Jak przebiegnie głosowanie nad wotum nieufności dla Kaczyńskiego? Wiemy, kto będzie przeciw, kto za
redakcja naTemat
09 grudnia 2020, 17:38·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 grudnia 2020, 17:38
W środę wieczorem Sejm zajmie się wnioskiem posłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Od czasu ostatniej rekonstrukcji nadzoruje on resorty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Sprawdziliśmy, jak zagłosują przedstawiciele partii.
Reklama.
Koalicja Obywatelska, Lewica, Razem
Przedstawiciele większości partii publicznie zadeklarowali, w jaki sposób zagłosują w kwestii wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, czyli autorzy wniosku, opowiedzą się za wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, odnosząc się do treści wniosku, mówił, że dotyczy on "pięciu grzechów" wicepremiera Kaczyńskiego.
I wymienił: "gwałtowne pogorszenie bezpieczeństwa Polek i Polaków"; "nieprzewidywalność"; "zniszczenie instytucji państwowych"; "pięć lat wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej" oraz "dzielenie i skłócenie Polaków".
Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej i poseł KO Marcin Kierwiński pytany o uzasadnienie, powiedział, że "przede wszystkim Jarosław Kaczyński dzieli Polaków".
– Zamiast dbać o bezpieczeństwo Polaków, robi wszystko, aby zwiększać niebezpieczeństwo dla Polaków. Do perfekcji opanował wprowadzanie agresji do polskiego życia publicznego i to samo robi jako wicepremier polskiego rządu – stwierdził Kierwiński
W podobnym tonie wypowiadał się Adrian Zandberg z Lewicy Razem: – Wicepremier do spraw bezpieczeństwa odpowiada za to, żeby ludzie czuli się bezpiecznie. Pan Kaczyński sobie z tym nie radzi. Zajmuje się głównie rozpalaniem nastrojów społecznych.
Koalicja Polska
Marek Sawicki z PSL zapowiedział, że klub Koalicji Polskiej (PSL, UED, Konserwatyści) zagłosuje za odwołaniem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
– Tak naprawdę nie było po co go powoływać. Cóż to za wicepremier bez teki, bez odpowiedzialności, bez obowiązków – przyznał dziennikarzom PAP Sawicki.
Konfederacja
Wprawdzie poseł Konfederacji Robert Winnicki wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec Kaczyńskiego nazwał "gniotem".
Ale zapowiedział, że posłowie Konfederacji opowiedzą się za odwołaniem Jarosława Kaczyńskiego.
Tłumaczył, że "celem wicepremiera ds. bezpieczeństwa powinno być to, "aby w Polsce panował ład i porządek, a służby wprowadzały w państwie spokój, a nie niepokój". Dodał, że Kaczyński – w jego ocenie – postępuje "skrajnie nieodpowiedzialnie".
Kukiz'15
Paweł Kukiz w rozmowie z PAP przyznał, że "wotum nieufności wobec polityków obozu rządzącego nie ma mocy sprawczej i jest pozbawione sensu".
Lider Kukiz'15 stwierdził, że sam w środę w Sejmie najpewniej nie zagłosuje nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej.
– Wota w sytuacji, kiedy dotyczą prominentnych polityków obozu rządzącego, są bezsensowne, bo i tak zostanie ono przegłosowane – mówił Paweł Kukiz. I ocenił, że "robienie tego typu ruchów nie ma na celu nic innego, jak tylko zaistnienie w mediach, a nie ma żadnej mocy sprawczej i jest pozbawione sensu".
Zjednoczona Prawica
Wniosku o wotum nieufności dla Kaczyńskiego na pewno nie poprą przedstawiciele obozu władzy. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska nazwała go "niepoważnym".
– To nie jest pierwsze tego rodzaju wystąpienie Platformy, która zamiast pomagać Polakom w trudnym czasie pandemii, zajmuje się tego rodzaju niepoważnymi walkami politycznymi – stwierdziła.
Zaś zastępca rzecznika Radosław Fogiel w rozmowie z PAP, uznał, że wniosek o odwołanie wicepremiera Kaczyńskiego jest kuriozalny. A to dlatego, że "opozycja próbuje zrzucić na Jarosława Kaczyńskiego odpowiedzialność za działania swoje lub swoich sojuszników".