Cała Polska znalazła się w tzw. strefie żółtej, co wiąże się z obowiązkiem noszenia maseczek. Ale czy naprawdę trzeba je nosić dosłownie wszędzie? Uwaga, są wyjątki.
Obowiązek noszenia maseczki – najważniejsze informacje
Strefa żółta od 10 października została rozszerzona na cały kraj. Oznacza to, że obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej obowiązuje w całej Polsce. Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki są tylko osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
– Maseczki nie obowiązują w przestrzeni leśnej, parkach, zieleńcach – zakomunikował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Przypomnijmy, że za brak maseczki można dostać mandat w wysokości 500 złotych. Problem tylko w tym, że podstawa prawna jest w tym przypadku bardzo wątła. Chodzi o art. 43 Kodeksu wykroczeń. Sądy już uchylają mandaty, które wlepiono za brak maseczki.
Maseczki w biurach – czy trzeba?
Maseczkę można zdjąć nie tylko w lasach czy parkach. Polacy pytają: czy trzeba nosić maseczki w biurach? Odpowiedź brzmi: NIE, jeśli pracodawca jest w stanie zapewnić odpowiednie odległości między stanowiskami i spełnić wymagania sanitarne. Potwierdza to odpowiedź zamieszczona na stronie GOV.pl.
Na tej stronie padło też pytanie np. o pracę na poczcie. I padła taka odpowiedź:
Martwić nie muszą się także... rolnicy. "Nie. Rolnicy wykonujący prace gospodarskie nie muszą zasłaniać twarzy" – skwitowano zapytanie o obowiązek maseczek przy pracy na roli.
Obowiązek maseczek w samochodzie – jakie zasady?
Większość kierowców raczej nie zasłaniania ust i nosa, jeżdżą bez maseczek. Czy słusznie? Oficjalnie wykładnia jest taka, że obowiązek noszenia maseczki w samochodzie obowiązuje wtedy, gdy podróżujemy z kimś obcym, czyli z pasażerem, z którym nie mieszkamy.
Jeśli jedziesz sam lub z dzieckiem lub z bliskimi, z którymi mieszkasz, nie musisz zasłaniać twarzy.
Nie ma obowiązku zakrywania twarzy w miejscu pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dana osoba ma kontakt z kimś z zewnątrz – klientem, interesantem itp. Dlatego osoba obsługująca obywateli przy okienku musi mieć zakrytą twarz, a ta pracująca na zapleczu już nie.