Abp Głódź po nakazie opuszczenia diecezji gdańskiej został sołtysem w Piaskach, części jego rodzinnej wsi Bobrówki. Tymczasem kodeks prawa kanonicznego Kościoła katolickiego mówi o bezwzględnym zakazie sprawowania przez duchownych publicznych urzędów. – To, że jest arcybiskupem emerytowanym, to nie znaczy, że on może robić wszystko. W tym wypadku powinna zareagować nuncjatura papieska – skomentował ks. Isakowicz-Zaleski.
Abp Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w Piaskach na Podlasiu. Mieszkańcy jednogłośnie wybrali duchownego do pełnienia tej funkcji, ale niedługo potem rozgorzała dyskusja, czy hierarcha w ogóle powinien ją zająć.
– Będziemy mieli pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów i pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów – mówił zastępca wójta Jaświł Marek Jarosz, który podkreślał, że hierarcha miał prawo kandydować i wygrać wybory na sołtysa.
Jak wskazuje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Onetem, kodeks prawa kanonicznego Kościoła katolickiego (kan. 285 §3 KPK) mówi o bezwzględnym zakazie sprawowania przez duchownych publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej.
– Jemu chyba brakuje kogoś, kto by kontrolował jego kolejne pomysły. To, że jest arcybiskupem emerytowanym, to nie znaczy, że on może robić wszystko. W tym wypadku powinna zareagować nuncjatura papieska. Powinna jasno przypomnieć, że duchowni nie mogą pełnić funkcji sołtysa – komentował ks. Iskaowicz-Zaleski.
Należy dodać, że na gruncie prawa państwowego duchowni mają takie same prawa i obowiązki jak i świeccy obywatele, a więc mogą brać czynny i bierny udział w życiu politycznym.
Przypomnijmy, że Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała pod koniec marca o wymierzeniu kary arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi oraz biskupowi Edwardowi Janiakowi w związku z tuszowaniem spraw nadużyć seksualnych popełnianych przez podległych im duchownych.
Postanowiono, że arcybiskup Głódź i biskup Janiak muszą zamieszkać poza swoimi diecezjami, a także nie będą mogli uczestniczyć w celebracjach religijnych na terenie owych diecezji. Ponadto duchowni zostali zobowiązani do wpłacenia z prywatnych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa zajmującej się zapobieganiem kolejnym przestępstwom wykorzystywania seksualnego.
Duchowni nie mogą być posłami i senatorami, nie mogą też być radnymi, burmistrzami, starostami. Zakaz pełnienia funkcji sołtysa jest taki sam, jak zakaz pełnienia funkcji senatora, czy posła. To ewidentne złamanie prawa kanonicznego