Europejska Agencja Leków ogłosiła, że lek amerykańskiej firmy Elli Lilly może być stosowany przeciw Covid-19. Środek jest kombinacją dwóch preaparatów: bamlanivimabu i etesevimabu i opiera się na terapii przeciwciałami monoklonowymi.
Europejska Agencja Leków (EMA) podała w piątek, że amerykański lek na Covid-19 stworzony przez koncern Eli Lilly może być stosowany u pacjentów, którzy nie wymagają podawania tlenu, ale występuje w ich przypadku ryzyko, że choroba przybierze ciężkie formy.
Środek rekomendowany przez EMA jest kombinacją bamlanivimabu i etesevimabu. Technologia jego produkcji opiera się na terapii przeciwciałami monoklonowymi. Na rynku istnieje też podobny lek – Regeneron, który był stosowany podczas leczenia byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w październiku zeszłego roku.
Preparat z USA został już wcześniej dopuszczony do użytku we Francji. Tydzień temu francuski minister zdrowia Oliveir Veran określił lek firmy Eli Lilly jako "przynoszący nową nadzieję" i "wzmocnienie arsenału leków antycovidowych".
Dopuszczenie do użytku preparatu spotkało się jednak także z dużą krytyką. Francuscy specjaliści twierdzą, że brak jest wystarczających dowodów na jego skuteczność. Zdaniem francuskiej agencji ds. leków ANSM leczenie tylko bamlanivimabem niesie ryzyko "selekcji mutacji odpornych", czyli powstawania nowych wariantów koronawirusa.
Z kolei według innej francuskiej agencji Autran lek jest skuteczny w przypadku brytyjskiej odmiany koronawirusa, ale w przypadku wariantu południowoafrykańskiego skuteczny jest tylko Regeneron.