Polska zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. To już drugi rok, kiedy nasz kraj zajmuje tę niechlubną pozycję. Ranking "Rainbow Europe" publikowany jest co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii i Transfobii.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Wynik Polski jest jeszcze gorszy niż w ubiegłym roku. Na 100 możliwych punktów Polska zdobyła jedynie 13, a więc o trzy mniej niż przed rokiem. Żaden kraj należący do UE nie wypadł tak słabo. Spoza krajów Wspólnoty, za nami znalazły się tylko: Białoruś (12 pkt), Monako (11), Rosja (10), Armenia (8), Turcja (4) i Azerbejdżan (2).
Polska ostatni wśród krajów UE
Kampania przeciw Homofobii alarmuje:
Lepszy wynik od Polski otrzymała Ukraina, Rumunia, Mołdawia oraz Bułgaria. Ponad dwa razy więcej punktów niż Polska otrzymały Węgry.
Co to ILGA Europe ?
ILGA Europe to międzynarodowa pozarządowa organizacja, która dba o interesy osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych). ILGA bada również poziom równouprawniania w corocznym raporcie “Rainbow Europe” przygotowanym dla krajów Europy. Uznawany jest on za najważniejszy ranking badający sytuację osób LGBT+ w 49 państwach Europy. Raporty publikowane są w maju z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii i Transfobii.
Historia ILGA Europe?
ILGA Europe jest niezależną organizacją pozarządową, która zrzesza ponad 600 organizacji z 54 krajów Europy i Azji Środkowej. ILGA Europe został utworzona 25 lat temu jako oddział szerszej międzynarodowej organizacji ILGA.
W pierwszych latach swojej działalności, organizacja funkcjonowała na zasadzie wolontariatu. Sytuacja zmieniła się w 2001 roku, kiedy Unia Europejska postanowiła wesprzeć działania ILGA Europe, ponieważ wpisywały się antydyskryminacyjną politykę Unii w duchu art. 13 traktatu amsterdamskiego.
Dzięki temu organizacja utworzyła biuro w Brukseli i zaczęła zatrudniać pracowników. ILGA Europe prowadzi kompleksowy program w zakresie dyskryminacji osób ze względu na orientację seksualną w państwach członkowskich UE i krajach przystępujących .
ILGA Europe oprócz współpracy z Unią Europejską, jest organem doradczym Rady Europy oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Działania ILGA Europe?
Od 2015 roku, w maju ILGA Europe publikuje raport “Rainbow Europe” z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii i Transfobii . Raport jest przeglądem sytuacji osób LGBT+ w poszczególnych krajach Europy. Analizie poddana jest sytuacja w 49 europejskich krajach.
Oprócz raportu, ILGA-Europe jest gospodarzem dorocznych konferencji poświęconym sytuacji osób nieheteronormatywnych w Europie. Pierwsza taka konferencja odbyłą się w Bukareszcie pod hasłem "Zaakceptować różnorodność”. Ostatnia miała formę zdalną i dotyczyła ochrony i akceptacji.
Tęczowy raport
W “Rainbow Europe” każdemu państwo przypisany jest procentowy wskaźnik poziomu równouprawnienia. Przy czym 0 proc. oznacza dyskryminację w rażącym stopniu, a 100 proc. pełną równość i poszanowanie praw. ILGA Europe oprócz przepisów prawnych, monitoruje również sytuację w danym kraju, zachowania wobec osób LGBT+ oraz wydarzenia polityczne i społeczne.
Ranking zawiera analizę regulacji prawnych poszczególnych państw oraz przegląd praktyk stosowanych w następujących kategoriach:
równość i zakaz dyskryminacji,
rodzina,
wolność zgromadzeń,
zrzeszania i ekspresji,
przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści,
zmiana płci i integralność cielesna,
prawo do azylu.
Polska w rankingu “Rainbow Europe”
Od 2017 roku Polska zajmowała przedostatnie miejsce w rankingu wśród krajów Unii Europejskiej. Za nami była tylko Łotwa. W zeszłym roku było jeszcze gorzej – Polska zyskała miano najbardziej homofobicznego kraju w Unii Europejskiej. Przyznano nam 16 proc. możliwych do zdobycia punktów, co daje 42 miejsce na 49 wszystkich krajów Europy i ostatnie wśród państw należących do UE.
Tym samym znaleźliśmy się w czołówce państw Europy o najniższym poziomie równouprawnienia osób LGBT+. Gorsza sytuacja jest tylko w Białorusi, San Marino (13 proc.), Monako (11 proc.), Rosji (10 proc.), Armenii (8 proc.), Turcji (4 proc.) i Azerbejdżanu (2 proc.).
Polska i Albania to kraje, w których sytuacja pogorszyła się najbardziej. W latach 2015-2020 odnotowaliśmy spadek o 8 punktów procentowych. Dla porównania największy wzrost odnotowano w Grecji aż o 19 punktów procentowych.
Sytuacja osób LGBT+ w Polsce
Miejsce Polski w rankingu nie dziwi, jeśli przypomnimy sobie sceny z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie z sierpnia ubiegłego roku. Kiedy na znak solidarności z aresztowaną Margot, tłumy wyszły na ulice a przeciw nim policja. To po ulicach polskich miast jeździ ciężarówka z homofobicznymi hasłami o tym, że osoby LGBT+ mają uczyć dzieci masturbacji i porównuje ich do pedofilów. Polska to kraj, gdzie wprowadzono “strefy wolne od LGBT”, a jeden z najwyższych hierarchów kościelnych mówi o “tęczowej zarazie”. Polska zapracowała sobie na to miejsce. Niestety.
Czytaj także:
Czytaj także:
Czytaj także:
Reklama.
KPH
Wynik Polski jest alarmujący! Konsekwentnie oddalamy się od krajów UE w kierunku Rosji, Białorusi i Armenii - krajów o najbardziej homo- i transfobicznym prawodawstwie w Europie.