Ulubione ciasto Amerykanów znika w mgnieniu oka nie tylko z okazji Halloween, ale niemal każdego rodzinnego święta. Dzięki temu, że pełna prozdrowotnych właściwości dynia jest niskokaloryczna i ma słodki smak, można z niej wyczarować aromatyczne ciasto, a jeśli tylko wykorzystamy odpowiednie składniki, wcale nie musi być tuczącą przekąską, która pójdzie nam w biodra...
Amerykanie nie wyobrażają sobie żadnego Halloween, Święta Dziękczynienia, a nawet Dnia Niepodległości bez kawałka ciasta dyniowego. Prosta tarta z dyni od lat ma status kulinarnego dobra narodowego i mimo że jest słodka, to wcale nie musi tuczyć.
Sama dynia ma niewiele kalorii (zaledwie 26 kcal na 100 g) i zawiera co najmniej kilka cennych dla zdrowia składników. Beta-karoten odpowiadający za jej neonowo pomarańczowy kolor pomaga regulować poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu, chorobom serca, problemom ze wzrokiem i udarom mózgu.
Ma też dużo cennych witamin (m.in. A, C, E, K oraz z gr. B — zwłaszcza kwas foliowy, którego w dyni jest całkiem sporo) oraz minerałów (tj. wapń, żelazo, magnez, potas, sód i fosfor), ale także z uwagi na ważny dla układu odporności cynk, którego najwięcej znajdziemy w pestkach dyni. Zawiera też błonnik i ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn.
Jeśli tylko do ciasta dyniowego użyjemy odpowiednich składników, możemy wyczarować z niej obłędnie pyszny deser, który może nam straaaasznie smakować nie tylko w Halloween. Jak to zrobić?
Ciasto dyniowe — przepis na tartę dyniową nie tylko na Halloween (HIT FIT)
Klasyczne ciasto dyniowe można odrobinę "odchudzić" zastępując mąkę pszenną jej pełnoziarnistym odpowiednikiem, dodając ksylitol, stewię lub miód zamiast zwykłego, białego cukru i zamieniając kaloryczną bitą śmietanę nieco zdrowszym mleczkiem kokosowym.
Amerykanie najczęściej korzystają z gotowego musu z dyni w puszkach, ale w Polsce produkt ten nie jest zbyt często spotykany w sklepach, dlatego trzeba się ograniczyć do klasycznego przepisu. W skrócie prezentuje go poniższy materiał video.
PRZEPIS NA CIASTO DYNIOWE FIT
Składniki:
⦁ 1 dynia (dowolnego gatunku, może Hokkaido) lub około 400 g dyniowego purée
⦁ 2 szkl. mąki z 1 łyż. proszku do pieczenia
⦁ 2 jajka
⦁ 2 łyżki ksylitolu (stewii lub miodu)
⦁ sól, cynamon, gałka muszkatołowa do smaku
⦁ schłodzone dzień wcześniej mleczko kokosowe na krem zamiast bitej śmietany (dodatkowo można użyć 1 łyżeczkę mąki kokosowej)
W klasycznej wersji przepisu dodaje się jeszcze 100 g masła, 1 łyżkę śmietany, łyżeczkę proszku do pieczenia i 2 łyżki cukru.
Jeśli mamy dyniowe purée, to wystarczy zmieszać je z ksylitolem i dodać szczyptę soli, cynamonu i gałki muszkatołowej.
Jeśli zaś korzystamy z całej dyni, to trzeba ją najpierw umyć, usunąć z niej gniazda nasienne i pokroić na małe kawałki. Następnie dynię albo zalewamy wodą i gotujemy w garnku do miękkości, albo pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30 minut, a na koniec blendujemy ją na gładką masę.
Kiedy mamy gotową dynię, to miksujemy ją z jajkami i resztą składników, a potem przekładamy do okrągłej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wlewamy do niej powstałą masę, a następnie pieczemy w piekarniku w temp. 180°C przez 45-50 minut.
Na koniec do wysokiego naczynia przekładamy wystudzone mleko kokosowe, które miksujemy z łyżeczką mąki kokosowej oraz 2-3 łyżeczkami ksylitolu dla nadania słodkiego smaku (można zastąpić go stewią lub miodem). Powstałą masę można wyłożyć na wierzch wystudzonego ciasta, a potem oprószyć wszystko cynamonem.
Decydując się na tradycyjną wersję przepisu na ciasto dyniowe musimy nieco zmodyfikować powyższy przepis.
TRADYCYJNE CIASTO DYNIOWE
Składniki na ciasto kruche:
⦁ schłodzone masło (60 g)
⦁ cukier (80 g)
⦁ 1 jajko
⦁ 250 g mąki
⦁ 1 łyżka octu jabłkowego
⦁ szczypta soli
Nadzienie:
⦁ 400 g dyniowego puree
⦁ 1 szklanka śmietanki
⦁ 3 jajka
⦁ 3/4 szklanki cukru
⦁ 1 łyżka mąki
⦁ szczypta soli
⦁ opakowanie cukru waniliowego
Składniki na ciasto kruche zagniatamy na jednolitą masę, formujemy z niego kulę i owijamy folią spożywczą, a potem odkładamy do lodówki na godzinę. Następnie je rozwałkowujemy na około 0,5 cm grubości i wykładamy na natłuszczoną formę do tarty dokładnie nakłuwając je widelcem i znowu wkładamy do lodówki.
Przed wsadzeniem ciasta kruchego do piekarnika nagrzewamy do 180 stopni. Ciasto wykładamy na formę do pieczenia i obciążamy z wierzchu suchymi ziarnami (np. grochu), a następnie podpiekamy je przez 15-20 minut.
Dyniowe nadzienie zaczynamy od utarcia na puch jajek z cukrem i zmiksowania w osobnym naczyniu pozostałych składników, do których na koniec możemy dodać ubite jajka.
Potem przelewamy masę na podpieczony spód tarty na kruchym cieście i znów wkładamy wszystko do piekarnika na 55-60 minut w temp. 180 stopni.
Na wierzch możemy podać zwykłą bitą śmietanę lub jej odpowiednik z ubitego i wcześniej schłodzonego mleczka kokosowego.