31 sierpnia 1980 r., zakończył się strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. O godz. 16.00 w Sali BHP Lech Wałęsa słynnym wielkim długopisem sygnował Porozumienia Sierpniowe, jedno z czterech porozumień zawartych przez komunistyczny rząd z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Sierpień’80 przeszedł do historii jako miesiąc strajków, których zwieńczeniem było podpisanie czterech porozumień sierpniowych: w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Hucie Katowice.
Fala strajków
Chociaż sierpień’80 kojarzony jest z wydarzeniami na Wybrzeżu, to iskrą zapalną były strajki na Lubelszczyźnie – w Świdniku i Lublinie – jeszcze w połowie lipca.
Strajki zaczęły rozprzestrzeniać się w całej Polsce, aż w końcu doszło do buntu robotniczego na Wybrzeżu. Strajkowano też w Mielcu, Tarnobrzegu i Poznaniu. Była to reakcja na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę rządzącą Edwarda Gierka.
Symbolicznym momentem tych wydarzeń było dyscyplinarne zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz, która była zatrudniona jako spawaczka i suwnicowa. 8 sierpnia 1980, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Walentynowicz dostała wypowiedzenie. Ta decyzja przesądziła o wybuchu strajku w dniu 14 sierpnia. Zaplanował go i przygotował Bogdan Borusewicz, a rozpoczęli robotnicy związani z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. Wkrótce, w stoczni pojawił się też Lech Wałęsa, zwolniony z pracy w 1976 r. Stanął na czele strajku.
Jednym z głównych postulatów protestujących było przywrócenie do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, strajkujący domagali się też: podwyżki płac dla każdego zatrudnionego, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 r. oraz gwarancji nietykalności dla strajkujących.
Skala sprzeciwu zmusiła władze komunistyczne do zaakceptowania 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Po raz pierwszy w dziejach bloku państw komunistycznych władze zdecydowały się na podjęcie jawnego i otwartego dialogu ze społeczeństwem.
Wałęsa podpisuje Porozumienia Sierpniowe
31 sierpnia Wałęsa i Mieczysław Jagielski (z ramienia KC PZPR) w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali porozumienie gdańskie. Wydarzenie te transmitowała telewizja.
Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na:
utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych,
prawo do strajku,
budowę pomnika ofiar Grudnia ’70,
transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.
Przyjęto też zapis, że nowe związki uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie i "zasady ustroju społecznego i politycznego PRL”. Strajkujące w Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zakłady podjęły ponownie pracę 1 września.
Dokument końcowy podpisano o godzinie 16.00. Tym sposobem strajk dobiegł końca.
Narodziny NSZZ "Solidarność"
Wydarzenia sierpniowe i fala strajków z 1980 r. doprowadziła do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, legalnej organizacji związkowej, która była niezależna od władz.
17 września 1980 r. przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich (przekształconych z MKS) przyjęli statut, który rozstrzygał powstanie "Solidarności", na której czele stanął Lech Wałęsa.
Niespełna miesiąc później, 10 listopada, Sąd Najwyższy zarejestrował NSZZ "Solidarność". Wkrótce związek liczył niemal 10 mln członków – było to 80 proc. wszystkich pracowników państwowych.
Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie “Solidarności” stało się początkiem przemian z 1989 roku.
Obchody 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych
W Gdańsku obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się o godzinie 10 otwarciem historycznej bramy nr 2 oraz przemówienia Lecha Wałęsy.
Podczas wydarzenia przemawiali także: Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, Bogdan Lis, Agnieszka Owczarczak oraz Basil Kerski.
Wieczorem zaplanowano "Marsz Porozumienia" i "Wiec dla Europy".
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut