie pięć osób. "W trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego znajdował się 1 uczestnik na 15 mkw. powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny" - czytamy w rozporządzeniu. Czyli w większym kościele, o powierzchni powyżej 1000 mkw., będzie mogło przebywać co najmniej 66 osób.
Zmienią się też zasady dotyczące pogrzebów. Na cmentarzu będzie mogło się znajdować maksymalnie 50 uczestników pogrzebu.