Analityk zwrócił uwagę, że MZ "zgubiło" w statystykach prawie milion przebadanych osób
Analityk zwrócił uwagę, że MZ "zgubiło" w statystykach prawie milion przebadanych osób Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Ministerstwo Zdrowia codziennie publikuje nowe dane dotyczące covid. Obok liczby zakażonych i zmarłych podaje m.in. ile osób zostało przebadanych pod kątem koronawirusa. Okazuje się, że z dnia na dzień z rządowych statystyk wyparował milion osób, na co zwrócił uwagę 19-letni analityk Michał Rogalski.

REKLAMA
Michał Rogalski jest młodym informatykiem, który od początku pandemii analizuje informacje związane z koronawirusem. To na jego bazie danych opierały się na początku prognozy samego Ministerstwa Zdrowia.
– Wczoraj było 12 mln przebadanych osób, a dziś spadliśmy do 11 mln? – retorycznie zapytał Rogalski na Twitterze. Na grafice opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia 3 kwietnia 2021 roku widać, że pod kątem covid przebadano 12 022 414 osób. Na grafice z 4 kwietnia przebadanych osób jest o prawie milion mniej – 11 094 143.

W komentarzach pojawiają się sugestie, że może odjęto osoby, które były poddawane testom wielokrotnie. Inni żartują, że milion osób został "wykreślony akurat na święta" i że "10 kwietnia coraz bliżej i trzeba się przygotować". Niektórzy internauci dopuszczają jednak myśl, że to pomyłka.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 4 kwietnia 2021 roku w Polsce mamy 22 947 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 204 kolejnych chorych. Kolejny dzień z rzędu wzrosła liczba chorych podłączonych do respiratorów – wspomagania oddychania wymagało 3225 pacjentów. W ostatniej dobie wykonano 72 281 testów.
logo