Choć obostrzenia są luzowane, to jeszcze nie wygraliśmy zupełnie walki z koronawirusem. Powoli wracamy jednak do normalności, a tegoroczna Noc Muzeów (dostosowana do wymogów sanitarnych obowiązujących w różnych miejscach) może być pierwszą od dawna okazją do tego, by znów poczuć się jak za dawnych lat. Co będzie można zwiedzić w najbliższą sobotę 15 maja? Oto kilka propozycji z całego kraju.
Noc Muzeów 2021 ze względu na pandemię covid-19 odbędzie się w reżimie sanitarnym.
Niektóre miasta (m.in. Poznań) przeniosły Noc Muzeów na 2022 rok.
Jakie wydarzenia zaplanowano w ramach Nocy Muzeów w sobotę 15 maja 2021 r. w różnych miastach w Polsce? [PROGRAM]
Po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowano w 1997 roku, a tzw. Lange Nacht der Museen zaczęły cieszyć się tak wielką popularnością, że podobne wydarzenia zaczęto kopiować w innych miastach, m.in. w Paryżu i Amsterdamie. W ostatnich latach takie imprezy, podczas których ekspozycje można było zwiedzać zupełnie za darmo lub za symboliczną opłatą (w Polsce za 1 zł) miały miejsce w ponad 140 europejskich miastach.
Wszystko zmieniło się jednak podczas pandemii covid-19. W ubiegłym roku większość placówek zrezygnowała z udostępniania możliwości zwiedzania ekspozycji. Tegoroczny program imprez jest nieco bardziej rozbudowany.
W Polsce Noc Muzeów 2021 ze względu na epidemię SARS-CoV-2 będzie odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym (przy zachowaniu dystansu społecznego i maseczkach higienicznych wewnątrz budynków).
Część miast (m.in. Poznań) przeniosło obchody na 2022 rok. Na możliwość osobistego zwiedzania wystaw można jednak liczyć w wybranych ośrodkach na terenie całego kraju.
Oto kilka najciekawszych propozycji z różnych miast, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Lublina, Opola i Krakowa (gdzie Noc Muzeów odbędzie się nie w sobotę 15 maja, a w piątek 21 maja 2021 r.).
Noc Muzeów 2021 w Warszawie. Co będzie można zwiedzać?
— Tegoroczną Noc Muzeów organizujemy w sposób przede wszystkim bezpieczny, z zachowaniem wszystkich obowiązujących rygorów sanitarnych. Zarazem jednak tak, żeby zasady bezpieczeństwa nie wpłynęły na atrakcyjność naszej propozycji. Dodam, że w tym roku w wydarzeniu weźmie udział aż 180 placówek, 17 po raz pierwszy — ogłosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną zaplanowano wiele rozwiązań, które mają sprzyjać przestrzeganiu reżimu sanitarnego. W sumie 80 stołecznych instytucji zaplanowało działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib, a także około 100 wydarzeń online, podczas których będzie mnóstwo okazji do wirtualnych spacerów i oglądania najciekawszych ekspozycji.
W Warszawie zaplanowano m.in. paradę zabytkowych autobusów i tramwajów, które będzie można zwiedzać na placu Defilad pod Pałacem Kultury oraz na placu Narutowicza.
Od godz. 11 do 23 będzie można zwiedzać Zamek Królewski oraz nową ekspozycję poświęconą 230. rocznicy Konstytucji 3 maja (do godz. 17).
Od godz. 18 do 1 w nocy będzie można także za darmo zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i odwiedzić Fotoplastykon.
Po zmroku, od godz. 19 do 1 w nocy rodzice z dziećmi będą mieli wyjątkową okazję do nocnego spaceru z latarkami po warszawskiej Królikarni, organizowanego przez Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego.
Szereg atrakcji przygotowało też Centrum Nauki Kopernik. Chętni będą mogli zobaczyć m.in. wyjątkowe eksperymenty związane ze światłem, bioluminescencją i chemiluminescencją (bezpłatne wejściówki można otrzymać od czwartku 13 maja dzwoniąc na infolinię lub wysyłając mail na adres: info@kopernik.org.pl).
Po raz pierwszy w Nocy Muzeów będą także uczestniczyć takie placówki lub fundacje jak:
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Ambasada Szwajcarii
Bareja Klub
Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Centrum Kultury w Piasecznie
CyrkON
Filharmonia Narodowa
Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki
Fundacja Przezorność
Fundacja Szkolna w Warszawie
Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim (oddział MNW)
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
PAN Ogród Botaniczny - CZRB w Powsinie
Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów (Parafia Lipie)
Teatr Syrena
Pełny program Nocy Muzeów 15 maja 2021 r. w Warszawie udostępniamy w ramce poniżej.
A jakie atrakcje czekają nas w innych miastach?
Noc Muzeów 2021 — program z różnych miast w Polsce
KRAKÓW
Warto też wyjaśnić, że Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się dopiero w następnym tygodniu, w piątek 21 maja 2021 r. Większość placówek wcale nie będzie jednak otwarta przez całą noc, a jedynie nieco wydłuży standardowe godziny funkcjonowania. Pełną listę instytucji biorących udział w tym wydarzeniu można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl.
WROCŁAW
Do stolicy Dolnego Śląska na Noc Muzeów można się za to wybrać w standardowym terminie 15 maja. Mimo że większość placówek będzie oferowała wirtualne formy zwiedzania ekspozycji, to nie zabraknie atrakcji, w których będzie można wziąć udział osobiście. Zaplanowano między innymi:
Bezpłatne zwiedzanie punktu widokowego w Sky Tower położonego 212 m nad powierzchnią ziemi (w godz. od 22 do 2 w nocy, w 15-osobowych grupach).
O godz. 18 przed Operą Wrocławską odbędzie się kameralny koncert z udziałem chóru.
Od godz. 10 do 16 będzie można także zwiedzać wystawę w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
GDAŃSK
Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach Nocy Muzeów 2021 w sobotę 15 maja proponuje udział w grze miejskiej "Tropem Heweliusza z Jana do Ratusza" przy Centrum św. Jana lub w Ratuszu Staromiejskim (od godz. 10 do 17.20 można pobrać bezpłatną kartę zadań).
Będzie można także zobaczyć barokowe organy w kościele św. Jana, a w galerii Ratusza Staromiejskiego bajeczną wystawę "Sekretne Życie" (Secret Lives), poświęconą artystom z Estonii i bohaterom książek Braci Grimm, Andersena i Lewisa Carrolla.
AirPort Gdańsk od godz. 20 do 22 15 maja umożliwi zaś zwiedzanie kokpitu jednego z samolotów.
Szczegółowy program tego wydarzenia oraz pozostałych atrakcji do zwiedzania w czasie Nocy Muzeów w Trójmieście można znaleźć na stronie: pik.gdansk.pl
KATOWICE
Na Śląsku w ramach Nocy Muzeów 2021 w sobotę 15 maja będzie można m.in. zwiedzić Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Szczegółowy program można znaleźć na stronie pik.katowice.pl
LUBLIN
Noc Muzeów w Lublinie zaplanowano na dwa dni (sobotę i niedzielę 15 i 16 maja). W tym czasie mają być czynne między innymi:
wystawy stałe Zamku Lubelskiego (w godz. 10-17)
Kaplica Trójcy Świętej (w godz. 10-17)
Romański donżon (w godz. 10-19)
OPOLE
Na Noc Muzeów zaprasza też Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie 15 maja od godz. 18 do północy będzie można zwiedzać wystawę stałą. Oprócz tego warto także śledzić profile tej instytucji w mediach społecznościowych. Na Facebooku i TikToku zaplanowano szereg atrakcji dla osób, które będą uczestniczyć w tym wydarzeniu jedynie wirtualnie.
Warto też jeszcze raz przypomnieć, że niektóre miasta (m.in. Poznań) ze względu na pandemię covid-19 zrezygnowały z organizowania w tym roku Nocy Muzeów. Imprezę przeniesiono na 2022 rok.