
Bo polityk musi być elastyczny. Jak Marcin Ociepa został wiceministrem (ponownie)
Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że Marcin Ociepa pozostaje sekretarzem stanu w jego resorcie, bo premier nie przyjął jego dymisji. Wcześniej podczas głosowaniu nad “lex TVN”, oddał głos tak, jak posłowie PiS. Po czym ogłosił, że odchodzi z Porozumienia. Przedstawiamy polityczne meandry kariery posła Ociepy.

Reklama.
– W związku z wczorajszą dymisją Jarosław Gowina postanowiłem się dziś podać do dymisji z funkcji wiceministra MON. Zostałem powołany na tę funkcję w wyniku umowy koalicyjnej – tłumaczył wtedy Marcin Ociepa.
Kilka godzin później, dziennikarze Polsat News dotarli do informacji, że Marcin Ociepa ma zostać szefem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Polityki Społecznej, czyli resortu z którego został zdymisjonowany Jarosław Gowin.
Czytaj także:Ociepa jednak bardzo szybko zdementował plotki o rzekomym przejęciu schedy po Gowinie. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Sejmu, na którym politycy decydowali o losach ustawy ”lex TVN”. Ociepa głosował tak, jak posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Poparł między innymi reasumpcję głosowania w sprawie odroczenia obrad izby do 2 września, a następnie zagłosował za nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji zwaną anty-TVN.
Wieczorem za pośrednictwem Twittera poinformował, że odchodzi z Porozumienia.
“Wierzę, że silnej Polsce może służyć tylko rząd Zjednoczonej Prawicy. W związku z różnicą zdań co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie, podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w partii”- napisał polityk.
“Miło mi poinformować, że min. @MarcinOciepa pozostaje sekretarzem stanu w @MON_GOV_PL. Cieszę się, że będziemy mogli kontynuować współpracę, szczególnie w obszarze innowacyjności i stosunków międzynarodowych”- napisał minister.
Marcin Ociepa sekretarzem stanu w MON jest od grudnia 2019 r.
Pracował też jako nauczyciel akademicki w Katedrze Studiów Regionalnych Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego i na Politechnice Opolskiej. Brał udział International Visitor Leadership Program prowadzonym przez Departament Stanu USA. Ociepa karierę w polityce zaczynał od samorządu. W latach 2010–2014 był wiceprzewodniczącym, a następnie w okresie 2014–2018 przewodniczącym rady miejskiej w Opolu. Potem działał jako radny sejmiku opolskiego.
W wyborach samorządowych z 2014 roku, kandydował z ramienia “Razem dla Opola”, z poparciem m.in. PiS, na stanowisko prezydenta miasta i dostał się do drugiej tury. Jednak nie dał rady pokonać Arkadiusza Wiśniewskiego, uzyskał jedynie 32,14 proc. głosów.
– Mam konserwatywne poglądy i uważam, że ta większość parlamentarna, ten rząd był i jest najlepszym z możliwych dla mojej ojczyzny.
Kiedy rozpoczynał swoją karierę polityczną w strukturach lokalnych, w wyborach do rady miasta Opola otwierał listę lokalnego Chrześcijańskiego Bloku Samorządowego. W 2007 roku współpracował z Prawicą Rzeczypospolitej w okresie powstawania tej partii. Współtworzył też partię Polska Jest Najważniejsza, a w 2011 roku otwierał nawet jej listę do Sejmu, jednak ugrupowanie nie uzyskało mandatów. Po rozwiązaniu PJN współtworzył kolejną partię – Polskę Razem, a dwa lata później został jej wiceprezesem. Po przekształceniu w listopadzie 2017 roku Polski Razem w Porozumienie, pozostał jednym z jej wiceprezesów, a także stanął na czele partyjnych struktur w okręgu opolskim. W wyborach parlamentarnych w 2018 roku został wybrany na posła IX kadencji z list Porozumienia.
Analizując polityczne portfolio Ociepy, łatwo można zauważyć, że tworzył i dołączał do młodych, dopiero rozwijających się partii po prawej stronie sceny politycznej.
Zanim objął funkcję wiceministra obrony narodowej w rządzie Zjednoczonej Prawicy, wcześniej był wiceszefem resortu przedsiębiorczości i technologii, a potem wiceministrem rozwoju. Zastępował tam Jadwigę Emilewicz, która w zeszłym roku odeszła z Porozumienia. Był odpowiedzialny m.in. za sprawy europejskie, innowacje, politykę przemysłową, współpracę międzynarodową i kontrolę obrotu z zagranicą towarami oraz technologiami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
Na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej został powołany 20 grudnia 2019 r. Po odejściu z Porozumienia Ociepa formalnie należy do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Reklama.