
Gdzie występują trzęsienia ziemi w Europie? Ten kraj jest teraz wyjątkowo zagrożony
Żywioły pokazują, że czasem wystarczy nawet ułamek sekundy, żeby w ruinach legł cały dobytek pokoleń. Z trzęsieniami ziemi nie ma żartów. Nawiedzają tereny leżące w najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarach i wcale nie musi to być odległa od nas Japonia czy Ameryka Południowa. Gdzie najczęściej zdarzają się trzęsienia ziemi w Europie? Czy Polacy mogą spać spokojnie?

Reklama.
Przypomnijmy, że pod koniec 2020 roku w Chorwacji miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3. Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Słowenii. Zebraliśmy wówczas nagrania z różnych kamer, pokazujące porażające skutki żywiołu.
Teraz postanowiliśmy sprawdzić, którzy mieszkańcy Europy mogą najbardziej obawiać się potencjalnych trzęsień ziemi. Jaki region w Unii Europejskiej jest najbardziej aktywny sejsmicznie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Takie tereny znajdują się także w Europie. W skutek napierania płyty afrykańskiej na Eurazjatycką występują tzw. naprężenia w skałach. W ramach tego zjawiska wyzwala się energia, która powoduje wstrząsy ziemi.
Istnieją jednak przykłady znaczących trzęsień ziemi, które nie mają nic wspólnego z granicami płyt. Strefa aktywności trzęsienia ziemi dotykająca kontynentalną Europę jest czasami nazywana strefą "śródziemnomorską i transazjatycką". Trzęsienia ziemi w tej strefie mają ogniska ustawione wzdłuż łańcuchów górskich. Aktywność tych obszarów nie zmieniła się znacząco w historii ludzkości.
Okazuje się, że aktualnie wschodnie tereny Rumunii są jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów w Europie.
Specjaliści prognozują, że region ten wszedł w okres wzmożonej aktywności i prawdopodobnie może nawiedzić go trzęsienie ziemi równie potężne, co to z 4 marca 1977 roku, które zdewastowało Bukareszt. Trwało ono wówczas około minuty i osiągnęło siłę 7,5 w skali Richtera.
O problemach z wysoką aktywnością sejsmiczną i o tym, "Jak Bukareszt szykuje się na katastrofę" opowiedział Kamil Całus z Ośrodka Studiów Wschodnich w odcinku podcastu z serii "Dział Zagraniczny".
Trzęsienia ziemi występują coraz częściej także we wspomnianej na początku tekstu Chorwacji oraz na południu Hiszpanii.
Czytaj także: