Przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i możliwy następca Angeli Merkel. Zwolennik Unii Europejskiej o liberalnych poglądach, który jednak w niektórych kwestiach chce pozostać bardziej konserwatywny. Armin Laschet to jeden z trójki kandydatów, który może przejąć władze po niemieckiej kanclerz. Kim jest i jakie ma poglądy?
Armin Laschet urodził się w 1961 r. na przedmieściach Akwizgranu (Aachen) i wywodzi się z katolickiej rodziny z tradycjami. Jego ojciec był inżynierem górnictwa na stałe powiązanym z przemysłem węglowym, a matka nauczycielką i dyrektorką szkoły.
Fakt, że wywodzi się z rodziny z tradycjami górniczymi, widoczny jest w polityce. Laschet był przeciwnikiem prób ograniczenia wydobycia węgla. Polityk wychował się tuż przy holendersko-belgijskiej granicy i mówi biegle po francusku.
Studiował prawo w Monachium i w Bonn, a dyplom ukończenia studiów otrzymał w 1987 r. Potem miał trwający dobrych kilka lat "romans" z dziennikarstwem. W latach 1986-1988 studiował ten kierunek, a następnie przez ponad 5 lat pracował dla kilku tytułów. Większość z nich była magazynami katolickimi.
Rodzina polityka
Laschet jest szczęśliwym ojcem i mężem, który może pochwalić się bardzo długim stażem w związku. Swoją żonę polityk poznał jeszcze za czasów nastoletnich. Razem uczęszczali do katolickiego chóru, który prowadził ojciec przyszłej narzeczonej. W 1985 r. Laschet poślubił Susanne Malangré, z którą doczekał się trójki dzieci. Susanne Laschet jest pierwszą damą Nadrenii Północnej-Westfalii.
Z trójki jego pociech najbardziej znany jest syn Johannes, który figuruje na Instagramie jako Joe Lasches. Chłopak studiował prawo i jest blogerem, którego profil obserwuje prawie 100 tys. osób.
Kandydat Unii
Kariera polityczna Lascheta zaczęła się na dobre w 1994 r., kiedy polityk po wyborach został członkiem Bundestagu, w którym zasiadał do 1998 r. W latach 1999-2005 był członkiem Parlamentu Europejskiego.
Od 2017 r. Laschet pełni funkcję premiera największego kraju związkowego w Niemczech. Nadrenię Północną-Westfalię zamieszkuje ponad 18 mln mieszkańców.
Laschet przejął stery w partii po politycznych roszadach, które zaczęły się w Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w 2018 r.
Po tym, jak wiadome już było, że Angela Merkel nie zamierza kandydować w wyborach, o szefostwo w partii walczyli Annegret Kramp-Karrenbauer i Friedrich Merz. Wygrała ta pierwsza, ale w lutym 2020 r. zaskoczyła wszystkich oznajmiając, że zamierza zrezygnować z funkcji szefowej CDU i nie będzie się ubiegać o stanowisko kanclerza Niemiec.
Nowym szefem CDU został Laschet, który został także wybrany kandydatem całej chadecji na kanclerza.
Laschet sam o sobie mówi, że zamierza być kontynuatorem poglądów Merkel. W 2015 r. popierał jej decyzję o otwarciu granic dla uchodźców. Jest wielkim zwolennikiem Unii Europejskiej i, choć wywodzi się z rodziny o bardzo silnej katolickiej tradycji, nie przeszkadza mu to popierać niektórych liberalnych rozwiązań UE.
Laschetowi zarzuca się zbytnią pobłażliwość w stosunku do Rosji. M.in. dlatego, że apelował o oddzielenie sprawy Krymu (choć głośno krytykował samą aneksję) od spraw, w których można z Putinem współpracować, sugerował, że otrucia Skripali nie da się jednoznacznie połączyć z Kremlem i podobnie jak Angela Merkel broni Nord Stream 2.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut