Po publikacji "Gazety Wyborczej" na temat wycofanego aktu oskarżenia wobec Daniela Obajtka i ośmiu innych osób głos zabrała Prokuratura Krajowa. "Publikacja dotyczy zdarzeń, które nigdy nie miały miejsc" – czytamy w komunikacie.
W mediach od blisko 20 lat, w naTemat pracuję od 2016 roku jako dziennikarz i wydawca
Napisz do mnie:
rafal.badowski@natemat.pl
"Gazeta Wyborcza" ujawniła kolejne informacje dotyczące Daniela Obajtka. Tym razem chodzi o szczegóły aktu oskarżenia, który prokuratura Zbigniewa Ziobry wycofała z sądu. Jak podaje dziennik, obecny szef Orlenu nie zaprzeczał, że spotykał się i kontaktował z przywódcą grupy przestępczej Maciejem C., ps. "Prezes".
Czterech z oskarżonych osób miało działać w grupie przestępczej Macieja C. Pozostałych, w tym ówczesnego wójta Pcimia Daniela Obajtka, z grupą "Prezesa", czyli Macieja C., podobno łączyło oszustwo na sprzedaży granulatu do produkcji rur PCV i łapówka.
Odkryto też nowy biznes: "Obajtek i C. (…) prowadzili wspólny proceder przestępczy polegający na wyłudzaniu znacznych kwot pieniężnych związanych z fikcyjnymi dostawami tzw. granulatu przemiału PCV na szkodę firmy Elektroplast w Stróży" – czytamy.
Dziennik powołując się na informacje z aktu oskarżenia zaznaczył, że pieniądze z oszustw na granulacie miały być podzielone po połowie dla Macieja C. i Obajtka.
Prokuratura Krajowa o tekście "GW" ws. aktu oskarżenia Obajtka
Do sprawy odniosła się Prokuratura Krajowa. W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że artykuł "Wyborczej" dotyczy zdarzeń, "które nigdy nie miały miejsca".
"Ich opis znalazł się w akcie oskarżenia, który został przez sąd zwrócony na wniosek prokuratury z uwagi na ułomność materiału dowodowego. Decyzją prokuratora postępowanie przeciwko Danielowi Obajtkowi i 4 innym osobom zostało umorzone. Postanowienie o umorzeniu śledztwa zostało prawomocnie utrzymane przez Sąd Okręgowy w Krakowie, który czynności dowodowe przeprowadzone przez prokuratora ocenił jako skrupulatne, wnikliwe i rzetelne" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Prokuratury.
W piśmie prokuratury można też przeczytać, że wniosek prokuratora, który zarzucił Obajtkowi korupcję, dotyczący aresztu tymczasowego spotkał się z "druzgoczącą krytyką" Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Sąd zarządził natychmiastowe zwolnienie Daniela Obajtka. Stwierdzono, "że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozwala na przyjęcie, że zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia przez Daniela Obajtka zarzucanego mu czynu".
Jak czytamy, zarzuty dotyczące oszustw oraz korupcji zostały postawione na podstawie wyjaśnień współoskarżonych, w tym osób karanych. Część z nichwycofała się ze swoich zarzutów, a część zeznań natomiast okazała się sprzeczna ze zgromadzonym materiałem dowodowym.
"Artykuł 'Gazety Wyborczej' nie zawiera zatem opisu prawdziwych zdarzeń, a jedynie negatywnie zweryfikowanego aktu oskarżenia" – podsumowano.