USA rozważają nałożenie sankcji na Polskę. To efekt "lex TVN".
USA rozważają nałożenie sankcji na Polskę. To efekt "lex TVN". Fot. AP/Associated Press/East News

USA rozważają nałożenie na Warszawę szeregu sankcji za przyjęcie nowelizacji ustawy medialnej "lex TVN". To najnowsze ustalenia stacji RMF FM. W grę wchodzi nawet "opcja atomowa" z restrykcjami wobec czołowych polityków.

REKLAMA
Jak się okazuje, Polska ma nie otrzymać zaproszenia na organizowany przez prezydenta Joe Bidena światowy szczyt demokracji. Na tym jednak nie koniec, bowiem Amerykanie dopuszczają także blokadę sprzedaży czołgów Abrams. Polska chciała kupić 250 takich pojazdów za 23 mld złotych.
Jest też trzecia opcja, którą można nazwać "atomową". W grę wchodzą sankcje personalne, nakładane na prezydenta, premiera i prezesa partii rządzącej. Amerykanie mają brać pod uwagę nałożenie na tych polityków zakazu wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. A to mogłoby oznaczać, że Andrzej Duda do końca swojej kadencji nie odwiedziłby już Białego Domu.
Z ustaleń RMF FM wynika, że Waszyngton na ustawę "lex TVN" patrzy nie tylko jako na uderzenie we własną inwestycję, ale także w trzon wartości demokratycznych.
Dodajmy, że to nie pierwsze doniesienia o możliwych fatalnych skutkach, które może przynieść kontrowersyjna ustawa w naszych relacjach z USA. Wcześniej Wirtualna Polska informowała, że Amerykanie nie wykluczają zmiany planów wojskowych wobec Polski. Konkretnie chodziło o wariant relokacji części wojsk amerykańskich z Polski na inny odcinek flanki wschodniej NATO – do Rumunii.
Czytaj także:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut