Rząd rozpoczął ofensywę medialną. Na konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas zapowiedziała duże zmiany w przedszkolach. Powstanie, między innymi, prawo przedszkolny – gminy będą musiały wskazać miejsce na placówce każdemu dziecku, którego rodzice o to poproszą.
Szumilas występowała na konferencji wraz z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który zapowiadał zmiany na rynku pracy.
Szefowa MEN przypominała, że edukacja przedszkolna jest bardzo ważna i sprzyja sukcesom dzieci na dalszych etapach rozwoju. Dostęp do przedszkoli ma zostać rozszerzony.
Pieniądze dla przedszkoli
Przede wszystkim Szumilas zadeklarowała, że od przyszłego roku zwiększy się finansowanie samorządów na cele przedszkolne. MEN "zabezpieczył" na ten cel 320 milionów złotych, ale to kwota tylko na cztery pierwsze miesiące roku szkolnego. Łącznie w roku 2013 ma to być ponad miliard złotych, w 2014 zaś – 1 mld 700 tysięcy zł.
Co roku rząd ma finansować kolejną, dodatkową godzinę spędzaną przez dzieci w przedszkolach. Jak podkreślała Szumilas, głównymi problemami edukacji przedszkolnej są właśnie finanase: rodziców i samorządów. Zmiany mają również dotyczyć opłat godzinowych za przedszkola, tak, by nie uderzały rodziców po portfelach.
Zmiany obejmą także przedszkola niepubliczne – mają one być tańsze dla rodziców. Krystyna Szumilas zapowiedziała, że takie placówki będą mogły otrzymać 100 proc. dofinansowania, jeśli spełnią odpowiednie warunki: opłatę nie więcej niż 1zł za dodatkową godzinę, 5 godzin bezpłatnej edukacji, rekrutacja jak w placówkach gminnych, realizowanie podstawy programowej, zatrudniać wykwalifikowanych pracowników.
Prawo dla najmłodszych
Kolejna ważna zmiana dotyczy przyjmowania do przedszkoli 2-latków. "Dzisiaj, w szczególnych przypadkach, można przyjmować 2,5-latki, chcemy to rozszerzyć. Oczywiście, będzie o tym decydował dyrektor szkoły po konsultacjach z rodzicami. Dziecko musi być gotowe na uczestnictwo w tym etapie edukacji" – wyjaśniała Szumilas.
Inna istotna reforma ma dotyczyć prawa najmłodszych do edukacji. Gmina będzie musiała wskazać miejsce w przedszkolu każdemu 4-latkowi, którego rodzice zechcą posłać do przedszkola. Od 2016 roku prawo to ma być również rozszerzone na dzieci 3-letnie.
Nowoczesne szkoły
Nadchodzące prace obejmą także szkoły. Nauka ma zostać unowocześniona. Ma zostać ustalona optymalna konfiguracja sprzętu do szkół, a nauczyciele mają te możliwości wykorzystać – na każdym przedmiocie, nie tylko informatyce.
Nowe technologie w szkołach mają sprawić, że nauczyciele będą wybierać taką metodę pracy, która "umożliwi lepsze przyswojenie wiedzy, w sposób bardziej atrakcyjny i nowoczesny" – przekonywała Szumilas. Minister podkreślała jednak, że "musi być zachowana równowaga między tradycyjnymi metodami, a nowymi". W ramach tych zmian przeznaczone zostanie 20 milionów złotych na szkolenia dla nauczycieli. Do tego dochodzą tzw. "e-zasoby", w tym e-podręczniki. "Uczeń zyska ciekawsze lekcje, nowy sprzęt, rodzice – darmowe e-podręczniki, dzieci chętniej będą podchodzić do nauki. Nauczyciel zyska nowe umiejętności, większe zainteresowanie uczniów i interaktywne lekcje" – przekonywała do zmian Szumilas.
Zwiększy się też fundusz stypendialny. W 2013 ma on być o 300 milionów większy. Pieniądze te pójdą na stypendia socjalne, szkolne czy program "Wyprawka szkolna". To najważniejsze zmiany czekające sektor edukacji, które według Krystyny Szumilas, sprawią, że zwiększy się dostępność edukacji dla dzieci z najuboższych rodzin.