Szczepienia na COVID-19 w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) będą obowiązkowe. Taką decyzję podjęli w czwartek miejscy radni. Ma to dotyczyć nie tylko pełnoletnich mieszkańców, ale także osób pracujących na terenie miasta. Jak mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, uchwała ma sprawić, by więcej Polaków chciało przyjąć szczepionkę.
Za przyjęciem uchwały w sprawie obowiązkowych szczepień w Wałbrzychu zagłosowało 22 radnych, 3 było przeciw. Projekt ten został przedstawiony z inicjatywy prezydenta Wałbrzycha, który jest również z zawodu lekarzem. Podczas czwartkowej sesji tłumaczył, że pomysł jest wynikiem licznych konsultacji społecznych oraz obserwacji przebiegu szczepień w Polsce.
Roman Szełemej podkreślił, że Wałbrzych uruchomił punkt masowych szczepień znacznie wcześniej, niż w innych miastach w Polsce. Do tej pory zaszczepiło się w nim ok. 100 tys. osób. Jednakże zaledwie 35-40 proc. tej liczby stanowią mieszkańcy miasta. Zwrócił on uwagę na problemem mobilizacji społeczeństwa do szczepień przeciw COVID-19.
– Podobnie jak chyba wszyscy lekarze w Polsce widzę doskonale, jak straszną chorobą jest Covid-19, jak wielu wałbrzyszan, Polaków zmarło z jej powodu. Niestety, patrząc na statystyki, jeżeli nie zrobimy jakiegoś niebywałego wysiłku mobilizującego do szczepienia, to do końca roku liczba Polaków, która umrze w wyniku tej choroby osiągnie 100 tys.– mówił samorządowiec.
– Wszystkie dostępne szczepionki, które są przebadane i zaakceptowane są bezpieczne i chronią przed śmiercią. W sytuacji, kiedy nie ma skutecznego lekarstwa, trudno powstrzymać się od refleksji, że wszyscy powinniśmy się zaszczepić – dodał.
– Chcemy tą uchwałą doprowadzić do tego, że więcej wałbrzyszan, więcej Polaków będzie myślało o tym, że warto się zaszczepić, żeby być zdrowym, żeby nie stwarzać zagrożenia dla bliskich – podsumował polityk.
Czy szczepienia na COVID-19 są obowiązkowe?
Do tej pory szczepienia na COVID-19 w Polsce nie były obowiązkowe. O możliwości podjęcia samodzielnej decyzji w tym zakresie wielokrotnie zapewniał m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski. Do tego, aby przepisy uchwały wałbrzyskiej rady miejskiej były ważne, musi ona jeszcze zostać zaakceptowana przez wojewodę dolnośląskiego.