Pierwsze 10 mln z łącznej liczby 40 mln sztuk szczepionki chroniącej z 95-proc. skutecznością przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 od przyszłego tygodnia ma być rozprowadzanych w Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza na świecie w trybie pilnym wydała zezwolenie na dopuszczenie do użytku preparatu przygotowanego przez koncern Pfizer i BioNTech.
Brytyjski rząd szacuje, że jeszcze w grudniu 2020 roku przeciwko koronawirusowi będzie można rozpocząć masowe szczepienia pierwszych 5 mln osób, które mają przyjąć pierwszą z dwóch dawek preparatu (kolejną otrzymają w następnym miesiącu).
Szczepionka na covid-19. Brytyjczycy pierwsi na świecie
800 tys. sztuk pierwszych szczepionek na covid-19 ma dotrzeć do Wielkiej Brytanii już w ciągu kilku najbliższych dni. W pierwszej kolejności zaszczepiony może być m.in. personel medyczny, seniorzy powyżej 80. roku życia, pacjenci domów opieki oraz osoby ze współistniejącymi chorobami przewlekłymi. Z łącznej sumy 40 mln dawek szczepionki ma skorzystać 20 mln Brytyjczyków.
Wielka Brytania wyprzedziła pod tym względem Stany Zjednoczone, gdzie na zezwolenie FDA, czyli Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, trzeba poczekać co najmniej do 10 grudnia, a dopiero potem można liczyć na rozpoczęcie masowych szczepień.
"Największa kampania szczepień w historii"
Premier Boris Johnson nie kryje zadowolenia, że Brytyjczykom udało się tak szybko wprowadzić na rynek nową szczepionkę, która pomoże chronić zdrowie wielu obywateli i może przyczynić do ożywienia gospodarki.
Z kolei szef NHS, czyli brytyjskiej służby zdrowia, sir Simon Stevens potwierdził, że będzie to "największa kampania szczepień w historii" Wielkiej Brytanii, a punkty, w których będzie można skorzystać ze szczepionek na covid-19, mają być tworzone nawet w centrach konferencyjnych. Podkreślił jednak, że nadal należy zachować czujność i stosować podstawowe środki ostrożności ograniczające ryzyko zakażenia SARS-CoV-2, m.in. maseczki ochronne czy dystans społeczny.
Dlaczego Brytyjczykom udało się wyprzedzić inne kraje w wyścigu po szczepionkę na koronawirusa?
Po Brexicie Wielka Brytania nie musi podlegać unijnym regulacjom dotyczącym stosowania leków i preparatów medycznych. Dzięki temu władze mogły podejmować niezależne decyzje o dopuszczeniu do obrotu wybranych środków bez wzgląd na opinię Europejskiej Agencji Medycznej (EMA).
Masowe szczepienia na covid-19 w Unii Europejskiej rozpoczną się najprawdopodobniej na początku 2021 roku. Koncern Pfizer poinformował, że jest w stanie wyprodukować 1,3 mld dawek do końca przyszłego roku.