
Powódź nawiedziła także południową część Polski. Powódź błyskawiczna w Małopolsce doprowadziła do lokalnych podtopień i zalania części dróg. W Głogoczowie wylała rzeka, przez co zakopianka stała się całkowicie nieprzejezdna. W Myślenicach doszło do ewakuacji domów, a w Radziszowie woda zalała wiele posesji i wdarła się do piwnic.
Czym jest powódź błyskawiczna?
W Niemczech i Belgii miejscami spadło nawet do 200 litrów wody na metr kwadratowy. To tyle, ile spada tam w ciągu dwóch, dwóch i pół miesiąca. Intensywne opady w bardzo krótkim czasie doprowadziły do sytuacji, w której woda nie zdążyła spłynąć ani chłonąć w do gruntu. W wyniku czego doszło do powodzi błyskawicznej.Zdaniem hydrologów to rodzaj powodzi, który jest bardzo trudny do prognozowania.
Powodzie błyskawiczne będą częstsze?
W ostatnich latach zjawiska pogodowe stają się coraz bardziej gwałtowne. Częściej pojawiają się długotrwała susza i potem nagle gwałtowne opady i problem z powodziami. Chociaż susze i powodzie nie są nowym zjawiskiem, to ich intensywność wzrasta. Dobrze widać to na przykładzie Niemiec. W ciągu 30 lat w dorzeczu Renu i Mozeli doszło do trzech "powodzi stulecia" – w 1993, 1995 oraz 2021 roku. Tegoroczna powódź jest największą od 300 lat. Z powodu zmian klimatu zdecydowanie wzrosło prawdopodobieństwo powodzi błyskawicznych.Przez zwiększenie się zjawisk ekstremalnych częściej będzie dochodziło do susz i powodzi. Wbrew pozorom są to zjawiska powiązane ze sobą, ponieważ ilość wody w globalnym obiegu jest stała. Jeżeli któryś z tych elementów zaczyna się zmieniać, to wpływa też na inne. To co dzieje się w jednej części świata, ma wpływ na sytuację w drugiej. Jeżeli gdzieś spadnie więcej wody w postaci ulewnego deszczu, to w jakiejś części świata zazwyczaj jej brakuje. Gdzieś jest jest powódź, a w innym miejscu będzie susza.