Upublicznione błędy w obliczeniach GIS i rozbieżności danych z raportami podawanymi przez lokalne sanepidy musiały bardzo zaboleć rząd. Dlatego też od środy powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne dostały zakaz publikowania liczby zakażonych na danym terenie. Taka decyzja rodzi poważne zagrożenie.
Taką decyzją podjął Główny Inspektor Sanitarny, a nowe wytyczne weszły w życie natychmiast. Raporty publikowane będą jedynie w sposób scentralizowany – wyjaśnia sanepid.
"Począwszy od dnia 24.11.2020 wszystkie stacje sanitarno-epidemiologiczne zaprzestają publikowania na swoich stronach internetowych jakichkolwiek danych dotyczących raportowania związanego z SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany" – taki komunikat zamieściła na przykład Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej.
"Począwszy od dnia 24.11 wszystkie PSSE zaprzestają publikowania na swoich stronach jakichkolwiek danych dotyczących SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany. To jest jawne odcinanie obywateli od możliwości jakiejkolwiek weryfikacji tych danych!" – napisał na Twitterze Michał Rogalski, którego baza danych o koronawirusie jest wykorzystywana przez naukowców do symulacji rozwoju epidemii w Polsce.
To reakcja rządu na wpadkę, którą musiał w poniedziałek wyjaśnić Główny Inspektorat Sanitarny. Chodzi o rozbieżności w danych dotyczących liczby zakażonych koronawirusem, które podawały powiatowe sanepidy, a tymi, które trafiały do centralnego raportu GIS.
– Mamy rozbieżności w okolicach 22 tys. w skali całego kraju – przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej pełniący obowiązki szefa GIS Krzysztof Saczka. Połowa z nich miała pochodzić tylko z Mazowsza. Wobec osób, które dopuściły się błędów i rozbieżności, GIS przewiduje konsekwencje służbowe.
Saczka zaznaczył jednak, ze różnice w liczbie zakażeń koronawirusem nie wynikały z poważnych ludzkich błędów, ale z opóźnień powstałych na skutek różnych metodologii. Od wtorku GIS wprowadza model raportowania informatyczny, wcześniej dane wpisywano ręcznie.