Grupa senatorów z USA napisała w opublikowanym w środę oświadczeniu, że ustawa "lex TVN" w zapowiadanym kształcie może wpłynąć na długotrwałe relacje polsko-amerykańskie. Pod dokumentem podpisali się deputowani z Partii Demokratycznej: Jeanne Shaheen, Dick Durbin, Chris Murphy, Chris Coons i Ben Cardin oraz senator Partii Republikańskiej Jim Risch.
W mediach od blisko 20 lat, w naTemat pracuję od 2016 roku jako dziennikarz i wydawca
Napisz do mnie:
rafal.badowski@natemat.pl
W oświadczeniu padają mocne słowa o tym, że ewentualne wprowadzenie lex TVN w życie może rzutować na polsko-amerykańskie relacje. "Wprowadzenie tych przepisów będzie miało negatywny wpływ na nasze relacje w zakresie obronności, handlu i biznesu" – napisali.
W oświadczeniu padają mocne słowa o stosunku polskiego rządu do demokracji. "Ciągłe wycofywanie się polskiego rządu z procesów demokratycznych, ostatnio poprzez działania mające na celu osłabienie niezależnych mediów i jednej z największych amerykańskich inwestycji w tym kraju, jest głęboko niepokojące" – czytamy.
"Jako dwupartyjna grupa senatorów z USA chcemy jasno powiedzieć polskiemu rządowi, że uważnie przyglądamy się tym wydarzeniom. Monitorujemy rozważaną w polskim parlamencie ustawę, która, jeśli zostanie uchwalona i podpisana, będzie dyskryminować firmy spoza UE i prawdopodobnie zmusi do opuszczenia Polski dużego amerykańskiego inwestora zatrudniającego kilka tysięcy osób" – dodali odnosząc się do sytuacji TVN.
Zwrócili uwagę na sytuację, w jakiej znajdują się zagraniczne inwestycje pod rządami PiS. "Ta ustawa, w połączeniu z odmową Polski przedłużenia licencji dla firmy TVN, kontynuuje niepokojącą trajektorię dla polskiej demokracji. To nie jest sposób na przyciągnięcie zagranicznych inwestycji i jeszcze bardziej podważy wolność mediów, o którą Polacy od dawna walczyli" – zaznaczyli.
O co chodzi w lex TVN
Chodzi o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Jest w niej zawarty przepis, który dotyczy nadawania koncesji podmiotom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego.
W artykule 35 można przeczytać o udzieleniu koncesji podmiotom mającym siedzibę w Polsce. Mowa także o podmiotach zagranicznych, ale pod warunkiem, że ich udział w spółce nie przekracza 49 procent.
Ustawa zawiera także zapis o tym, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Co to oznacza dla Grupy TVN? Jej właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Zarządza jednak stacją przez spółkę Polish Television Holding BV, która jest zarejestrowana w Holandii, należącej do EOG.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut