USA: tornada zabiły już kilkanaście osób

Tornada są częstym zjawiskiem w USA
Tornada są częstym zjawiskiem w USA taigasylvan / Flickr.com
Potężne tornada zabiły co najmniej 12 i raniły setki osób w kilku stanach w środkowej części USA. Niestety, to prawdopodobnie nie koniec dramatu.


Dokładna liczba ofiar jest ciągle nieznana. W wielu miejscowościach ratownicy wyciągają jeszcze rannych spod gruzów. Przez Nebraskę, Kansas, Missouri, Illinois i Kentucky przeszło nie mniej niż 16 tornad.

Najciężej dotknięte jest Harrisburg w Illonois. Zginęło tam co najmniej sześć osób, a ponad sto zostało rannych. - Wiatr burzył domy i wyrzucał samochody na środek jeziora. Trudno sobie wyobrazić zniszczenia, dopóki samemu się tego nie zobaczy – mówił CNN burmistrz miasteczka Eric Gregg. - W takich małych społecznościach jak nasza ta tragedia rozrywa nam serca. Wszyscy wszystkich znamy i się o siebie martwimy – dodał.


Niszczyciel
- Nie wiem, jak to możliwe, że ciągle tutaj jestem – zwierzył się reporterowi „New York Times” 71-letni Charles Turner, którego strażacy wyciągnęli spod resztek jego przyczepy kempingowej. - Tornado niszczyło wszystko na swojej ścieżce, to wyglądało jak z filmu – powiedział inny świadek.


Wybuch gazu zniszczył blok w Rosji. Czy wielka płyta może to przetrwać?


Trąbom powietrznym towarzyszył wiatr o sile dochodzącej do 273 km/h. Do tego doszły opady gradu wielkości piłeczek i burze.

- Teatr niedaleko po prostu eksplodował, rozsypało go na wszystkie strony. Hotele dookoła traciły dachy, rozrywało linie elektryczne i wybijało okna – opisywał zniszczenia mieszkanie Branson w Missouri. - Dewastacja jest ogromna, pójdą na to miliony dolarów – dorzucił.


Tornada nie są niczym nowym w tej części USA. W maju trąba powietrzna zabiła 161 osób w Joplin, oddalonym od Branson o zaledwie 177 km. W całym kraju z powodu takich kataklizmów życie straciło w zeszłym roku 550 osób – najwięcej od 75 lat. Koszty zniszczeń oceniono na prawie 29 mld dol.

W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób. Pociąg jechał... 26 km/h

To potrwa
Tradycyjnie przyczyną powstawania tornad w tym rejonie jest zderzenie fali chłodnego powietrza znad Kanady z ciepłym frontem ciągnącym na północ od Zatoki Meksykańskiej. W ostatnich latach efekt jest jeszcze silniejszy z powodu zjawiska zwanego La Niña, które obniża temperaturę Pacyfiku w okolicach równika i tworzy dodatkowe, bardzo silne prądy strumieniowe.

Sezon trąb powietrznych zaczyna się zazwyczaj w połowie marca, ale zdarza się, że występują wcześniej. Meteorolodzy obawiają się, że teraz morderczy wiatr będzie przesuwał się na wschód USA.