Seriale medyczne cieszą się popularnością od dekad. W latach 70. i 80. śmiech przez łzy wywoływały perypetie medyków polowych z Korei, lata 90. przyniosły z kolei przystojnego dr. Douga Rossa, a w latach dwutysięcznych wszyscy z zapartym tchem śledzili zagadki medyczne zgryźliwego dr. House'a i romanse dr Grey. Przedstawiamy listę 10 seriali medycznych, zarówno dla fanów komedii, jak i tych bardziej poważnych produkcji.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
10. "Szpital Good Karma"
Praca w szpitalu na gorącym Goa? Wszystko brzmi pięknie, dopóki nie okaże się, że praktyka w indyjskiej placówce medycznej nie przypomina tej znanej z angielskiej... "Szpital Good Karma" pokazuje często zabawne sytuacje wynikające z różnic kulturowych, jednak przede wszystkim skupia się na prywatnych perypetiach dr Ruby Walker.
9. "Siostra Jackie"
"Siostra Jackie" jest komediodramatem opowiadającym o uzależnionej od narkotyków pielęgniarce. Serial wywołał oburzenie wśród nowojorskiego personelu medycznego, który uznał, że produkcja negatywnie wpłynie na wizerunek ich środowiska. Historia uzależnionej siostry powinna przypaść do gustu fanom opowiadania o trudach rzeczywistości za pomocą cynicznego poczucia humoru. W roli głównej zobaczymy znaną z "Rodziny Soprano" Edie Falco.
"Czysty Geniusz" opowiada nietuzinkową historię, łączącą rzeczywistość zaawansowanych technologii ze światem medycyny. Dr Walter Wallace otrzymuje pracę w szpitalu w Krzemowej Dolinie, w którym do leczenia pacjentów używa się zupełnie innowacyjnych metod opartych na najnowszych osiągnięciach nauki i techniki. Jego kontrowersyjna przeszłość da o sobie znać podczas praktyki w nowoczesnym szpitalu.
7. "Ostry Dyżur"
Kto nie śledził w telewizji perypetii pracowników szpitala County General i nie podkochiwał się w dr Dougu Rossie, w którego rolę wcielił się George Clooney? "Ostry dyżur" królował na ekranach telewizorów przez 15 lat i tylu też doczekał się sezonów. Przez ten czas widzowie mogli obserwować zmagania różnych lekarzy, którzy starali łączyć się życie osobiste z wymagającą pracą.
6. "Hoży Doktorzy"
"Hoży Doktorzy" to serial, który docenią fani specyficznego poczucia humoru. Chociaż jego twórcą jest odpowiedzialny między innymi za "Przyjaciół" Bill Lawrance, w fikcyjnym Szpitalu Świętego Serca królują bardziej surrealistyczne żarty. Serial opowiada historię początkującego lekarza dr. Johna Doriana, który za często jak na szpitalne standardy buja w obłokach. W placówce zdrowia poznamy również inne ekscentryczne postaci, takie jak chirurga z "kompleksem boga" czy apodyktyczną pielęgniarkę.
"Chirurdzy" to podobnie kolosalna do "Ostrego dyżuru" produkcja, która na chwilę obecną doczekała się już 15. sezonów, a wszystko wygląda na to, że na nim się nie skończy. Fabuła "Chirurgów" jest właściwie zbieżna ze swoim serialowym poprzednikiem i również skupia się na łączeniu pracy i życiu osobistym lekarzy. Serial wypromował między innymi Sandrę Oh, która obecnie jest gwiazdą "Obsesji Eve".
4. "The Good Doctor"
"The Good Doctor" to serial twórców "Dr House'a". Opowiada historię młodego chirurga, który właśnie zaczął swoją praktykę w prestiżowym szpitalu. Ma on jednak trudniej niż inni początkujący medycy, gdyż dotknięty jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Serial powinien zainteresować widzów "Atypowego", jednak "The Good Doctor" prezentuje zmagania z tą przypadłością często w mniej komediowy sposób.
3. "Dr House"
Tej tytułowej postaci nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wzloty i upadki lekarza obdarzonego niezwykłą intuicją i zgryźliwym poczuciem humoru w pewnym momencie śledzili niemal wszyscy. Rola w serialu "Dr House" zapewniła Hugh Laurie'mu sławę oraz dwa Złote Globy pod rząd za najlepszą rolę pierwszoplanową w serialu dramatycznym.
2. "M*A*S*H"
"M*A*S*H*" uważany jest za najlepszą komedię wszech czasów. Ten kultowy serial opowiada historię medyków ze szpitala polowego w Korei, którzy by zapomnieć o brutalnej, wojennej rzeczywistości, robią czasami bardzo niecodzienne rzeczy. Serial jest źródłem niezapomnianych gagów i rewelacyjnych postaci, ale również w gruncie rzeczy gorzkich refleksji na temat horroru wojny.
Jeśli interesują Was początki współczesnej medycyny, koniecznie powinniście zobaczyć "The Knick". Serial opowiada historię szpitalu Knickerbocker, w którym młodzi lekarze stosują pionierskie metody leczenia chorób. Produkcja skupia się przede wszystkim na postaci Dr Johna Thackery, jednak nie tylko na jego praktyce lekarskiej, ale także zmaganiach z uzależnieniem od kokainy.