19 kwietnia obchodzimy Dzień Czosnku. Aromatyczne warzywo nie tylko podkręci niejedno danie, ale jest też bardzo zdrowe. Przeczytajcie o czosnku – naturalnym antybiotyku bogatym w antyoksydanty. Podpowiadamy kilka klasycznych dań na bazie czosnku, które są łatwe i szybkie w przygotowaniu.
Czosnek, pomimo że przez wielu kojarzony jedynie z nieprzyjemnym zapachem, to warzywo bardzo bogate w wartości odżywcze. Ma przede wszystkim działanie antywirusowe i antyzapalne, co czyni go naturalnym antybiotykiem. Oprócz tego jest bogaty w antyoksydanty, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, a także poziom cukru we krwi. Wpływa też na wzrost wytrzymałości i poprawia libido.
Pomysły na przepisy z czosnkiem
Dzięki znajdującym się w czosnku olejkom eterycznym warzywo podkręci smak wielu potraw. Czasem wystarczy jako dodatek, żeby zmienić smak ogranego posiłku.
Najprostsze pomysły na czosnek
W ten sposób można np. urozmaicić smak masła czy oliwy. Pokrojony lub zmiażdzony ząbek czosnku wystarczy wystarczy wymieszać z miękkim masłem i doprawić lekko solą, aby uzyskać aromatyczne masło czosnkowe.
Podobnie można zrobić, aby uzyskać oliwę czosnkową. Dodany do oliwy posiekany czosnek nada jej więcej smaku i aromatu. Najlepiej będzie jednak smakował po pewnym czasie, kiedy smak się "przegryzie".
Aglio olio, czyli najprostszy i najlepszy makaron
Ten przepis wymaga wyjątkowo małej ilości składników. Sprawdzi się, kiedy okaże się, że w spiżarce prawie nic nie ma. Wystarczy tylko oliwa, czosnek i makaron, aby wyczarować pyszny i szybki obiad.
makaron
pół lub cała główka czosnku
1 lub dwie ostre papryczki
garść posiekanej natki pietruszki
ok. 100 ml oliwy z oliwek
sól
parmezan, ser do posypania lub płatki drożdżowe (opcjonalnie)
Makaron gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Czosnek kroimy na małe kawałki – warto zrobić to nożem, a nie za pomocą wyciskarki, ponieważ będzie miał wtedy więcej aromatu. Z papryczki pozbywamy się pestek – można kilka zostawić, jeśli ktoś lubi bardziej "na ostro" – i kroimy na drobne kawałki. Pietruszkę szatkujemy.
Na głębokiej patelni lub w garnku rozgrzewamy oliwę. Uwaga – nie dawajmy zbyt wysokiego ognia, bo czosnek łatwo się przypali. Dodajemy czosnek i papryczkę i mieszamy przez około minutę. Czosnek nie powinien zbrązowieć.
Następnie dodajemy ugotowany i odcedzony makaron i pietruszkę. Gotowe danie można posypać parmezanem i doprawić pieprzem.
Pieczony czosnek, czyli aioli
Ten sos z pieczonego czosnku był prawdziwym hitem kilka sezonów temu. To pyszny dodatek do chleba lub tak zwanego "finger food", który nie wymaga dużego nakładu pracy.
cała główka czosnku
szczypta soli
łyżka oliwy
sól i świeżo zmielony pieprz
150 ml majonezu
sok wyciśnięty z ćwiartki lub połowy cytryny
Piekarnik nagrzewamy do 220 st. Celsjusza. Główkę czosnku posypujemy solą, skrapiamy oliwą i zawijamy w folię aluminiową. Tak przygotowane warzywa wkładamy do piekarnika na ok. godzinę lub do momentu, kiedy główka będzie naprawdę miękka.
Po tym czasie wyciągamy czosnek z piekarnika, obieramy z łupin. Rozgniatamy czosnek widelcem i mieszamy z majonezem. Na koniec dodać świeżo zmielony pieprz, sól i sok z cytryny.