19 kwietnia stolicę rozświetlą żółte żonkile — symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. To właśnie te kwiaty przez lata każdego 19 kwietnia pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie składał Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). W tym roku przez pandemię większość wydarzeń odbędzie się w trybie online, a w samo południe w stolicy zawyją sygnały alarmowe.
78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Program wydarzeń 19 kwietnia
Gdzie i kiedy odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem powstańczego zrywu z 1943 roku?
Jak dołączyć do #AkcjiŻonkile?
Ambasadorzy 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim
— Przypnijmy papierowy żonkil — symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach — tłumaczą organizatorzy dziewiątej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. To właśnie z tego powodu 19 kwietnia w samo południe w Warszawie zaczną wyć syreny.
— Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności: działamy zarówno w terenie, jak i w Internecie — wyjaśniają inicjatorzy akcji, której tegorocznymi ambasadorami zostali: Mariusz Szczygieł, Kayah, Magdalena Boczarska, Katarzyna Zielińska i Bartosz Bielenia.
W 2021 roku zaakcentowana ma być rola, jaką w wydarzeniach sprzed 78 lat odegrały kobiety:
Dlaczego warto pamiętać o tym, co się stało w 1943 roku w Warszawie? Oto, jak tłumaczy to Mariusz Szczygieł.
Akcja żonkile. Program 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim
Ze względu na pandemię covid-19 tegoroczne uroczystości upamiętniające ofiary wydarzeń sprzed 78 lat będą odbywać się głównie online, choć nie tylko.
Przed południem za pośrednictwem serwisu YouTube oraz profilu Centrum Edukacyjnego odbędą się premiery filmów edukacyjnych dla młodzieży, m.in. o godz. 9.30premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej, a o godz. 11.00dokumentu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
W samo południe, na znak pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 zostaną włączone syreny alarmowe w Warszawie, a spod pomnika Bohaterów Getta będzie prowadzona transmisja na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych.
o godz. 15:00 zacznie się premiera filmowej opowieści o bojowniczkach powstania pt. "W sukience i mundurze", autorstwa Katarzyny Janowskiej (transmitowana na Facebooku Muzeum POLIN i na YouTube).
o godz. 20.30, na zakończenie obchodów tegorocznej rocznicy, odbędzie się wirtualny koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej pt. "Córki, matki, robotnice" (do obejrzenia na Facebooku i na YouTube Muzeum POLIN).
Szczegółowy program wszystkich wydarzeń zaplanowanych w kwietniu w związku z tegorocznymi obchodami 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim jest dostępny na stronach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
#ŁączyNasPamięć, czyli jak dołączyć do #AkcjiŻonkile?
Kilka gazet i tygodników udostępni też specjalne naklejki, a w stolicy mają pojawić się także "żonkilomaty" (ze względu na reżim sanitarny wyposażone w płyny do dezynfekcji rąk), z których będzie można pobrać żółte symbole żonkilów.
Jeśli chcemy okazać solidarność z ofiarami powstania, możemy oznaczyć zdjęcia z takim kwiatem hasztagami:
#akcjaŻonkile
#ŁączyNasPamięć
#polinmuseum.
Autorzy wydarzenia zachęcają, by dzielić się informacją o rocznicy z bliskimi. "Będziemy wdzięczni za każdą rekomendację, oznaczenie i wsparcie" — podkreślają.
W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.