Pestalotiopsis microspora – jeden z najbardziej niezwykłych gatunków grzybów, jakie występują na naszej planecie – do przeżycia nie potrzebuje nawet tlenu. Jest w stanie przetrwać nawet na wysypiskach śmieci. Choć znany jest od 1880 roku, to jednak dopiero kilka lat temu podczas wyprawy naukowej do amazońskich lasów deszczowych badaczom udało się potwierdzić, że grzyb ten może się doskonale sprawdzić do... recyklingu tworzyw sztucznych.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Yale potwierdziły, że występujące w Ameryce Południowej i Azji grzyby Pestalotiopsis microspora potrafią trawić i rozkładać plastik oraz poliuretan, a następnie przekształcić go na materię organiczną.
Już w 2011 roku podczas ekspedycji prowadzonej pod kierunkiem słynnego profesora biochemii molekularnej – Scotta Strobela – studentom z Yale udało się wykazać, że grzyby, na które natrafiono w ekwadorskich lasach, nie mają problemu, by funkcjonować bez dostępu do tlenu. Mają za to spory apetyt na... tworzywa sztuczne, które stanowią dla nich główne źródło węgla.
Wyniki badań opublikowanych na łamach "Applied and Environmental Microbiology" wskazują, że grzyby te wykształciły specjalny enzym, który umożliwia im rozkładanie materiałów zalegających powszechnie na wysypiskach śmieci – od plastikowych butelek (rozkładających się od 100 do nawet... 1000 lat) po popularne tworzywa sztuczne (tj. poliuretan, stosowany do produkcji wielu materiałów budowlanych, pianek, tekstyliów czy obuwia).
Proekologiczny superbohater z amazońskich lasów
Choć grzyby Pestalotiopsis microspora po raz pierwszy zostały sklasyfikowane w XIX wieku (dokładnie w 1880 roku) przez argentyńskiego botanika i mykologa Carlo Luigiego Spegazziniego, to jednak dopiero dzięki badaniom naukowców z Yale udało się potwierdzić, jak niesamowite mogą być ich właściwości.
Naukowcy nie wykluczają, że w przyszłości grzyby, które żywią się m.in. plastikiem, będzie można wykorzystać do rozwijania proekologicznych rozwiązań powszechnego problemu z nadmierną ilością śmieci zalegających na wysypiskach na całym świecie.