Świat po pandemii. 21 tekstów o tym, co właściwie czeka nas po koronawirusie. A czeka sporo zmian
Michał Mańkowski
04 maja 2020, 06:05·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 maja 2020, 06:05
Usłyszałem ostatnio, że przechodzimy właśnie największy eksperyment społeczny w historii ludzkości. Nie wiem, czy faktycznie jest aż tak, ale wiem na pewno, że to najbardziej nietypowa rzeczywistość, w jakiej przyszło żyć sporej części ludzi. Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie wielu z nas i w Polsce nie ma osoby, której by nie dotknęła. Dziś wychodzimy do przodu i wraz z inicjatorem tej akcji Sebastianem Kulczykiem ruszamy z cyklem 21 tekstów o tym, jak świat, Polska i nasza rzeczywistość będą wyglądały "po koronawirusie". Sprawdźcie, czy jesteście gotowi.
Reklama.
Kto by pomyślał?
Gdyby pół roku temu ktoś przewidział przyszłość i próbował ostrzec innych, zdradzając im, co czeka świat na początku 2020 roku, szybko by go wyśmiano i wsadzono na półkę między innych zwolenników teorii spiskowych. No bo, jak mielibyśmy uwierzyć, że w czasach globalnej prosperity i ciągłego wzrostu niemal z dnia na dzień nasze życie będzie wyglądać tak:
– zamknięte granice,
– odwołane loty, ruch lotniczy praktycznie wstrzymany,
– obowiązkowa kwarantanna,
– zakaz wchodzenia do parków i lasów,
– zamknięte centra handlowe, kina, teatry, sklepy, restauracje,
– brak możliwości wizyty u fryzjera, kosmetyczki i większości usługodawców ,
– obowiązkowe maseczki na twarzy dla wszystkich,
– gigantyczne kolejki pod sklepami,
– nie można iść pojeździć na rowerze czy pobiegać,
– niepełnoletni nie mogą sami wyjść z domu,
– przełożone Euro 2020 i Igrzyska Olimpijskie w Tokio,
– momentami puste półki sklepowe,
– obowiązek robienia zakupów w rękawiczkach ochronnych,
– (...)
Dziś zakupy w Biedronce są nie lada wyzwaniem. Ostatnio w banku czułem się jak w jakimś apokaliptycznym filmie. Na drzwiach masa kartek z ostrzeżeniem, ochroniarz "wyrzucił" mnie na zewnątrz jeszcze zanim na dobre wszedłem do placówki, bo w środku były już dwie osoby. Gdy w końcu przyszła moja kolej, do środka zaprosił mnie pracownik ubrany bardziej jak technik laboratoryjny niż bankier. Następnie po dezynfekcji trafiłem do małego stolika z wielką przeszkloną szybą na środku, gdzie w odpowiedniej odległości i miłej, aczkolwiek dziwnej atmosferze załatwiliśmy wszystkie potrzebne sprawy.
I nie gdzieś w odległych Chinach, ale tutaj, u nas, w Polsce. Za oknem, w większych i mniejszych miastach. A dobrze wiecie, że powyższą listę bardzo łatwo można by rozwinąć dalej, bo koronawirus dotknął wszystkich, ale każdego w różny sposób.
Koronawirus u bram
To osobisty test dla każdego z nas, ale także i dla całych pokoleń. "Młodzi" w końcu mają swój stan wojenny na miarę dzisiejszych czasów. Oczywiście to pewna kreacja, bo skala inna, ale emocje i ograniczenia podobne. Od urodzenia byli przyzwyczajeni do dobrobytu, otwartych granic, przez które można przejeżdżać pokazując dowód, albo nie robiąc nawet tego. Cały świat był (jest?) dostępny w zaledwie kilka kliknięć po tanie bilety lotnicze.
Nagle BUM, które nadeszło niemal z dnia na dzień, choć niepokój mniej lub bardziej podświadomie czaił się już przez kilka tygodni. Najpierw go bagatelizowaliśmy (gdzieś daleko, nie u nas), potem się z niego śmialiśmy (w myśl zasady, że jak się będziesz z czegoś śmiać, to nie będziesz się go bać), by w końcu zobaczyć, że to już. U nas.
Świat powoli wychodzi z pierwszego szoku. Jedne kraje robią to bardziej skutecznie, drugie mniej, ale niezależnie od tego, jak sobie radzą, wszędzie w głowach tli się to sam pytanie: co dalej?
Pandemia w ekspresowym tempie wymusiła zmiany na każdej płaszczyźnie życia. Zarówno w skali mikro (nasza codzienność), jak i makro (globalna gospodarka i biznesy). Wiemy już, że świat "po pandemii" nie będzie taki sam. Czeka nas przyzwyczajenie i nauczenie się nowej normalności.
Życie "po pandemii"
Dlatego też w 21 tekstach chcemy zastanowić się i nakreślić Wam możliwie scenariusze tego, jak będzie wyglądał świat po koronawirusie. Czemu 21? Bo do tej pory żadne wydarzenie w XXI wieku nie zdeterminowało tego stulecia tak bardzo jak koronawirus.
Od jutra przez 21 dni będziemy publikować codziennie jeden materiał dotyczący konkretnego skutku koronawirusa. Będą to zarówno tematy bardzo praktyczne i bliskie codzienności, jak i te dotyczące szerszego spojrzenia na gospodarkę i gałęzie biznesu. Nie zabraknie też wątków społeczno-psychologicznych, bo na własnej skórze odczuwamy je równie mocno, co ekonomiczne.
Partnerem redakcji naTemat w tym cyklu jest Incredible Inspirations – platforma mentoringowa Sebastiana Kulczyka, która w swojej działalności jak mało kto wybiega właśnie w przyszłość. I to właśnie Sebastian Kulczyk był inicjatorem 21 tekstów o świecie po pandemii.
– Zapraszam do dyskusji przedsiębiorców i wizjonerów. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie jak będzie wyglądać nasza postpandemiczna lub interpandemiczna "nowa normalność". Na kruszących się fundamentach istniejącego porządku gospodarczego właśnie teraz, szybko, w trybie awaryjnym i chaosie, rodzi się nowy, globalny świat - cyfrowy, wirtualny, oparty o sztuczną inteligencję i myślące maszyny. Czy będzie dla wszystkich źródłem szczęścia i dobrobytu, czy też kolejnym krokiem ludzkości na drodze do samozagłady? Kto z niego zostanie wykluczony, a kto będzie nowym liderem? Jak i do czego musimy się, wszyscy bez wyjątku, pilnie zaadaptować? Co zrozumieć i bezwarunkowo przyjąć do wiadomości, żeby każdy, kolejny dzień był znowu radosnym zmaganiem o lepsze jutro, a nie tylko desperacką walką o życie? – mówi i pyta Sebastian Kulczyk.
W tym cyklu dowiecie się m.in.
1. Czy czasy po pandemii będą nowymi latami 90. i nagle okaże się, że zaskakująco łatwo wejść w nowy biznes i zacząć szybko zarabiać pieniądze?
2. Nowe biznesy po koronawirusie. Jakie nowe gałęzie przemysłu i biznesu pojawią się na świecie, który w końcu zrozumiał, jak wielką uwagę trzeba przywiązywać do higieny?
3. Skutki społeczno-ekonomiczne. Czy pandemia i reakcje rządów otworzyły w końcu ludziom oczy (zwłaszcza Polakom), że rozdawnictwo ma krótkie nogi i w czasach prosperity nie tylko trzeba pieniądze rozdawać, ale także inwestować i odkładać?
4. Podróże małe i duże. Jak długo branża podróżnicza będzie się odbudowywać, kiedy w końcu zaczniemy znowu latać po świecie? Czy będzie to wyglądało tak samo? Co z cenami biletów i hoteli?
5. Kwarantanna w dobie pandemii to prawdziwy reality check dla wielu firmy. Czy nagle okaże się, że wiele z nich będzie dużo częściej pracować zdalnie, zmniejszą swoje gigantyczne biura, a firmy zajmujące się wynajmem będą miały spory problem? A może to dobry moment, by samemu wynająć lepsze biuro?
6. Skutki zdrowotne vs skutki ekonomiczne i społeczne. W którym momencie jako społeczeństwo dojdziemy do wniosku, że te drugie są bardziej szkodliwe i będzie trzeba przejmować się nimi równie mocno, a nawet bardziej, co zdrowotnymi?
7. Gdzie jest granica etycznej akceptacji dla poziomu umieralności koronawirusa? W którym momencie jako społeczeństwo powiemy "ok, ta skala jest okej i musimy zacząć z nią żyć, jak z innymi chorobami". Typowy dylemat wagonika.
8. Czy pandemię koronawirusa można było przewidzieć? Jak długo można iść drogą ciągłego wzrostu gospodarczo-społecznego? Czy zawsze musi przyjść załamanie w tej czy innej formie?
9. Higiena osobista i bezpieczeństwo w miejscach publicznych, czyli jak ludzie będą zachowywali się w centrach handlowych czy komunikacji miejskiej "po pandemii", jak często będziemy myli ręce, czy maseczki, rękawiczki i żele antybakteryjne zostaną z nami na długo?
10. Czy redukcje zatrudnienia nie pokażą firmom, że do tej pory miały przerost zatrudnienia i radzą sobie równie dobrze po ich przeprowadzeniu?
11. "Nowa normalność" po pandemii, czyli jak teraz będą wyglądały pozornie zwykłe rzeczy
12. Lekarz i naukowiec żyją za grosze, aktorzy i piłkarze opływają w dostatki – to popularne w ostatnim czasie memy. Czy pandemia koronawirusa może wywrócić strukturę płac na świecie, albo chociaż wyraźnie na nią wpłynąć?
13. Sport po pandemii, czy sportowcy są skazani na granie przy pustych trybunach? Jak będą wyglądały masowe imprezy, ile lig upadnie? Czy może to jest szansa, by rozwinąć technologię pokazywania zawodów?
14. Lista pozytywnych rzeczy, które wynikły dla nas z pandemii, czyli czego nauczyliśmy się o sobie i świecie, w którym żyjemy
15. Dochód podstawowy. Czy mokre sny lewicujących socjologów, politologów i ekonomistów mogą być odpowiedzią na nowe czasy? Czy potrzebna jest nowa redystrybucja dóbr?
16. Czy wszystko powinno być made in China? Pandemia pokazała, jak cała Europa czeka na pociąg – nomen omen – z Wuhan ze sprzętem medycznym. Czy pewne produkty powinny powstawać w Polsce/Europie/gdziekolwiek nawet za cenę wyższych kosztów produkcji? A może nawet w państwowych firmach?
17. Przyspieszenie automatyzacji i robotyzacji. Czy pandemia koronawirusa pokazała, że globalne firmy muszą na nią stawiać, by "wyeliminować" czynnik ludzki, który trzeba chronić podczas pandemii i może zaważyć na całym biznesie?
18. Biznes lotniczy nigdy wcześniej nie był w takim kryzysie. Część linii w ogóle nie przetrwa. Oto, jak koronawirus wpłynął na branżę lotniczą
19. Kto najbardziej zyskał na koronawirusie. Czy pandemia z perspektywy gigantów takich jak Amazon, Alibaba, Facebook czy Google to żniwa?
20. Rynek medialny po koronawirusie. Kto się ostanie? Jak globalni gracze starają się ratować media, kto stracił najbardziej, kto zyskał?
21. Czy jako społeczeństwo stanęliśmy na wysokości zadania i wykazaliśmy się odpowiednią solidarnością społeczną, czy wręcz odwrotnie?
Zapraszamy, nie tylko do czytania, ale i dyskusji.