Mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o otrzymanie dodatkowych środków na prowadzenie firmy. W ramach tarczy antykryzysowej 2.0 do Powiatowych Urzędów Pracy można składać wnioski o możliwość otrzymania dofinansowania m.in. na opłacenie podatków, czynszu lub składek ZUS w kwocie nieprzekraczającej 5 tys. zł. Wyjaśniamy, w jaki sposób wypełnić odpowiednie dokumenty.
Jeśli przynajmniej od 3 miesięcy prowadzimy firmę, która powstała przed 1 marca 2020 roku i nie zatrudnia żadnych pracowników, to wystarczy złożyć drogą elektroniczną wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy (zgodnego z miejscem, w którym prowadzimy działalność) lub wypełnić go bezpośrednio w placówce PUP.
WNIOSEK ONLINE o przyznanie MIKROPOŻYCZKI
⦁ Wniosek o mikropożyczkę do 5 tys. zł dla przedsiębiorców jest dostępny na stronie praca.gov.pl w zakładce Tarcza Antykryzysowa.
⦁ W dalszej kolejności należy wybrać zaznaczony na żółto wniosek PSZ-PKDG.
⦁ Po wybraniu punktu 1 trzeba pobrać "Załącznik do wniosku" (po wypełnieniu zapisujemy go w postaci pliku PDF).
⦁ Po przejściu do punktu 2 wybieramy "Pobierz umowę" (nie należy jej wypełniać, ani drukować).
⦁ Następnie dochodzimy do pola "Adresat wniosku" (wybieramy PUP zgodny z naszą lokalizacją).
⦁ Naciskamy "Przejdź do edycji wniosku" i podajemy nasze dane osobowe.
⦁ Po dojściu do punktu 5 należy podać kwotę mikropożyczki, o którą wnioskujemy (można podać dowolną wartość poniżej 5 tys. zł). Podajemy też numer rachunku bankowego i stan zatrudnienia w dniu 29 lutego 2020 roku. W miejscu, w którym podaje się liczbę zatrudnionych pracowników, zapisujemy "0".
⦁ Na koniec klikamy w "Załączniki" i dodajemy wypełniony plik z punktu 4 oraz pustą umowę z punktu 5 (jeśi chcemy dodać kolejny załącznik, to wybieramy "Typ załącznika: Inny załącznik" i naciskamy "Dodaj załącznik"). Po sprawdzeniu, czy wszystkie dane są wypełnione poprawnie naciskamy "Dalej" i podpisujemy wniosek profilem zaufanym ePUAP (jeśli nie mamy konta na praca.gov.pl, to trzeba je założyć).
WNIOSEK o UMORZENIE POŻYCZKI
Istnieje także możliwość umorzenia mikropożyczki bez konieczności zwracania pieniędzy, które pożyczyliśmy. Mamy do tego prawo, jeśli od dnia otrzymania dofinansowania będziemy prowadzić nieprzerwanie działalność gospodarczą przez 3 miesiące i złożymy wniosek w ciągu kolejnych 14 dni (jeśli pożyczkę dostaniemy 21 kwietnia, to wniosek o umorzenie można złożyć do 4 sierpnia 2020 roku). Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników (w ramach Tarczy Antykryzysowej 2.0 zniesiono taki wymóg).