W czerwcu, czyli Miesiącu Dumy (Pride Month) celebrujemy wolność, bycie sobą i miłość we wszystkich jej odmianach. Warto świętować również... przed ekranem. Kino obfituje w setki znakomitych filmów o tematyce LGBT+ z całego świata, ale my wybraliśmy 8 z nich. Oto znakomite produkcje, które przypominają, że miłość to miłość.
Czterokrotnie nominowane do Oscara (jedna nominacja zaowocowała nagrodą dla Jamesa Ivory'ego za najlepszy scenariusz adaptowany) "Tamte dni, tamte noce", czyli "Call Me By Your Name" Luki Guadagnino, dzisiaj ogląda się niestety w cieniu niedawno ujawnionego przemocowego zachowania Armiego Hammera. To jednak wciąż jeden z najpiękniejszych filmów o tematyce LGBT+, który na dobre podbił serca milionów widzów.
1983 rok, północne Włochy. 17-letni Elio (Timothee Chalamet) wypoczywa w letnim domu swoich rodziców. Gra na pianinie, czyta i flirtuje ze swoją przyjaciółką. Monotonny rytm jego wakacji zupełnie zaburza przyjazd stypendysty Olivera (Hammer), który ma pisać swój doktorat pod okiem profesora, ojca Elia. Malowniczy krajobraz Włoch, słoneczne niebo i zapach brzoskwiń staną się tłem letniej miłości, która zmieni życie obydwu mężczyzn.
2. Portret kobiety w ogniu
"Portret kobiety w ogniu" Céline Sciammy przedstawia historię paryskiej malarki Marianne (Noémie Merlant), która w XVIII wieku otrzymuje zlecenie na portret szlachcianki z Bretanii i przyszłej żony mediolańskiego arystokraty – Héloïse (Adèle Haenel). Jest jeden haczyk: artystka musi namalować go w sekrecie. Kobiety zbliżają się do siebie i rodzi się między nimi uczucie. Wiedzą jednak, że nie mają szansy na szczęście. Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes francuski dramat to ambitne kino, które wywołuje emocje i porusza.
3. Dumni i wściekli
Ten uroczy komediodramat z Wielkiej Brytanii jednocześnie bawi i wzrusza. "Dumni i wściekli" ("Pride") to oparta na faktach opowieść o spotkaniu dwóch zupełnie odmiennych światów. Jest rok 1984, Margaret Thatcher zamyka kolejne kopalnie, a na pomoc strajkującym górnikom w małej miejscowości postanawiają przybyć homoseksualiści-aktywiści. Co wyniknie z tej niespodziewanej pomocy? Film Matthewa Warchusa udowadnia, że pozory mylą i czasami warto wyjść ze swojej bańki.
4. Fantastyczna kobieta
Bohaterką "Fantastycznej kobiety", nagrodzonego Oscarem chilijskiego dramatu Sebastiána Lelio, jest transseksualna Marina (Daniela Vega), której partner Orlando (Francisco Reyes) pewnego dnia trafia do szpitala. Kobieta będzie musiała stawić czoła wrogo nastawionej do niej rodzinie ukochanego, służbie zdrowia i policji. Świat będzie kwestionował prawo Mariny do miłości i rozpaczy, ale ona, jako tytułowa fantastyczna kobieta, nie zamierza poddać się bez walki. Pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana.
5. Oczy szeroko otwarte
Izraelsko-francusko-niemiecki dramat Haima Tabakmana to historia Aarona (Zohar Strauss), który prowadzi koszerny sklep mięsny w ultraortodoksyjnej żydowskiej dzielnicy. Spokojne życie pobożnego i poważanego w okolicy męża i ojca zmienia się, gdy Aaron zatrudnia zagubionego studenta Ezriego (Ran Danker). Bohater zaczyna pałać do 19-latka uczuciem, o które siebie nie podejrzewał. "Oczy szeroko otwarte" to małe arcydzieło nie tylko o zakazanym uczuciu, ale również o ukrywaniu własnej tożsamości w konserwatywnym środowisku.
6. Tajemnica Brokeback Mountain
W zestawieniu filmów o osobach LGBT+ nie mogło zabraknąć "Tajemnicy z Brokeback Mountain" Anga Lee, nagrodzonego trzema Oscarami dramatu, który w 2005 roku budził kontrowersje i łamał tabu. To poruszająca historia Ennisa (Heath Ledger) i Jake'a (Jake Gyllenhaal), którzy w latach 60. na amerykańskiej prowincji pasą wspólnie owce i niespodziewanie zbliżają się do siebie. Mężczyźni opuszczają wzgórze Brokeback, rozchodzą się i zakładają swoje rodziny. Przez następne lata nie będą mogli jednak o sobie zapomnieć, a ich zakazane uczucie będzie tlić się w ukryciu przed światem.
7. Piękny kraj
Johnny (Josh O'Connor), syn rolnika z Yorkshire, spędza czas na piciu alkoholu i seksie z nieznajomymi. Młody mężczyzna unika uczuć i zobowiązań, jest zdystansowany od ludzi, wręcz dziki. Gdy na farmę przybywa jednak do pomocy rumuński imigrant Gheorghe (Alec Secareanu), skorupa Johnny'ego zacznie powoli pękać. "Piękny kraj" nie jest typową historią o homoseksualnej miłości w małym miasteczku, ale uniwersalną opowieścią o transformacyjnej sile uczuć.
8. Carol
Stylowy i kameralny dramat "Carol" to aktorski popis dwóch gwiazd kina: Cate Blanchett i Rooney Mary. Nagrodzony w Cannes i nominowany do Oscara film Todda Haynesa to opowieść o dwóch kobietach: statecznej żonie i matce Carol oraz młodej ekspedientce Therese, które w imię miłości postanawiają walczyć o bycie sobą. A że są lata 50. XX wieku nie będzie im łatwo. Czy Carol będzie skłonna ponieść wysoką cenę za swoje szczęście?