To właśnie rodzinie Mii Farrow Woody Allen zrobił największą krzywdę. Reżyser nie tylko molestował seksualnie swoją adoptowaną córkę Dylan, ale także zdradzał Farrow ze swoją pasierbicą, z którą następnie...wziął ślub. Przypominamy sylwetkę tej nieco zapomnianej obecnie aktorki.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
Mia Farrow jest aktorką irlandzko-australijskiego pochodzenia.
Największą rozpoznawalność przyniosła jej rola w filmie Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary".
Woody Allen był jej partnerem od 1980 do 1992 roku, a ich rozstanie przebiegło w atmosferze skandalu.
Podczas trwania ich związku zrealizowali wspólnie 13 filmów, takie jak "Zelig", "Hannah i jej siostry" oraz "Wrzesień".
Mia Farrow urodziła się 9 lutego 1945 roku w katolickiej rodzinie w Los Ageles. Jest córką irlandzkiej aktorki Maureen O’Sullivan oraz australijskiego reżysera Johna Farrowa. Farrow pochodzi z wielodzietnego domu: miała trzy siostry oraz taką samą liczbę braci. Od dziecka miała kontakt z show-biznesem, gdyż często towarzyszyła swoim rodzicom na planie filmowym.
Farrow miała dwóch mężów. Pierwszym z nich był legendarnym muzyk Frank Sinatra, a drugim kompozytor André Previn. Małżeńśtwo z Sinatrą przetrwało dwa lata, a z Previnem dziewięć. Jej trzecim życiowym partnerem był Woody Allen, z którym rozstała się w atmosferze skandalu. Między innymi to właśnie jego dotyczy dokument "Allen kontra Farrow".
Chociaż mówi się, że zadebiutowała na ekranie u boku swojej matki już w wieku dwóch lat, pierwszą produkcją, jaką można znaleźć w jej filmografii jest "John Paul Jones" z 1959 roku, w którym zagrała niewielką rolę.
Zdecydowanie przełomowym filmem dla jej kariery był występ w horrorze psychologicznym Romana Polańskiego"Dziecko Rosemary". Zagrała w nim właśnie tytułową Rosemary Woodhouse, czyli dręczoną mrocznymi wizjami ciężarną kobietę.
Najwięcej filmów, z których jest znana, zrealizowała jednak ze swoim ówczesnym partnerem, czyli właśnie Woody'm Allenem. Przez cały okres trwania ich związku nakręcili razem 13 filmów, w tym takie jak "Zelig", "Hannah i jej siostry" oraz "Wrzesień".
Mia Farrow parokrotnie była nominowana do Złotych Globów (zdobyła jedną statuetkę za "Guns at Batasi"), ale nigdy do Oscarów. Chociaż obecnie nadal grywa w filmach, od czasu jej rozstania z Allenem jej kariera podupadła i rzadko kiedy pojawia się w hitach kasowych czy artystycznych. Dużo mówi fakt, że największym występem jej ostatnich lat jest rola Babci Artura w serii filmów Luca Bessona "Artur i Minionki".
Nie wszyscy wiedzą, że Mia Farrow wychowała łącznie czternaścioro dzieci (większość adoptowanych), z czego trójka już nie żyje – Tam Farrow zmarła na chorobę serca (chociaż podejrzewa się też samobójstwo), Lark Farrow na AIDS, a Thaddeus Wilk Farrow się zastrzelił.
Dylan Farrow to z kolei adoptowana córka Allena i Farrow, która oskarżyła ojca o molestowanie seksualne, a Soon-Yi Previn, czyli obecna żona reżysera jest adoptowaną córką aktorki i jej byłego męża André Previna.
Ronan Farrow to z kolei biologiczny syn Farrow i Allena, który ujawnił skandale dotyczące Harveya Weinsteina i wydał na ten temat reporterską książkę "Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli", co pośrednio przyczyniło się do skazania Weinsteina do więzienia.