Skłonność do tycia, ciągłe zmęczenie i senność, brak energii i blada cera? Chorzy na niedoczynność tarczycy wiedzą o czym mówię. Chcesz w końcu poczuć się lepiej i poczuć się lżej? Kluczem jest właściwa dieta. Przygotowaliśmy dla ciebie specjalny jadłospis na cały tydzień. Wszystko, co smaczne i dobre dla tarczycy - koniecznie przetestuj!
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Hormony tarczycy warunkują zdrowie i dobre samopoczucie, wpływają na układ krążenia, przemianę materii, stan kości, układ nerwowy, a także na płodność. Okazuje się, że nawet co piąty Polak może mieć ten problem.
O chorobach tarczycy zrobiło się naprawdę głośno dopiero kilka lat temu. Wcześniej nawet lekarze nie przywiązywali dużej wagi do diagnostyki schorzeń tarczycy, oznaczania poziomu hormonów. Różnorodność objawów sprawiała z kolei, że pacjenci nie łączyli ich w całość i nie szukali jednego rozwiązania.
Niedoczynność tarczycy - objawy
Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy zmagają się na co dzień z różnymi zdrowotnymi problemami. Zaburzone funkcjonowanie tego gruczołu powoduje:
wolne tempo przemiany materii
nagły wzrost masy ciała i problemy z chudnięciem
zaparcia
nieustanne uczucie zmęczenia i senność
brak energii
zaburzenia pamięci
podatność na depresję
nieregularne miesiączkowanie / zaburzenia wzwodu
niepłodność
suche i wypadające włosy
sucha i blada skóra
Jak pomóc tarczycy?
Oprócz regularnych badań (TSH, FT3 i FT4) i przyjmowania hormonów tarczycy, czyli np. Euthyroxu, należy zadbać o właściwą dietę. To jedyna skuteczna droga, aby uregulować funkcjonowanie całego organizmu. No i przede wszystkim - zapobiec nagłym skokom wagi czy puchnięciu.
Ważne, aby posiłki wspierały pracę tego narządu. Chodzi o to, aby wyeliminować stany zapalne w organizmie i dostarczać odpowiednie ilości jodu, selenu i cynku. Dieta powinna obfitować w zwiększoną zawartość białka i opierać się na potrawach o niskim i średnim IG.
Należy UNIKAĆ produktów, które mogą zaostrzać stany zapalne: soja, gluten i laktoza oraz surowe warzywa krzyżowe (zawierają one substancje goitrogenne, zwane wolotwórczymi) - kalafior, brokuł, kapusta włoska, jarmuż. Codzienne menu powinno opierać się natomiast o kasze, ryby, owoce morza, chude mięso, jaja, orzechy (szczególnie brazylijskie, ponieważ mają dużo selenu), warzywa, cytrusy i owoce.
Dieta przy niedoczynności tarczycy. Przykładowy jadłospis na tydzień
Wyznaczyłam 4 posiłki dziennie, których kaloryczność oscyluje wokół przeciętnego zapotrzebowania kalorycznego dorosłej osoby, czyli 2000 kcal (zależy, czy twoim celem przy okazji jest redukcja wagi czy jej utrzymanie) - musisz samodzielnie kontrolować i mierzyć porcje.
7:00-9:00 // ŚNIADANIE
11:00-13:00 // II ŚNIADANIE
15:00-18:00 // OBIAD
20:00-22:00 // KOLACJA
Zalecane godziny posiłków oraz kaloryczność to wyłącznie sugestia, ponieważ zdaję sobie sprawę, że każdy wymaga indywidualnego podejścia z racji na wykonywaną pracę, stan zdrowia i tryb życia. Klikając w nazwę posiłku, wyświetli ci się przepis.