Brak ozusowienia "umów śmieciowych", przedłużenie urlopu macierzyńskiego, inwestycje w żłobki, drogi, energetykę, wojskowość i naukę – takie obietnice złożył w swoim drugim expose premier Donald Tusk.
Premier zaczął przemówienie o 9:30, a zakończył je godzinę później. Wśród głównych celów rządu na kolejne lata wymienił m.in utrzymanie wzrostu gospodarczego, niezależność energetyczną i miliardowe inwestycje w infrastrukturę. Tusk wygłosił swoje expose w niekorzystnej dla Platformie Obywatelskiej atmosferze. Jego partia w trzech ostatnich sondażach przegrywa z PiS-em.
Najważniejsze zapowiedzi Donalda Tuska
Brak ozusowienia "umów śmieciowych" - premier zdementował plotki, które pojawiały się w ostatnich dniach. Stwierdził, że to nie jest czas, by podrażać koszta pracy. Zapewnił młodych ludzi pracujących na takich umowach, że mogą się czuć bezpieczni.
"Polska rewolucja na rzecz rodzenia dzieci" - od 2013 roku urlop macierzyński nie będzie trwał pół roku, ale rok. Premier zapowiedział też więcej miejsc w żłobkach, macierzyński/tacierzyński płatny 100 proc. przez pół roku, a kolejne pół roku 80 proc. Zmiana finansowania budowy żłobków: 80 proc. rząd, 20 proc. samorząd. – Jesteśmy bliscy pewności, że w 2015 problem opieki nad dzieckiem powinniśmy skutecznie rozwiązać – stwierdził premier.
Niezależność energetyczna Polski – budowa bloków energetycznych, zwiększenie pojemności magazynów, zyski z gazu łupkowego, rozbudowa terminalu naftowego w Gdańsku.
Tak relacjonowaliśmy expose premiera Tuska:
10:30 PDT: Potrzebujemy zaufania. Chcę złożyć zobowiązanie: będziemy każdego dnia starać się odzyskać zaufanie. Proszę o wotum zaufania, na które liczę.
10:26 PDT: Często słyszałem opinię, że naszym działaniom brakuje wielkiej, romantycznej wizji. W jakimś sensie mogę tę uwagę podzielić. Nie jestem specjalistą od wielkich romantycznych wizji, ideologicznych uniesień. Każdy następny dzień będzie próbą odbudowy wiary i nadziei w czasach kryzysu. Z małych marzeń, pozornie małych celów, tworzy się największa i najwspanialsza idea. My od 20 lat ścigamy się o lata spokoju, pokoju, dobrych relacji z sąsiadami. Tego czasu musimy wygrać jak najwięcej. Jak najwięcej pieniędzy zainwestować. Dzisiaj Polska cieszy się szczególną estymą i reputacją, bo świat zauważył, że miliony normalnych ludzi wzięło się do roboty i Polska może być wzorem postępowania, a nie chłopcem do bicia.
10:21 PDT: Czas, w którym Polska skutecznie walczy z kryzysem, to nie jest czas, aby podrażać koszta pracy. Na rok 2013 i prawdopodobnie na 2014 mój rząd będzie robił wszystko, aby żadna decyzja w parlamencie czy w rządzie nie doprowadziła do likwidacji jakiegokolwiek miejsca pracy lub formy zarabiania. Jednoznacznie mówię, nie będzie decyzji [o ozusowieniu "umów śmieciowych"]. Jednoznacznie chcę zapewnić, szczególnie młodych ludzi, że mogą się czuć bezpieczni.
10:15 PDT: Zwiększenie finansowania żłobków, inwestycje w przedszkola. Chcecie żeby kobiety w Polsce w poczuciu bezpieczeństwa rodziny dzieci? Pomóżcie nam ten program zrealizować, a nie straszcie więzieniem.
10:12 PDT o bezpieczeństwie rodzin: przedstawimy propozycję przedłużenia urlopu macierzyńskiego z pół roku do roku w 2013. Szukamy modelu, który dobrze sprawdził się w Europie, choć tylko jeden kraj się na to zdecydował: Szwecja. Ale innego sposobu nie znajdziemy. 80% pensji na urlopach macierzyńskich.
10:11 PDT o bezpieczeństwie polskich rodzin. "Trzeba przerwać wieloletnie cząstkowe i nieefektywne działania. To jedyny obszar, gdzie ciśnie się na usta rewolucja, takiej rewolucji Polska potrzebuje. Wiemy, że takie działania są możliwe".
10:10 PDT dalej o aktywizacji bezrobotnych, ale mało konkretnie. Zaczyna drugą część przemówienia.
10:08 PDT: Chcemy ułatwić życie przedsiębiorcom. Kasowy VAT, dziękuję premierowi Pawlakowi za projekt, który umożliwi firmom przejście na system kasowy. Podjęliśmy też decyzję o deregulacji i usprawnieniu kwestii gospodarczych. Za kilka dni kolejny raport w jakim miejscu znajduje się Polska. Mam nadzieję, że Polska jakiś awans uzyskała. Nowe prawo upadłościowe i kodeks budowlany.
10:06 PDT: Gdy zsumujemy te pieniądze, mamy ok. 600 miliardach złotych. Mówię o tym dlatego, że wiem, że nie ma innej drogi dla bezpiecznego rozwoju Polski, a szczególnie zabezpieczenia miejsc pracy przez Polaków. Wszystkie te projekty muszą być bezpieczne z punktu widzenia deficytu i finansów publicznych. Dlatego będziemy angażować wszystkie rezerwy, ale i mobilizować sytuację w finansach publicznych. Dlatego ani rok temu w expose ani dzisiaj nie mówię, że państwo polskie jest zdolne do rozdawania pieniędzy lub przywilejów. Raczej szukamy drogi, by przywilejów było mniej, a system bardziej sprawiedliwy.
10:04 PDT: Razem z prezydentem widzimy obronność Polski. Ważny udział NATO. Wielomiliardowe inwestycje w ośrodki naukowe i przemysł obronny. Gdy mówimy o miejscach pracy, wzroście i bezpieczeństwie, mówimy też o policji. Inwestycje w policję w budżecie 2013: miliard złotych na budowę i modernizację komend policji w całym kraju. Będzie temu także towarzyszyła standaryzacja wyposażenia. Nie tylko po to, by mieli lepsze warunki pracy, ale też dlatego, że komendy są odwiedzane przez obywateli każdego dnia.
10:02 PDT: Te inwestycje, które zaproponowaliśmy będą także działać na rzecz miejsc pracy. Budowa w Polsce broni, to nie tylko bezpieczeństwo dzięki sprzętowi, ale również miejscom pracy.
10:00 Trwa walka o budżet UE. Kwota przez nas podana realna, ale trudna, bo sprzeciwiają jej się konserwatyści z Wielkiej Brytanii.
9:58 PDT: Wracamy do inwestycji kolejowych. Bardzo długo jeździmy w niekomfortowych warunkach polskimi pociągami. Będzie przetarg na zakup nowego taboru dla PKP w 2013 roku. Zaangażowanie 30 miliardów złotych w modernizację kolei.
9:57 PDT: Będziemy kontynuowali inwestycje w infrastrukturę. Szukamy mobilizacji środków i szybkiej procedury, by można było zacząć inwestycje natychmiast. Od końca 2012 do 2015 43 miliardy złotych powinniśmy zainwestować w drogi krajowe.
9:55 PDT: Stworzyliśmy ustawę o gazie łupkowym. Ta ustawa musi stać się przedmiotem naszej wspólnej debaty, bo nie może być własnością rządu, bo ma być zabezpieczeniem energetycznym dla wszystkich Polaków. Zwracam się, by dyskutować o tym z wolą i pasją. Zdaję sobie sprawę, że efekty finansowe z wydobycia gazu łupkowego może myśleć każda z partii, dlatego tym bardziej wspólne powinniśmy skupić się nad tym projektem.
9:51 PDT: Podjęliśmy kilka decyzji, które pomogą Polakom w kryzysie. Po pierwsze, narzędzie bankowe i wymagające dodatkowych instrumentów – specjalnej spółki – program pt. "Inwestycje Polskie". Operatorem będzie BGK. 40 miliardów złotych do 2015 roku znajdzie się jako kapitał dla BGK po to, by do 2015 roku uzyskać inwestycje na poziomie 40 mld złotych. Będzie to możliwe bez narażania finansów państwa, poprzez użycie kapitału zamrożonego, udziałów w spółkach Skarbu Państwa. Chciałbym aby te aktywa zaczęły finansować inwestycje.
9:50 PDT: Priorytety w czasach kryzysu: utrzymanie wzrostu gospodarczego, tego tempa rozwoju Polski, który budzi podziw na świecie, ale utrzymanie za wszelką cenę dodatniego wzrostu. Nie po to, żeby dumnie wyglądały statystyki, ale by chronić każde miejsce pracy. Kluczowe jest znalezienie źródeł inwestowania w 2013.
9:47 PDT: Ten rok to zakończenie polskiej prezydencji i Euro 2012. Nie wszystko wyszło perfekcyjnie, ale kiedy przypomnę sobie czarne scenariusze opozycji, że nie ma prawa się udać, to jednak z satysfakcją mogę Polakom powiedzieć: potrafiliśmy zrobić największą imprezę w historii. (...) Zwykli Polacy i cały świat ocenili ten nasz wysiłek bardzo wysoko.
9:46 PDT: Kryzys puka do naszych bram nie od dziś i nie od roku. Naczelny cel władzy to chronić ludzi przed skutkami kryzysu.
9:45 PDT: To wotum, jeśli je uzyskamy, potwierdzi też, że mamy demokrację w Polsce. Chcę też ułatwić Wam (opozycji - red.) zadanie. Jak patrzę na ławy opozycji nie widzę zapału do walki i wzięcia odpowiedzialności, ale czas otwarcie powiedzieć: kto chce wziąć odpowiedzialność. Ja od niej nie mam zamiaru się uchylać i po to wotum zaufania.
9:43 PDT: Wierzę, że otrzymamy wotum zaufania. Wiem, że jeśli je otrzymamy, będzie to po to, żebyśmy działali każdego dnia. Jeśli ktoś w ostatnim czasie miał wrażenie, że zajmujemy się sprawami trudnymi, ale odległymi od dnia codziennego, będziemy to zaufanie odbudowywać.
9:41 PDT: Polityka powinna być grą prostą i czytelną dla ludzi. To, co zapowiem, wymaga większości w parlamencie. Chcę grać z państwem w otwarte karty: to, co zapowiemy, będziemy starali się robić i zrobimy, jeśli będziemy mieć większość parlamentarną. Chcemy sprawdzić tych, czy rację mają ci, którzy twierdzą, że kończy się nasz mandat do rządzenia.
9:40 PDT: To expose nie jest łatwym sposobem na odzyskanie zaufania. (...) Każde nasze działanie jest próbą odzyskania zaufania tych, którzy się zawiedli. (...) Sprawy Polaków mogą iść w dobrym kierunku. (...) Wiele osób odwodziło mnie od wotum zaufania, pytali po co, skoro koalicja ma większość. Ale propozycje, które zaraz przedstawię, wymagają klarowności politycznej.
9:39 PDT: Trzeba działać elastycznie, konsekwentnie, z pomysłami. Trzeba działania skrojonego na nasz wymiar. Polska potrafiła przejść kryzys. Chcę także po roku zdać treściwe sprawozdanie z tego, co zrobiliśmy. Nie będę dokuczał liderom. To expose nie będzie też cudownym środkiem.
9:37 Premier Donald Tusk: Informacje po roku działań koalicji PO-PSL niezbędne. Potrzebne po to, by w roku 2013 trudnym dla Polski, m.in. gospodarczo, znaleźć rozwiązania, które uczynią Polskę bezpieczną w kryzysie w 2013.
9:36 Donald Tusk wchodzi na mównicę.
9:35 Rozpoczynają się obrady Sejmu. Na sali reprezentanci senatu Jordanii, oficjalnie przywitani przez marszałek Kopacz, zaproszeni przez marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.
9:33 Premier już na sali plenarnej, ostatni posłowie zajmują swoje miejsca, marszałek Ewa Kopacz gotowa do prowadzenia obrad.
9:30 Prawie cała sala Sejmowa pełna, posłowie w napięciu oczekują Donalda Tuska, który już przybył do Sejmu. Jacek Rostowski i Radosław Sikorski, mimo wszystko, uśmiechnięci.