USA: tornada zabiły już kilkanaście osób

Tornada są częstym zjawiskiem w USA
Tornada są częstym zjawiskiem w USA taigasylvan / Flickr.com
Potężne tornada zabiły co najmniej 12 i raniły setki osób w kilku stanach w środkowej części USA. Niestety, to prawdopodobnie nie koniec dramatu.


Dokładna liczba ofiar jest ciągle nieznana. W wielu miejscowościach ratownicy wyciągają jeszcze rannych spod gruzów. Przez Nebraskę, Kansas, Missouri, Illinois i Kentucky przeszło nie mniej niż 16 tornad.

Najciężej dotknięte jest Harrisburg w Illonois. Zginęło tam co najmniej sześć osób, a ponad sto zostało rannych. - Wiatr burzył domy i wyrzucał samochody na środek jeziora. Trudno sobie wyobrazić zniszczenia, dopóki samemu się tego nie zobaczy – mówił CNN burmistrz miasteczka Eric Gregg. - W takich małych społecznościach jak nasza ta tragedia rozrywa nam serca. Wszyscy wszystkich znamy i się o siebie martwimy – dodał.


Niszczyciel
- Nie wiem, jak to możliwe, że ciągle tutaj jestem – zwierzył się reporterowi „New York Times” 71-letni Charles Turner, którego strażacy wyciągnęli spod resztek jego przyczepy kempingowej. - Tornado niszczyło wszystko na swojej ścieżce, to wyglądało jak z filmu – powiedział inny świadek.


Wybuch gazu zniszczył blok w Rosji. Czy wielka płyta może to przetrwać?


Trąbom powietrznym towarzyszył wiatr o sile dochodzącej do 273 km/h. Do tego doszły opady gradu wielkości piłeczek i burze.

- Teatr niedaleko po prostu eksplodował, rozsypało go na wszystkie strony. Hotele dookoła traciły dachy, rozrywało linie elektryczne i wybijało okna – opisywał zniszczenia mieszkanie Branson w Missouri. - Dewastacja jest ogromna, pójdą na to miliony dolarów – dorzucił.


Tornada nie są niczym nowym w tej części USA. W maju trąba powietrzna zabiła 161 osób w Joplin, oddalonym od Branson o zaledwie 177 km. W całym kraju z powodu takich kataklizmów życie straciło w zeszłym roku 550 osób – najwięcej od 75 lat. Koszty zniszczeń oceniono na prawie 29 mld dol.

W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób. Pociąg jechał... 26 km/h

To potrwa
Tradycyjnie przyczyną powstawania tornad w tym rejonie jest zderzenie fali chłodnego powietrza znad Kanady z ciepłym frontem ciągnącym na północ od Zatoki Meksykańskiej. W ostatnich latach efekt jest jeszcze silniejszy z powodu zjawiska zwanego La Niña, które obniża temperaturę Pacyfiku w okolicach równika i tworzy dodatkowe, bardzo silne prądy strumieniowe.

Sezon trąb powietrznych zaczyna się zazwyczaj w połowie marca, ale zdarza się, że występują wcześniej. Meteorolodzy obawiają się, że teraz morderczy wiatr będzie przesuwał się na wschód USA.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • USA
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu