Od 10 października cała Polska znajdzie się w żółtej strefie, w której obowiązuje zakrywanie ust i nosa zarówno na świeżym powietrzu, w miejscach ogólnodostępnych (oprócz lasów, parków, plaż, zieleńców i ogrodów botanicznych), jak i wewnątrz pomieszczeń (w sklepach, galeriach, kościołach itp.). Co jeszcze się zmieni?
Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa mogą być tylko osoby posiadające zaświadczenie lekarskie albo stosowny dokument potwierdzający na żądanie policji lub straży gminnej:
– całościowe zaburzenia rozwoju,
– zaburzenia psychiczne,
– niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
– trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Nie zmieniają się zasady dotyczące korzystania z aquaparków i basenów. Nadal obowiązują w nich te same obostrzenia, co do tej pory.
W siłowniach lub klubach fitness może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 7 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.
Polacy muszą się jednak dostosować do nowych regulacji dotyczących organizacji imprez i wydarzeń
Koronawirus – nowe obostrzenia od 10 października 2020
⦁ MAKSYMALNIE 75 GOŚCI PODCZAS IMPREZ W ŻÓŁTEJ STREFIE
W celu ograniczania ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2 zdecydowano się na ograniczenie liczby osób (z wyłączeniem obsługi) biorących udział w przyjęciach ślubnych, stypach, przyjęciach komunijnych oraz innych imprezach okolicznościowych do:
– 50 osób (w przypadku obszaru czerwonego),
– 75 osób (w przypadku obszaru żółtego).
⦁ Odległość pomiędzy różnymi zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
⦁ W restauracjach może przebywać 1 osoba na 4 m kwadratowe.
WYDARZENIA KULTURALNE: KINA, TEATRY, DYSKOTEKI
⦁ w przestrzeni zamkniętej oraz w kinach i teatrach może przebywać maksymalnie 25 proc. publiczności.
⦁ podczas wydarzeń plenerowych udział może brać nie więcej niż 100 osób.
⦁ zakaz udostępniania miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych, pubach, klubach nocnych i restauracjach (nie będzie wolno prowadzić dyskotek, dancingów itp. w zamkniętych pomieszczeniach).
W strefie czerwonej – z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos – restauracje, puby i inne podmioty świadczące usługi gastronomiczne będą mogły funkcjonować nie dłużej niż w godzinach od 6.00 do 22.00.
⦁ Wynik testu na obecność koronawirusa nie będzie wymagany w przypadku przyjęć do hospicjów oraz na oddziały medycyny paliatywnej, jeśli stan zdrowia danej osoby będzie tego wymagać (test na SARS-CoV-2 na koszt państwa może być wykonany niezwłocznie po przyjęciu pacjenta na dany oddział).