Jesienne expose Donald Tuska będzie w stylu "kija i marchewki". Zobacz komu premier obieca, a kogo postraszy

Donald Tusk na początku października wygłosi swoje jesienne expose.
Donald Tusk na początku października wygłosi swoje jesienne expose. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jesienne expose premiera Donalda Tuska ma być klasycznym przykładem strategii "kija i marchewki". Bać się mogą rolnicy i górnicy, dla których Tusk nie ma dobrych wiadomości. Marchewką będą zaś obietnice większych pieniędzy na walkę z bezrobociem i na przedszkola.


Szef rządu swoje expose ma wygłosić na posiedzeniu Sejmu 10-12 października. Jak donosi dzisiejsza "Gazeta Wyborcza", Tusk skupi się na gospodarce i polityce prorodzinnej. Jako że naszej gospodarki nie napędzają już inwestycje publiczne finansowane z unijnych funduszy ani też obniżenie składki rentowej, Donald Tusk do inwestowania chce zachęcić przedsiębiorców. W expose znajdą się więc obietnice dalszej deregulacji, m.in. uproszczenia przepisów, które pozwolą na łatwiejsze uzyskiwanie zezwoleń na budowę.

"Gazeta Wyborcza"

Rząd zamierza ograniczyć przywileje emerytalne górników. Prawo do wcześniejszych emerytur będą mieli tylko ci pracujący bezpośrednio przy wydobyciu. Zmiany obejmą też rolników - od 2014 r. mają płacić podatek dochodowy. CZYTAJ WIĘCEJ


Premier ma także w zanadrzu kilka obietnic. Budżet państwa ma opłacać składki emerytalne za rodziców samozatrudnionych, bezrobotnych i… studentów. Więcej pieniędzy w przyszłym rok popłynie też na żłobki i przedszkola oraz na walkę z bezrobociem (około 0,5 mld zł).

"Gazeta Wyborcza"

Premier ma zapowiedzieć również utworzenie specjalnego funduszu ratunkowego dla banków. (…) Zgodnie z projektem Rostowskiego banki będą odprowadzały specjalną opłatę ostrożnościową, która byłaby dla nich taką żelazną rezerwą, rodzajem funduszu ratunkowego na wypadek kryzysu. CZYTAJ WIĘCEJ


Jesienne expose Tuska nie tylko ma być zapowiedzią kontynuacji koniecznych reform, ale także przełomem, który pozwoli przełamać spadki Platformy Obywatelskiek w sondażach.

Zdaniem cytowanego przez "GW" socjologa Jarosława Flisa, nie będzie to jednak łatwe, bo premier już dwukrotnie wygłaszał expose, w którym zapowiadał pot i łzy oraz składał obietnice. Trudno mu będzie zaskoczyć czymś nowym.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem