Luzowanie kolejnych obostrzeń, prężnie działająca akcja szczepień i coraz niższe liczby zachorowań na COVID-19, skłaniają do bardziej odważnych planów wakacyjnych wojaży.
Dopóki paszporty covidowe nie zostaną wprowadzone, w wielu krajach wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. A to wiąże się z dodatkowymi kosztami.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Część krajów wprowadziła przywileje dla zaszczepionych lub nie wymaga testów od ozdrowieńców. Poniżej przedstawiamy listę państw, gdzie osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy mogą podróżować bez obostrzeń.
Szczepienia a wyjazdy zagraniczne
Szczepienie przeciw COVID-19 nie jest warunkiem wyjazdu do żadnego kraju. Osoby zaszczepione mogą natomiast cieszyć się dodatkowymi przywilejami, np. nie muszą wykonywać testów na obecność koronawirusa przed wylotem lub odbywać kwarantanny.
Pełne zaszczepienie – co to oznacza?
Osobą w pełni zaszczepioną jest osoba, która przyjęła dwie dawki szczepionki (w przypadku szczepionki firmy Johnson & Johnsonjedną dawkę), a od przyjęcia ostatniej dawki minął określony czas.
Gdzie mogą jechać zaszczepieni bez testów i bez kwarantanny?
Bułgaria – wymagany certyfikat potwierdzający ukończony cykl szczepień przeciwko COVID-19, przy czym ostatnia dawka szczepionki powinna być przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem.
Czarnogóra – wymagane potwierdzenie przyjęcia co najmniej 7 dni wcześniej drugiej dawki szczepionki.
Chorwacja – zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień, od ostatniej dawki powinno minąć co najmniej 14 dni.
Cypr – wymagane świadectwo szczepień w języku angielskim. Akceptowane szczepionki: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson oraz Sputnik V. W przypadku szczepionek dwudawkowych nie jest wymagany żaden okres, który upłynął od podania drugiej dawki. W przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson konieczne jest upłynięcie 14 dni od daty przyjęcia szczepionki.
Grecja – zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień, o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło min. 14 dni. Uznawane szczepionki: Pfizer BioNtech, Moderna, AstraZeneca, Novavax, Johnson & Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics.
Madera – wymagany dokument potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19. Od ostatniej dawki powinno minąć co najmniej 14 dni w przypadku szczepionek Moderny, Pfizera i AstraZeneca, a 28 dni od przyjęcia jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson.
Sardynia – wymagane okazanie dowodu przyjęcia pełnego szczepienia przeciw koronawirusowi (nie określono, jak ma wyglądać taki dowód).
Słowenia – wymagane zaświadczenie o przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na COVID-19 jeśli minęło od ostatniej dawki szczepionki co najmniej: 7 dni (Pfizer), 14 dni (Moderna, Sputnik V, CoronaVac i Sinopharm, Johnson & Johnso) oraz 21 dni od przyjęcia pierwszej dawki AstraZeneca.
Estonia – estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 mogą swobodnie podróżować. Nie podano jednak konkretnych informacji co do okresu pomiędzy szczepieniem a podróżą.
Gruzja – udokumentowane dwie dawki szczepionki (lub jedna w przypadku Johnson&Johnson).
Rumunia – po minimum 10 dniach od drugiej dawki szczepionki (lub jedna w przypadku Johnson&Johnson).
Bahamy – osoby, które zakończyły pełny cykl szczepienia. W tej chwili rząd Bahamów będzie akceptuje tylko szczepionki firm Pfizer Moderna, Johnson & Johnson.
Belize – dwa tygodnie od zakończenia pełnego cyklu szczepienia.
Ekwador– wymagany certyfikat potwierdzający ukończony cykl szczepień.
Gwatemala – wymagany certyfikat potwierdzający ukończony cykl szczepień, przy czym ostatnia dawka szczepionki powinna być przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem.
Islandia – zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków (EMA).