A, B, AB lub O? Nieważne, jaką masz grupę krwi. Jeśli chodzi o ryzyko zakażenia koronawirusem, to nie ma to większego znaczenia. Najnowsze wyniki badań opublikowanych na łamach prestiżowego "JAMA Open Network" zaprzeczają, by istniał związek pomiędzy grupami krwi a ciężkim przebiegiem covid-19 i podatnością na infekcję SARS-CoV-2. Wcześniej sądzono inaczej.
Które grupy krwi zwiększają lub zmniejszają ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 i ciężkiego przebiegu covid-19?
Nowe wyniki badań naukowców z USA nie potwierdzają, by istniał związek pomiędzy grupą krwi a podatnością na zakażenie koronawirusem.
Do jakich wniosków doszli badacze ze Stanów Zjednoczonych po badaniach, których rezultaty opublikowano na łamach "JAMA Open Network"?
Koronawirusem można się zakazić bez względu na to, jaką mamy grupę krwi. Ciężki przebieg choroby wywołanej SARS-CoV-2 nie ma związku z tym, czy mamy grupę krwi O, A, B czy AB.
Wyniki kompleksowych badań naukowych przeprowadzonych na grupie liczącej łącznie ponad 108 tysięcy pacjentów zaprzeczają, by istniała korelacja pomiędzy konkretnymi grupami krwi a mniejszym lub większym ryzykiem zakażenia koronawirusem.
Badacze ze Stanów Zjednoczonych 5 kwietnia 2021 r. opublikowali rezultaty nowych badań na łamach "JAMA Open Network", a to co udało się im wykazać, obala dotychczasowe przekonania na ten temat.
COVID-19 a grupy krwi. Naukowcy obalili popularny mit [NOWE BADANIA]
Amerykanie z Intermountain Medical Center Heart Institute w Murray w stanie Utah przebadali w sumie 108 tys. osób, których średni wiek wynosił 42 lata.
Zespół badawczy pod kierunkiem dra Jeffreya Andersona pomiędzy 3 marca a 2 listopada 2020 przeanalizował dane pacjentów ze zidentyfikowaną grupą krwi z 24 szpitali i 215 klinik z Idaho, Utah i Nevady, których testowano na covid-19. Około 80 proc. z nich stanowiły kobiety (wg naukowców to właśnie panie częściej były badane pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 i same zgłaszały się na testy).
Do kompleksowych badań klinicznych włączono 11 tys. osób, u których wcześniej potwierdzono pozytywny wynik i zakażenie SARS-CoV-2 (reszta pozostałych uczestników miała negatywny wynik na obecność koronawirusa).
Naukowcy nie wykazali, by grupy krwi mogły mieć związek z ciężkim przebiegiem covid-19 ani z podatnością na infekcję koronawirusem, z koniecznością hospitalizacji z powodu zakażenia SARS-CoV-2 czy pobytu na oddziale intensywnej terapii.
W podsumowaniu udostępnionym na łamach "JAMA Open Network" napisano, że biorąc pod uwagę duży i perspektywiczny charakter badań nie można wykazać związku pomiędzy konkretną grupą krwi a ryzykiem infekcji SARS-CoV-2 ani z cięższym lub lżejszym przechodzeniem covid-19.
Koronawirusem można się zakazić bez względu na to, jaką mamy grupę krwi
Osoby z grupą krwi 0 w porównaniu z pacjentami z grupą A, B lub AB nie są ani bardziej podatne na zakażenie, ani na to, jak znoszą chorobę wywołaną koronawirusem — uznali badacze.
— Zawsze uważałem, że to całe zamieszanie z doszukiwaniem się związku pomiędzy grupami krwi a ryzykiem zakażenia SARS-CoV-2 lub ciężkiego przebiegu covid-19 to dużo hałasu o nic — komentuje epidemiolog dr Aaron Glatt z Mount Sinai South Nassau w Oceanside w stanie Nowy Jork na łamach "Medical News Today".
Według niego nie można oceniać podatności na to, czy zakazimy się koronawirusem i jak będziemy znosić covid-19 na podstawie grupy krwi, którą mamy, bo nie ma to większego znaczenia.