Komisja Europejska zamierza zaostrzyć kontrolę eksportu szczepionek przeciw COVID-19. W tym celu wzmocniony został unijny mechanizm, który umożliwia blokadę wywozu tych preparatów. Bruksela takimi działaniami chce zagwarantować, że do unijnych obywateli trafi obiecana liczba dawek. Na celowniku KE znalazły się między innymi takie kraje, jak Wielka Brytania.
Pod koniec stycznia Komisja Europejska wprowadziła mechanizm kontroli eksportu szczepionek przeciw COVID-19. Jak na razie tylko raz zablokowano taką dostawę, chodziło o 250 tys. dawek dla Australii.
Do tej pory głównym kryterium, jeśli chodzi o wydawanie licencji na eksport szczepionek było wywiązywanie się przez producenta z kontraktu z Unią Europejską. Szybko jednak okazało się, że AstraZeneca, która z kontraktu się nie wywiązuje, bowiem jak na razie dostarczyła krajom UE tylko jedną czwartą obiecanych dawek, eksportuje poza UE mniej niż inne firmy, np. koncerny Pfizer i Moderna.
Bruksela teraz ma zamiar zmienić swoje podejście. Komisja Europejska zaostrzyła już kryteria wydawania licencji na eksport szczepionek. Nowymi kryteriami przy wydawaniu zezwoleń eksportowych ma być proporcjonalność i wzajemność.
Pokrótce oznacza to, że jeśli dany kraj będzie miał wysoki odsetek zaszczepionych, a będzie blokował eksport szczepionek do Unii, to może spodziewać się kroków odwetowych. Na celowniku Brukseli znalazła się m.in. Wielka Brytania, która ma wyższy niż UE odsetek zaszczepionych, a mimo tego blokuje eksport preparatów do krajów członkowskich.
Unia Europejska wysłała już do Wielkiej Brytanii 10 mln wyprodukowanych na swoim terenie szczepionek, z kolei z Wielkiej Brytanii do UE nie trafiła jeszcze ani jedna dawka. Rozważane jest blokowanie eksportu do Wielkiej Brytanii nawet szczepionek firm, które wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec UE, takich jak konsorcjum Pfzier/BioNTech. Sprawa jest jednak bardzo rozwojowa i na kolejne szczegóły w tym temacie musimy jeszcze poczekać.
Miliony dawek szczepionek AstraZeneca pod Rzymem
Przypomnijmy, że włoski dziennik "La Stampa" poinformował dzisiaj, że zapas 29 mln dawek szczepionki AstraZeneca jest przygotowany w jednej z włoskich fabryk do eksportu do Wielkiej Brytanii. Skład szczepionek został wykryty w zakładzie Catalent w Anagni, niedaleko Rzymu.
Część dawek szczepionki miała zostać wyprodukowana przez podwykonawcę z Holandii, fabrykę Halix. Według "La Stampa" fabryka ta jest w stanie wyprodukować około 5 mln dawek szczepionki miesięcznie.
Jeśli informacje przedstawione przez włoski dziennik się potwierdzą, to zapasy szczepionek przechowywane we Włoszech byłyby prawie dwa razy większe niż te, które do tej pory otrzymała UE.