Moda na randce w kinie

Kadr z filmu Soni Szostak dla H&M
Kadr z filmu Soni Szostak dla H&M
Moda i film lubią flirtować. Choć ich romans trwa już od dłuższego czasu, to w Polsce pojawią się po raz pierwszy. We wtorek 6 marca w kinie Luna rusza Warsaw Fashion Film Festiwal.


Przez trzy kolejne dni osobistości ze świata mody i filmu będą prowadziły warsztaty, dyskutowały a co najważniejsze oglądały filmowo-modowe poczynania najlepszych. W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć krótkie etiudy,
Anna Męczyńska
Stylistka i kostiumolog

Oczywiście całe wydarzenie wiąże się z podjęciem pewnego ryzyka. Dziś niewiele osób chce inwestować w modę w Polsce. Ludzie boją się że to sztuka dla sztuki.

filmy dokumentalne, miedzy innymi wyczekiwany „Politicall Dress”, oraz produkcje poruszające temat mody. Po projekcjach odbędą się warsztaty, spotkania z twórcami i wykłady m.in. profesora Hendrykowskiego czy Barbary Hoff.Centrum artystycznym wydarzenia jest warszawskie kino Luna i Showroom Pomada Fashion Office. - Festiwal powstał z czystej potrzeby. Brakowało miejsca, gdzie ja i moi znajomi mogliby pokazać swoje filmy - mówi Marta Siniło, projektantka i dyrektor artystyczny festiwalu. - Kiedy dwa lata temu pokazałam mój modowy film na pewnym festiwalu nikt nie potrafił zrozumieć o co mi chodzi. To było nie do rozszyfrowania. Dziś sytuacja bardzo się zmieniła.

Pytanie tylko dlaczego tak długo musieliśmy czekać na festiwal, którego odpowiedniki na zachodzie zagościły już kilka dobrych sezonów temu? Ania Męczyńska, stylista i kostiumolog nie ma wątpliwości. - Potrzeba było ewolucji i zmiany w postrzeganiu mody. Przyszło nowe pokolenie, które mody już się nie wstydzi. Wreszcie zaczął się tworzyć rynek modowy. Ludzie zaczęli się ubierać, zwracać uwagę na to jak wyglądają. Jest zupełnie inaczej niż 20 lat temu -. Podobnie optymistycznie sytuacje dostrzegają organizatorzy. - Każde zjawisko musi dojrzeć. Nigdy nie jest za późno - Potwierdza to fakt, że na konkurs, który odbędzie się w ramach festiwalu, zgłosiły się w większości filmy, które powstały specjalnie na potrzebę Warsaw Fashion Film Festival.


- Przez ostatnie trzy miesiące napłynęło do nas trzy razy więcej filmów niż przez poprzednie pół roku - wyznają organizatorzy. Konkurencja była więc spora. Rada programowa w, której między innymi zasiadał Mikołaj Komar wybrała najlepsze filmy, które zostaną zaprezentowane na festiwalu. Spośród nich jury w skład, którego wejdą m.in. projektant mody- Maciej Zień,

Marta Siniło
dyrektor artystyczny festiwalu

Dziś możemy nie tylko oglądać fotosy z sesji, ale także usłyszeć głos projektanta czy modelek. Ruch ma dużo większą formę wyrazu, jest w nim więcej uczuć

dziennikarka modowa Joanna Bojańczyk czy redaktor naczelna miesięcznika Glamour Anna Jurgaś, wybierze ten najlepszy. Nagroda będzie promocja i współpraca z magazynem KMAG. - Głównym celem konkursu nie są nagrody rzeczowe a wskazanie najlepszego teamu i otwarcie mu drogi do kariery. Festiwal ma zweryfikować zjawisko filmów modowych. Chcemy pokazać młode talenty w, które warto inwestować- mówi dyrektor artystyczna festiwalu. Entuzjazm co do wydarzenie podziela Męczyńska. - Warsaw Fashion Festival to wspaniała rzecz, uczta w małej pigułce. Filmy zaprezentowane na nim pokazują jak zrobić esencje z kolekcji, jak za pomocą światła, kadru, muzyki można ożywić modę, wydobyć z niej to co najważniejsze. Oczywiście całe wydarzenie wiąże się z podjęciem pewnego ryzyka. Dziś niewiele osób chce inwestować w modę w Polsce. Ludzie boją się że to sztuka dla sztuki. Warszawski festiwal to świetna okazja na zwrócenie uwagi na to czym jest moda i jaki ma na nas wpływ. Wierze, ze ryzyko, które podjęły organizatorki tego festiwalu, szybko im się zwróci.

Wiara jest chyba podstawową siłą napędową tego wydarzenia. Festiwal jeszcze się nie odbył a Marta Siniło już ma plany na kolejną edycję.- Jestem projektantką. Zawsze myślę z wyprzedzeniem. Tak jak przy projektowaniu kolekcji. Wiele osób pyta się, czy będę miała jeszcze co pokazywać za rok. Jestem przekonana, że tematów nigdy nam nie zabraknie. Jest mnóstwo rejonów filmu modowego, których jeszcze nie zgłębiliśmy. Chociażby materiały z backstage’ów czy komercyjne produkcje - Skąd ta pewność? - Technika rozwija się co raz bardziej. Dziś możemy nie tylko oglądać fotosy z sesji, ale także usłyszeć głos projektanta czy modelek. Ruch ma dużo większą formę wyrazu, jest w nim więcej uczuć- Cóż, miejmy tylko nadzieję, że rewolucja w świecie mody, nie będzie tak spektakularna jak ta, którą przeszedł niemy film w latach 30tych. Niektóre modelki lepiej żeby tylko wyglądały. Mówienie zostawmy festiwalom, oby tylko miały coś do powiedzenia.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"