— Co roku u chłopaków przed trzydziestką stwierdza się półtora tysiąca przypadków nowotworu jądra — wyjaśnia Cyber Marian, któremu po 7 latach walki udało się pokonać raka. Razem z innymi YouTuberami zachęca do tego, by zadbać o zdrowie wykonując bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka jąder i prostaty w ramach kultowej akcji #Movember 2020.
— Zapuść wąs. Zwróć na siebie uwagę i porozmawiaj z kolegami o tym, co ważne. Zrób to dla jaj — apelują organizatorzy siódmej edycji kampanii Movember (zwanej swojsko "wąstopadem"), która skupia się na problemach ze zdrowiem wśród mężczyzn.
Wąsy jako główny atrybut męskości to tylko pretekst do tego, by zwiększyć świadomość na temat raka jąder (atakującego głównie młodych ludzi i zajmującego pierwszą pozycję pod względem nowotworów złośliwych wśród osób płci męskiej pomiędzy 15. a 35. rokiem życia) oraz częstszego u nieco starszych panów raka gruczołu krokowego (prostaty), który jest trzecim nowotworem pod względem częstotliwości występowania wśród mężczyzn w Polsce.
Movember 2020. Nie rób sobie jaj (ze zdrowia) — lepiej się zbadaj!
Nadal zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wcześnie wykryty rak jąder jest niemal w stu procentach uleczalny, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie:
⦁ raz w miesiącu samobadania jąder (poniżej opisujemy instrukcję)
⦁ raz na 3 lata USG jąder, a po pięćdziesiątce
⦁ raz w roku testów PSA (badających poziom tego antygenu we krwi), które obok standardowego badania proktologicznego per rectum (palcem przez odbyt) mogą pomóc w diagnozowaniu raka prostaty.
JAK WYKONAĆ SAMOBADANIE JĄDER?
Raz w miesiącu "weź sprawy w swoje ręce" i po ciepłym prysznicu, który rozluźni mięśnie i sprawi, że w worku mosznowym będzie łatwiej wykryć wszelkie nieprawidłowości:
⦁ Dotknij jąder (każde z osobna obiema rękami) i sprawdź, czy wyczuwasz lekko zaokrąglone guzy, bolesne miejsca lub stwardniałe grudki przytrzymując je pomiędzy kciukiem i pozostałymi palcami.
⦁ Stojąc przed lustrem przyjrzyj się, czy jądra nie zmieniły kształtu lub czy nie doszło do żadnych innych zmian w ich wielkości i wyglądzie.
⦁ Zwróć uwagę na to, czy w mosznie nie ma płynu i czy nie pojawiły się w tym miejscu obrzęki oraz charakterystyczne uczucie ciężkości (które może wskazywać na nowotwór).
⦁ Podczas samobadania nie powinno się odczuwać bólu. Jądra powinny być gładkie i miękkie w dotyku. Uczucie chropowatości i wyczuwalne stwardnienia na ich powierzchni powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.
⦁ Najczęściej powiększone jest tylko jedno jądro (staje się wtedy twarde, ciężkie, ale niebolesne).
⦁ Niepokojącym sygnałem wskazującym na konieczność dalszych badań może być nawracający ból podbrzusza.
⦁ Zmiany i obrzęki w obrębie jąder mogą wskazywać nie tylko na nowotwory. Ich przyczyną mogą być też zakażenia bakteryjne lub wirusowe.
⦁ Samobadanie jąder powinno zająć ci około 3 minut.
Wbrew pozorom ból jądra wcale nie jest typowym objawem nowotworowym. Symptom ten występuje tylko u co piątego chorego.
Rak jąder zdarza się najczęściej u młodych mężczyzn w wieku od 20 do 39 lat. We wczesnym stadium może przebiegać bezobjawowo, a dopiero na dalszych etapach pojawia się m.in. ból brzucha, tępy ból w pachwinie czy obrzęk moszny.
Zdarza się, że niektóre guzy jąder przyczyniają się do zwiększenia masy mięśniowej a także większej ilości owłosienia na ciele lub skórze głowy. W kolejnych stadiach zgłaszane są także objawy neurologiczne, kaszel, duszności, a nawet krwioplucie.
Z kolei w przypadku raka prostaty, który występuje najczęściej u panów powyżej 50. roku życia, u 1 na 9 pacjentów pojawia się uczucie bólu podczas oddawania moczu oraz spore trudności podczas wykonywania tej czynności. Pozostali skarżą się na pieczenie, słaby strumień moczu i utratę kontroli nad pęcherzem a także na zaburzenia erekcji.
W Polsce więcej mężczyzn odbiera sobie życie niż ginie na drogach
W tym roku ze względu na pandemię covid-19 akcja "Movember" różni się od poprzednich edycji pod wieloma względami. Oprócz zachęcania mężczyzn do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku raka jąder oraz wczesnego rozpoznawania problemów z prostatą, organizatorzy skupiają się także na zdrowiu psychicznym męskiej części naszego społeczeństwa.
Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, to jednak statystyki mówią same za siebie.
Problemy psychiczne stają się coraz większym zagrożeniem dla męskiej części naszego społeczeństwa. Panowie mają większy opór przed otwarciem się na rozmowę o tym, co ich trapi i częściej są skłonni do radykalnych rozwiązań.
— Co czwarty facet w Polsce ma problem ze złym samopoczuciem. Zrób coś z tym. Wyciągnij rękę do swoich kolegów. Zrób to dla jaj, a przy tym nie zapomnij też o sobie — nawołują z przekorą tegoroczni ambasadorzy Movember 2020.
Wśród popularnych osób zachęcających do udziału w tej akcji znalazł się m.in. brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Świata w Streetliftingu Jan Zumeta, YouTuber Michał Bańka (z kanału Baniak Baniaka), Jakub Nowicki, który podobnie jak Cyber Marian ma za sobą zwycięską walkę z nowotworem oraz prezenterzy telewizyjni Dandris i Mateusz Jędraś.
Gdzie wykonać bezpłatne badania w ramach #Movember 2020?
Mimo pandemii podczas trwającej do końca listopada kampanii Movember można wykonać bezpłatne badania diagnostyczne, dzięki którym można wykryć "męskie" nowotwory.
Panowie od 18 do 45 lat mogą zrobić za darmo bezbolesne USG jąder, a starsi mężczyźni kilkuminutowe, nieinwazyjne badanie PSA (markera nowotworowego prostaty).
Najbliższe bezpłatne badanie USG jąder będzie można wykonać w czwartek 26 listopada 2020 w Warszawie (w budynku Adgar Plaza One). W sobotę 28 listopada akcja przeniesie się do Chorzowa.