Ponad 33 proc. Polaków nie ufa policji – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Interii. Trzy lata temu odsetek ten nie przekraczał 20 proc. To pokazuje, jak zły wpływ na wizerunek funkcjonariuszy mają ostatnie wydarzenia.
Sondaż na zlecenie Interii został przeprowadzony przez IBRiS. Wynika z niego, że 33,1 proc. Polaków nie ufa policji. Mniej więcej połowa z nich służbie tej "nie ufa zdecydowanie", druga połowa – w umiarkowanym stopniu.
Mimo wszystko większość ankietowanych wyraża zaufanie dla policjantów. Taką odpowiedź wskazało 44,1 proc. uczestników badania. 18,1 proc. ufa im zdecydowanie, 26 proc. – raczej. 4,1 proc. respondentów na pytanie o swoje zaufanie dla policji odpowiedziało "trudno powiedzieć".
Te wyniki pokazują, że zaufanie do policji w ostatnich latach znacznie zmalało. Trzy lata temu IBRiS przeprowadził taki sam sondaż na zlecenie "Rzeczpospolitej". Wtedy brak zaufania do funkcjonariuszy deklarowało jedynie 19,6 proc. ankietowanych. Wcześniej, jeszcze za rządów PO, była to służba ciesząca się największym zaufaniem społeczeństwa.
Szczególnie dużo kontrowersji pojawiło się wokół działań policji w ostatnich kilku miesiącach. Już w sierpniu, po protestach w związku z zatrzymaniem Margot, było sporo zastrzeżeń wobec postawy funkcjonariuszy. Nawet jedna z emerytowanych policjantek krytykowała zachowanie swoich dawnych kolegów po fachu.
Jeszcze więcej pretensji do policjantów społeczeństwo ma teraz. W trakcie ostatnich demonstracji w ramach Strajku Kobiet mieli oni przynajmniej kilka razy przekraczać swoje uprawnienia. Ostatni przykład takiej sytuacji to poniedziałkowe zatrzymanie fotoreporterki Agaty Grzybowskiej.