W Warszawie odbędzie się wystawa dzieł Zbigniewa Beksińskiego
W Warszawie odbędzie się wystawa dzieł Zbigniewa Beksińskiego Zdzisław Beksiński "Bez tytułu (AB78)", olej na płycie pilśniowej, 87 x 87 cm, 1978, Muzeum Historyczne w Sanoku
Reklama.
Na wystawie "Beksiński w Warszawie" będzie prezentowanych ponad 60 wyselekcjonowanych prac artysty, część z nich po raz pierwszy. – To wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Nigdy wcześniej, poza Muzeum Historycznym w Sanoku, nie pokazano tylu obrazów Zdzisława Beksińskiego w jednym miejscu – mówi Kamil Śliwiński, kurator wystawy "Beksiński w Warszawie".
Jak podkreśla, wśród zaprezentowanych dzieł znajdą się również prace z kolekcji prywatnych, które nie były pokazywane publicznie. – Naszą intencją jest ukazanie niezwykłej twórczości Zdzisława Beksińskiego w sposób przystępny i jakościowy. Nie jest tajemnicą, że twórczość artysty pełna jest detali, którym można przyglądać się godzinami. Wystawa umożliwi to, czego nie daje Internet – poznawanie szczegółów obrazów i dodatkowych informacji z nimi związanych – dodaje Śliwiński.
Kurator zaznacza, że "Beksinski w Warszawie" to nie tylko sama wystawa. Co jeszcze czeka miłośników słynnego malarza? – Szereg imprez towarzyszących – plenerowe pokazy filmów, panele dyskusyjne, spotkania z osobami związanymi z artystą, ekspertami – wylicza Kamil Śliwiński.
logo
Zdzisław Beksiński - Bez tytułu (ZĘ), olej na płycie pilśniowej, 98 x 98 cm, 2002, Muzeum Historyczne w Sanoku

Zdzisław Beksiński – "twórca rangi światowej"

Organizacja wydarzenia o takim formacie nie byłaby możliwa bez udziału Muzeum Historycznego w Sanoku, spadkobiercy i wyłącznego posiadacza praw autorskich do dzieł artysty.
– Zdzisław Beksiński to twórca rangi światowej, a jego dorobek artystyczny określiłbym mianem elementu polskiego dziedzictwa narodowego. Muzeum nie tylko prezentuje największą kolekcję Beksińskiego, ale – zgodnie z zapisem testamentowym – stanowi centralny ośrodek promocji jego dziedzictwa artystycznego – opowiada Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.
– W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie jego twórczością; muzea i galerie z całego świata zabiegają o możliwość prezentacji dzieł Zdzisława Beksińskiego. Muzeum Historyczne w Sanoku zdecydowało się na udział w projekcie "Beksiński w Warszawie", który gwarantuje kompleksowe zaprezentowanie twórczości artysty. Jestem przekonany, że każdy koneser twórczości Beksińskiego będzie miał prawdziwą ucztę podczas wystawy – dodaje.
logo
Zdzisław Beksiński - Bez tytułu (AG76), olej na płycie pilśniowej, 87 x 73 cm, 1976, Muzeum Historyczne w Sanoku

Wielki Wizjoner

Skalę wydarzenia docenia Piotr Dmochowski, kolekcjoner sztuki, przyjaciel i popularyzator twórczości Zdzisława Beksińskiego. – Gratuluję wszystkim fanom Wielkiego Wizjonera, którzy dokładają starań, by szerzyć jego sławę. Nie jest to częste, ale tym większa jest zasługa tych, którzy to robią – podkreśla.
I zachęca miłośników Beksińskiego "do pisania, do mówienia, rozgłaszania w mediach, w książkach i w rozmowach jego geniuszu". Apeluję do wszystkich twórców, by po znakomitym filmie pana Jana Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina" i pasjonującej książce pani Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny" znaleźli się dalsi, którzy ofiarują rzeszom fanów Wieszcza, który przeczuł i odmalował nadchodzące, straszne dla ludzkości czasy, dalsze, wielkie dzieła sztuki i literatury poświęcone jemu i jego wizji zbliżającej się Apokalipsy – mówi Piotr Dmochowski.
Dr Radosław L. Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy oraz szef rady fundacji Nova Ars Poloniae, będącej współorganizatorem wystawy, podkreśla walory edukacyjne wydarzenia "Beksiński w Warszawie".
– To ukoronowanie wielomiesięcznych starań, aby twórczość wybitnego artysty trafiła do szerokiego grona odbiorców. Będzie to również doskonała okazja, aby poznać pełne spektrum twórczości Zdzisława Beksińskiego i myślę, że część widzów może być zaskoczona różnorodnością prac. Nie wszystkie dzieła artysty są – wbrew niektórym opiniom – pełne mroku, czego najlepszym przykładem jest słynna "seria Z", którą pod koniec lat 80-tych Zdzisław Beksiński namalował na prośbę Piotra Dmochowskiego – podkreśla dr Kwaśnicki.
logo
Zdzisław Beksiński - Bez tytułu (AB78), olej na płycie pilśniowej, 87 x 87 cm, 1978, Muzeum Historyczne w Sanoku
Szef rady Nova Ars Poloniae zaznacza, że to nie koniec działań fundacji. – Ppo wystawie Beksińskiego, na początku 2022 r. w Centrum Praskim Koneser odbędzie się – organizowana przez fundację Nova Ars Poloniae wraz ze Spatium Art – wystawa prac polskich artystów współczesnych mających łączność z Beksińskim. Będzie to niepowtarzalna szansa, aby naocznie obcować ze sztuką – okiełznać ją. Jeśli uda nam się zachęcić do dalszego zgłębiania jej arkanów – to będzie sukces – podkreśla dr Radosław L. Kwaśnicki.

"Beksiński w Warszawie"

Wystawę „Beksiński w Warszawie” będzie można oglądać w Centrum Praskim Koneser w Warszawie w dniach 26 czerwca - 5 września 2021 r.
Wystawę organizują: Muzeum Historyczne w Sanoku, Fundacja Nova Ars Poloniae, Galeria Beks.pl oraz Spatium Art. Mecenasem wystawy "Beksiński w Warszawie" jest PKN ORLEN, a strategicznymi partnerami wydarzenia: Budimex S.A oraz Drutex S.A. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wystawy.
Czytaj także:
logo