W sobotę królowa Elżbieta II pożegna swojego męża, księcia Filipa
W sobotę królowa Elżbieta II pożegna swojego męża, księcia Filipa Fot. instagram.com/theroyalfamily

Znamy już szczegółowy plan pogrzebu księcia Filipa, który z powodu pandemii koronawirusa oraz osobistych życzeń arystokraty będzie miał kameralny, prywatny charakter. Na uroczystości żałobnej nie zabraknie żony księcia Edynburga, królowej Elżbiety II. Co wiemy o obecności monarchini na pogrzebie w zamku Windsor?

REKLAMA
W sobotę 17 kwietnia Wielka Brytania pożegna księcia Filipa. Pogrzeb odbędzie się w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor o godz. 15:00 czasu brytyjskiego (16:00 czasu polskiego), a transmisja rozpocznie się już o 14:30. Ceremonię będzie można obejrzeć na żywo na YouTube.
Z powodu pandemii pogrzeb księcia Filipa będzie miał charakter prywatny, co oznacza, że nie pojawią się na m.in. brytyjski czy zagraniczny dygnitarze. W uroczystości weźmie tylko 30 najbliższych osób – członkowie rodziny królewskiej, troje członków niemieckiej rodziny księcia Filipa oraz sześcioro jego pracowników, w tym prywatny sekretarz Archie Miller-Bakewell.

Królowa Elżbieta II na pogrzebie księcia Filipa

Znamy już szczegóły dotyczące obecności królowej Elżbiety II na pogrzebie jej męża. O godzinie 14:45 na dziedzińcu zamku Windsor rozpocznie się procesja do kaplicy św. Jerzego, którą poprowadzi Grupa Gwardii Grenadierów – książę Edynburga był jej pułkownikiem przez 42 lata. W pochodzie za trumną nie zobaczymy jednak monarchini.
Elżbieta II wraz z innymi żałobnikami nie biorącymi udziału w żałobnym pochodzie pojedzie do kaplicy samochodem marki Bentley. Monarchini opuści zamek już o godzinie 14:20. Elżbieta II wysiądzie przed drzwiami kaplicy i od razu uda się do środka.
Kogo zobaczymy w procesji? Jak podaje BBC, za Land Roverem z trumną księcia Filipa pójdą jego dzieci: książę Karol, książę Andrzej, książę Edward oraz księżniczka Anna, a także troje spośród jego wnucząt: książę William, książę Harry oraz Peter Phillips, syn Anny.
W pochodzie pójdą również mąż księżniczki Anny, sir Tim Laurence oraz David Armstrong-Jones, hrabia Snowdon, syn księżniczki Małgorzaty, czyli siostry Elżbiety II. Za członkami rodziny królewskiej będą iść najbliżsi pracownicy księcia Filipa: sekretarz Archie Miller-Bakewell, a także szef prywatnej ochrony księcia Edynburga, dwóch paziów oraz dwóch lokajów.
Wiadomo również, że królowa Elżbieta II na pogrzebie swojego męża będzie miała zakrytą twarz. Monarchini oraz inne członkinie rodziny królewskiej zgodnie z tradycją założą bowiem kapelusze z czarnymi woalkami.

74 lata małżeństwa Elżbiety II i Filipa

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat. Kilka tygodni wcześniej opuścił szpital po udanej operacji serca. W czerwcu świętowałby setne urodziny.
W swoim stanowisku książę Andrzej, syn Filipa i królowej, przytoczył wypowiedź swojej matki, która przyjęła wieść o śmierci męża ze stoickim spokojem. – Powiedziała, że (red. śmierć Filipa) pozostawiła ogromną pustkę w jej życiu – zacytował słowa Elżbiety II.
Monarchini i Filip Mountbatten poznali się w 1934 roku. Para pobrała się w 20 listopada 1947, doczekała się czworga dzieci, ośmiorga wnuków oraz dziesięcioro prawnuków. W tym roku królowa Elżbieta II i książę Filip obchodziliby 74. rocznicę ślubu.
Czytaj także: