Jak podało RMF FM, Polska zakończyła sukcesem przeprowadzony test pilotażowy certyfikatów covidowych, które mają ułatwić podróżowanie w te wakacje. Taką informację miał potwierdzić rzecznik KE Johannes Bahrke. Oto kolejne kroki, które są wymagane do wprowadzenia certyfikatów szczepień.
W teście paszportów covidowych wzięło już udział 20 państw UE. We wtorek do testu przystąpiła także Polska. Weryfikowano jak działają one pod względem przekazywania informacji o szczepieniu na covid-19, nabytej odporności oraz negatywnym teście na koronawirusa. Wszystkie te dane ma weryfikować elektroniczna bramka.
– Test pilotażowy obejmuje testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu. To także testy bezpieczeństwa – powiedział RMF FM rzecznik KE Johannes Bahrke. Podczas testu wykorzystywano sztuczne dane i klucze publiczne. Co oznacza, że obywatele nie brali w nich udziału.
Ze strony Unii Europejskiej wszystkie działania potrzebne do wdrożenia tego rozwiązania zostały już podjęte. Do pilotażowego testu systemu paszportów covidowych powinno przystąpić i pozytywnie go ukończyć jeszcze 7 państw. Potem rozporządzenie o certyfikatach szczepionkowych musi zostać jeszcze tylko przegłosowane przez PE. Początek sesji plenarnej zaplanowany jest na 7 czerwca.
Do wydania unijnych certyfikatów Covid muszą być też gotowe państwa. Będą musiały zdecydować jak zapewnić przystępną cenę testów na obecność koronawirusa. Jak informowaliśmy w naTemat europosłowie podjęli decyzję, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny "zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy".
Państwa będą musiały też zdecydować o tym, czy brane pod uwagę będą szczepienia, inne niż te, które zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Chodzi m.in. o niektóre kraje, które korzystają też z chińskiego i rosyjskiego preparatu. Polska będzie mogła podłączyć się do systemu 1 czerwca. Paszport covidowy będzie funkcjonował pod postacią kodu QR i specjalnego identyfikatora.