
Reklama.
Każdego roku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadza latem kilkaset interwencji, z których istotna część dotyczy najbardziej tragicznych sytuacji. Wielu wypadków na górskich szlakach można byłoby jednak uniknąć, gdyby turyści dysponowali aktualną i wiarygodną prognozą pogody dla Tatr.
Bo między bajki należy włożyć twierdzenia, że wyjazd w góry latem to gwarancja bezpiecznych warunków atmosferycznych na szlakach i szczytach. Ewidentnie załamująca się pogoda bywa zapowiedzią poważnych kłopotów nawet na teoretycznie łatwych szlakach oraz w de facto powszechnie dostępnych miejscach.
Tak było przecież w przypadku tragicznych wydarzeń na Giewoncie w 2019 roku. Silna burza w Tatrach odebrała życie 5 osobom, a 157 turystów zostało rannych. Ten smutny bilans w głównej mierze był skutkiem zbagatelizowania prognoz pogody i publikowanych wówczas ostrzeżeń lub zwyczajnie braku o nich wiedzy.
Czytaj także:"Jaka dziś pogoda w Tatrach?"
Gdzie więc każdy odpowiedzialny turysta powinien szukać prognoz pogody dla Tatr? Z jakąkolwiek pomocą przychodzą tutaj oczywiście wszystkie serwisy i aplikacje pogodowe. Jednak za naprawdę pewne źródła informacji o warunkach atmosferycznych i ewentualnych ostrzeżeniach można uznać cztery serwisy.Serwis górski IMGW
Pierwszy to oczywiście Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który już od dłuższego czasu prowadzi podserwis gory.imgw.pl. Można tam znaleźć prognozę pogody dla wszystkich najpopularniejszych polskich miejscowości górskich na trwającą dobę oraz kolejny dzień.Aby zapoznać się z informacjami o tym, jak będzie zmieniała się tatrzańska pogoda najlepiej wybrać prognozę dla Zakopanego. Wówczas górski serwis IMGW zaoferuje użytkownikowi prognozę dla regionu Tatry i Podhale.
Tatrzański Park Narodowy
Kolejne źródło informacji o pogodzie w najwyższym paśmie górskim w Polsce to serwis Tatrzańskiego Parku Narodowego. TPN na swoje stronie oferuje prognozę pogody nie tylko dla Zakopanego, ale także dla konkretnie wskazanych najpopularniejszych miejsc w Tatrach.Od TPN dowiemy się, jaka jest prognoza pogody dla Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej, Doliny Pięciu Stawów Polskich, Kasprowego Wierchu, Morskiego Oka i Łomnicy. Prognozę pogody dla tych tatrzańskich lokalizacji serwis Tatrzańskiego Parku Narodowego oferuj na pięć kolejnych dni.
TPN publikuje także codzienne komunikaty turystyczne. Z nich można dowiedzieć się nie tylko o tym, czy i gdzie szykują się jakieś niebezpieczne zjawiska pogodowe, ale także zdobyć wiedzę na temat ewentualnych zmian na szlakach lub zamknięcia niektórych tras.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Przed podjęciem decyzji o ruszeniu w góry warto też zasięgnąć wiedzy o warunkach pogodowych od Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pod adresem pogoda.topr.pl turyści również znajdą informacje o aktualnej sytuacji pogodowej w najpopularniejszych miejscach.TOPR informuje o pogodzie nad Morskim Okiem, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, na Hali Gąsienicowej, na Kasprowym Wierchu, w Dolinie Chochołowskiej oraz w Kościelisku. TOPR-owska prognoza to informacje o aktualnej temperaturze, sile i kierunku wiatru oraz wilgotności powietrza. Siłą tego serwisu jest fakt, iż pogodę w Tatrach oraz jej zmienność można tam obserwować na kamerkach internetowych.
Portal Tatrzański
Czwarte renomowane źródło informacji o pogodzie w Tatrach to Portal Tatrzański. Tam publikowana jest prognoza na kilka kolejnych dni, która de facto bywa podsumowaniem tego, co o pogodzie w górach można dowiedzieć się z wymienionych wcześniej miejsc.Portal ten jest tworzony przez tatrzańskich pasjonatów, którzy sami są aktywni turystycznie na szlakach, więc komunikaty zawierają tylko najważniejsze, użyteczne informacje i są napisane zrozumiałym dla każdego językiem.
Pogoda w Tatrach jest kapryśna i zmienna, ale to nie oznacza, iż trzeba bać się wyjścia na szlak, gdy pojawiają się pierwsze chmury. Ba, nawet deszczowe dni mogą przynieść ciekawą przygodę i dać okazję do obserwowania zapierających dech w piersiach widoków. Jednak tylko zapoznanie się z wiarygodną prognozą pogody pozwoli dowiedzieć się, czy danego dnia warunki będą stabilne, a wyprawa bezpieczna.