W połowie stycznia, zgodnie z obietnicą rządu, w Polsce ma zacząć się pierwsza faza szczepienia przeciwko COVID-19. Nauczyciele znajdują się w grupie, która ma priorytet, jeśli chodzi o dostępność do szczepień na koronawirusa. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, zapisy na I etap mają ruszyć 15 stycznia, zaraz po etapie 0, kiedy to szczepieni są pracownicy służby zdrowia.
Szczepienia dla nauczycieli – zapisy w połowie stycznia
Warto dodać, że grupa I, do której należą nauczyciele, to ponad 10 mln osób. Przed rządem stoi zatem nie lada wyzwanie. Pomimo że nauczyciele mieli być początkowo zaszczepieni po pierwszym kwartale stycznia, na dzień dzisiejszy nie ma jasno podanej decyzji rządu, co do terminu tych szczepień.
– Nie ma szans na szczepienie nauczycieli w pierwszym kwartale – powiedział szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko Covid-19, Michał Dworczyk, podczas sejmowej komisji zdrowia – Po prostu brakuje nam szczepionek.
Nastąpi, to najprawdopodobniej jedynie w kwietniu br. Rząd uzasadnia to czynnikiem niezależnym od niego.
Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, nauczyciele akademiccy również będą mogli rejestrować się od 15 stycznia, ale podobnie, jak w przypadku nauczycieli szkolnych, kiedy szczepienia mają dojść do skutku, nie wiadomo. Procedura przebiega podobnie w przypadku wszystkich grup. Po uprzedniej rejestracji nauczyciele będą mogli udać się do miejscówki, gdzie będą odbywać się szczepienia.
Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta
Zgłoszenie do punktu szczepień
Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu
Ponowne szczepienie po upływie 21 dni; bez konieczności rejestracji
Jeśli chodzi o testy na koronawirusa, to, jak możemy przeczytać na stronie rządowej, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych będą mogli być przetestowani na obecność COVID-19 przed zakończeniem ferii zimowych, które w Polsce rozpoczęły się 5 stycznia. Testowanie będzie odbywać się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Jak czytamy na stronie, badania mają być dobrowolne i bezpłatne. Według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia chętnych ma być około 190 tysięcy.
Od 27 grudnia trwa etap 0 szczepienia m.in. lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny. W grupie tej znajduje się ponad milion osób.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie utrzymują, że w najbliższym czasie zachorowania będą się utrzymywać na podobnym poziomie, jednak dzięki szczepionce spadnie liczba zachorowań.
Jakie są etapy szczepień na COVID-19?
Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia: lekarze, pielęgniarki, pracownicy i studenci szkół medycznych. Etap 1: nauczyciele, osoby powyżej 60. Roku życia, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczych Etap 2: urzędnicy bezpośrednio zaangażowani w zwalczanie epidemii, pracownicy transportu publicznego, sektorów infrastruktury krytycznej, osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi będący w grupie zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem Etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych w związku z wystąpieniem stanu epidemii, następnie powszechne szczepienia pozostałej części dorosłych obywateli.