Dynia to niekwestionowana królowa jesieni. Pomysłów na wykorzystanie jej w kuchni jest tysiące, ale zwykle najsmaczniejsze są te, które nie wymagają wiele zachodu. Wbrew pozorom im mniej przetworzymy tę smakowitą roślinę, tym więcej smaku możemy z niej wydobyć. Przedstawiamy najprostszy przepis na krem z dyni, który zachwyci smakiem nie tylko typowe "jesieniary" (i powoli wypierające je na Instagramie "dyniary").
Kiedy w górach wieje halny, a pierwsze październikowe dni mimo wysokich temperatur są nieco bardziej wietrzne niż zwykle, warto nacieszyć podniebienie wykwintnym smakiem dyni.
O tej porze roku trzeba ją jeść nie tylko ze względu na to, że zawiera wiele cennych witamin (m.in. wit. C, wit. z grupy B, w tym sporo kwasu foliowego, wit. A, E i K) oraz minerałów (tj. wapń, żelazo, magnez, potas, sód i fosfor), ale także z uwagi na ważny dla układu odporności cynk, którego najwięcej znajdziemy w pestkach dyni.
Bogata w beta-karoten dynia pomaga regulować poziom cholesterolu. Zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu, problemom ze wzrokiem, chorobom serca i udarom mózgu, a na dodatek jest niskokaloryczna (100 g to tylko 26 kcal), ma sporo błonnika i ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn.
Jak zatem przygotować z niej najprostszą i najbardziej aromatyczną potrawę — krem z dyni?
Najprostsza zupa z dyni — przepis w 5 minut. Jak zrobić krem z dyni?
ZUPA Z DYNI
Składniki na krem z dyni:
⦁ dynia (dowolnej odmiany, według uznania: piżmowa, prowansalska, hokkaido itd.)
⦁ cebula pokrojona w piórka
⦁ 2 ząbki czosnku
⦁ bulion (może być warzywny)
⦁ woda
⦁ mleczko kokosowe lub śmietana (wg uznania)
⦁ sól, pieprz, gałka muszkatołowa (do smaku)
Myjemy i kroimy dynię na plastry, a potem drobne kawałki (można pozbyć się skórki, choć jeśli dynia jest delikatna, niektórzy wolą ją zostawić). Usuwamy z niej też gniazda nasienne.
Po przełożeniu pokrojonej dyni do osobnego garnka, w którym będziemy gotować zupę, dodajemy do niej 2 ząbki czosnku i pokrojoną cebulę (można ją wcześniej zeszklić na patelni, ale jeśli nam się spieszy, nie musimy tego robić). Całość zalewamy bulionem i dopełniamy wodą.
Kiedy dynia zmięknie, dodajemy do niej mleczko kokosowe (lub śmietankę, jeśli nie zależy nam na tym, by zupa była wegańska) i doprawiamy do smaku odrobiną soli, pieprzu oraz szczyptą zmielonej (lub startej) gałki muszkatołowej. Na koniec wszystko dokładnie blendujemy na aksamitny krem. Voilà, zupa z dyni już gotowa! Smacznego!
Jeśli zasmakuje Ci dynia, warto wypróbować także przepis na słodko — dyniowa kawa Pumpkin Spice Latte to od lat niekwestionowany hit jesieni.