Od 1 lipca została wprowadzona możliwość zaszczepienia się drugą dawką w dowolnym punkcie szczepień. Istnieje też sposób na przyspieszenia terminu przyjęcia szczepionki. Jest jednak jeden warunek.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Okres wakacyjny w pełni. Na drodze do zaplanowania upragnionego urlopu może stanąć wyznaczony termin i miejsce szczepienia. Ministerstwo Zdrowia zmodyfikowało zasady przyjmowania drugiej dawki. Od 1 lipca możemy umówić się na wizytę tam, gdzie chcemy. Nie musi być to ten sam punkt szczepień, w którym przyjmowaliśmy pierwszą dawkę. Istnieje możliwość też przyspieszenia terminu przyjęcia szczepionki.
Jak przyspieszyć termin drugiej dawki szczepionki?
Wyznaczony termin podania drugiej dawki nie jest sztywny. Musi jednak upłynąć minimalny, przewidziany odstęp między dawkami.
Istnieje możliwość przyspieszenia podania drugiej dawki, jeżeli preferowany termin znajduje się to w granicach optymalnego czasu przyjęcia drugiej dawki szczepienia.
Odstęp między dawkami według Ministerstwa Zdrowia:
AstraZeneca – do 35 dni i nie dłużej niż do 84 dnia.
Pfizer – od 21 dni do 35 dni, jednak nie dłużej niż 42 dni.
Moderna – od 28 dni do 35 dni, nie dłużej niż 42 dni.
Jeżeli, na przykład, pierwotny termin drugiej dawki był zaplanowany na 15 lipca i był to trzydziesty dzień po pierwszej dawce, a pacjent zgłosił chęć przyjęcia szczepionki 11 lipca, czyli cztery dni wcześniej, to jest możliwość przełożenia terminu.
Do 1 lipca stosowana była zasada, że drugą dawkę szczepionki należy przyjąć w tym samym punkcie szczepień, co pierwszą. Jednak ta zasada zmieniła się z początkiem miesiąca. Obecnie możemy zaszczepić się w dowolnym miejscu, po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Zmiany miejsca szczepień można dokonać na kilka sposobów:
przez telefon na infolinię: 989
umówienie się na wizytę online
Dwa możliwości umówienia wizyty online:
przez Internetowe Konto Pacjenta: wówczas po zalogowaniu się, należy przejść do e-skierowań, a obok skierowania na szczepienie przeciw COVID-19 kliknąć “Zmiana wizyty”.
od razu przez e-rejestrację. Uwaga, przy korzystaniu z e-rejestracji pamiętaj o tym, żeby zalogować się przez Profil Zaufany.
Według raportu Ministerstwa Zdrowia do 8 lipca wykonano 30 739 367 szczepień. Pierwszą dawką zostało zaszczepionych 17 254 158 osób. W pełni zaszczepionych jest 14 511 120 osób.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut