Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że Marcin Ociepa pozostaje sekretarzem stanu w jego resorcie, bo premier nie przyjął jego dymisji. Wcześniej podczas głosowaniu nad “lex TVN”, oddał głos tak, jak posłowie PiS. Po czym ogłosił, że odchodzi z Porozumienia. Przedstawiamy polityczne meandry kariery posła Ociepy.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Dzień, w którym wiele się zmieniło
11 sierpnia był jednym z najgorętszych dni w polskiej polityce w tym roku. Po tym, jak premier ogłosił, że Jarosław Gowin ma opuścić rząd, kolejni politycy Porozumienia, informowali, że w ramach solidarności podają się do dymisji. Pierwszym z nich był Marcin Ociepa.
– W związku z wczorajszą dymisją Jarosław Gowina postanowiłem się dziś podać do dymisji z funkcji wiceministra MON. Zostałem powołany na tę funkcję w wyniku umowy koalicyjnej – tłumaczył wtedy Marcin Ociepa.
Kilka godzin później, dziennikarze Polsat News dotarli do informacji, że Marcin Ociepa ma zostać szefem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Polityki Społecznej, czyli resortu z którego został zdymisjonowany Jarosław Gowin.
Ociepa jednak bardzo szybko zdementował plotki o rzekomym przejęciu schedy po Gowinie. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Sejmu, na którym politycy decydowali o losach ustawy ”lex TVN”. Ociepa głosował tak, jak posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Poparł między innymi reasumpcję głosowania w sprawie odroczenia obrad izby do 2 września, a następnie zagłosował za nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji zwaną anty-TVN.
Wieczorem za pośrednictwem Twittera poinformował, że odchodzi z Porozumienia.
“Wierzę, że silnej Polsce może służyć tylko rząd Zjednoczonej Prawicy. W związku z różnicą zdań co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie, podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w partii”- napisał polityk.
Były-obecny wiceminister
Mimo że Marcin Ociepa zrezygnował z funkcji wiceministra obrony narodowej, to premier jego dymisji nie przyjął, w związku z tym były polityk Porozumienia pozostaje sekretarzem stanu w MON. Informację o tej decyzji przekazał szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
“Miło mi poinformować, że min. @MarcinOciepa pozostaje sekretarzem stanu w @MON_GOV_PL. Cieszę się, że będziemy mogli kontynuować współpracę, szczególnie w obszarze innowacyjności i stosunków międzynarodowych”- napisał minister.
Marcin Ociepa sekretarzem stanu w MON jest od grudnia 2019 r.
Kim jest Marcin Ociepa?
Obecny wiceminister obrony narodowej ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Opolskim o specjalności europejskiej oraz podyplomowe studia managerskie.
Pracował też jako nauczyciel akademicki w Katedrze Studiów Regionalnych Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego i na Politechnice Opolskiej. Brał udział International Visitor Leadership Program prowadzonym przez Departament Stanu USA. Ociepa karierę w polityce zaczynał od samorządu. W latach 2010–2014 był wiceprzewodniczącym, a następnie w okresie 2014–2018 przewodniczącym rady miejskiej w Opolu. Potem działał jako radny sejmiku opolskiego.
W wyborach samorządowych z 2014 roku, kandydował z ramienia “Razem dla Opola”, z poparciem m.in. PiS, na stanowisko prezydenta miasta i dostał się do drugiej tury. Jednak nie dał rady pokonać Arkadiusza Wiśniewskiego, uzyskał jedynie 32,14 proc. głosów.
Konserwatywny polityk
Marcin Ociepa ma konserwatywne poglądy, co zaznaczył chociażby na konferencji prasowej podczas ogłaszanie swojej niedoszłej dymisji.
– Mam konserwatywne poglądy i uważam, że ta większość parlamentarna, ten rząd był i jest najlepszym z możliwych dla mojej ojczyzny.
Kiedy rozpoczynał swoją karierę polityczną w strukturach lokalnych, w wyborach do rady miasta Opola otwierał listę lokalnego Chrześcijańskiego Bloku Samorządowego. W 2007 roku współpracował z Prawicą Rzeczypospolitej w okresie powstawania tej partii. Współtworzył też partię Polska Jest Najważniejsza, a w 2011 roku otwierał nawet jej listę do Sejmu, jednak ugrupowanie nie uzyskało mandatów. Po rozwiązaniu PJN współtworzył kolejną partię – Polskę Razem, a dwa lata później został jej wiceprezesem. Po przekształceniu w listopadzie 2017 roku Polski Razem w Porozumienie, pozostał jednym z jej wiceprezesów, a także stanął na czele partyjnych struktur w okręgu opolskim. W wyborach parlamentarnych w 2018 roku został wybrany na posła IX kadencji z list Porozumienia.
Analizując polityczne portfolio Ociepy, łatwo można zauważyć, że tworzył i dołączał do młodych, dopiero rozwijających się partii po prawej stronie sceny politycznej.
Zanim objął funkcję wiceministra obrony narodowej w rządzie Zjednoczonej Prawicy, wcześniej był wiceszefem resortu przedsiębiorczości i technologii, a potem wiceministrem rozwoju. Zastępował tam Jadwigę Emilewicz, która w zeszłym roku odeszła z Porozumienia. Był odpowiedzialny m.in. za sprawy europejskie, innowacje, politykę przemysłową, współpracę międzynarodową i kontrolę obrotu z zagranicą towarami oraz technologiami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
Na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej został powołany 20 grudnia 2019 r. Po odejściu z Porozumienia Ociepa formalnie należy do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut