Stworzenie ponad miliona nowych miejsc pracy i walka z masową emigracją to główne pomysły Prawa i Sprawiedliwości na uzdrowienie sytuacji na polskim rynku pracy. W zakładach w Ursusie Jarosław Kaczyński i Piotr Gliński spotkali się na kolejnej debacie z ekspertami.
Rynek pracy to temat kolejnej debaty zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. I tym razem w spotkaniu z ekspertami w tej dziedzinie wziął udział nie tylko prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale także kandydat tej partii na przyszłego premiera Piotr Gliński. Debatę zorganizowano w zakładach w Ursusie, których obecna sytuacja według PiS najlepiej obrazuje problemy polskiego rynku pracy.
Do największych wyzwań, przed którymi stoją dzisiaj polskie władze, w opinii Jarosława Kaczyńskiego należy masowa emigracja. Prezes PiS podkreślił jednak, że temu trendowi można przeciwdziałać. Przykładem tego ma być Hiszpania, gdzie po latach wielkiej emigracji w pewnym okresie do kraju wróciło ponad 80 proc. osób, które poszukiwały lepszego życia za granicą.
Kaczyński stwierdził jednak, że powtórzenie tego scenariusza w Polsce wymaga wysiłku ze strony rządzących - Nie można przyjąć koncepcji, która sprowadza się do tego, że państwo nie ma nic do zaproponowania - mówił lider prawicowej opozycji. Przywoływanie Hiszpanii można jednak uznać za nieco ryzykowny pomysł, w kraju tym panuje powiem wysokie bezrobocie – pracy nie może znaleźć aż połowa młodych Hiszpanów.
Zapowiada też, że jeżeli jego ugrupowanie wróci do władzy, w ciągu kilku lat stworzy 1,2 mln nowych miejsc pracy.
Piotr Gliński wymieniał tymczasem największe obawy, które dotykają polskich pracowników. W tym coraz częstsze problemy z otrzymaniem wypłaty na czas. Kandydat na premiera podkreślił również, że ponad połowa Polaków została dotknięta koniecznością przyjęcia umowy nie gwarantującej stabilnego zatrudnienia, tzw. śmieciowej.
Wśród ekspertów zaproszonych przez Prawo i Sprawiedliwość do zakładów Ursusie część zwracała uwagę, że rozwiązaniem problemów polskiego rynku pracy byłoby również takie kształcenie młodzieży, którego oczekują pracodawcy. Socjolog, prof. Józefina Hrynkiewicz przypominała, że w walce z bezrobociem należy pamiętać nie tylko o tworzeniu większej ilości miejsc pracy, ale o tym, jaka ta praca w rzeczywistości powinna być.