To właśnie jesienią jabłka smakują najlepiej. Są soczyste, dorodne i pięknie pachną. Dzięki tym trzem przepisom sprawisz, że twój brzuszek poprosi o więcej, a cały dom wypełni się przepięknym zapachem jabłek. Czas zakasać rękawy i do roboty!
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.
Można kłócić się o to, które z jesiennych warzyw i owoców są najlepsze, ale jedno jest pewne — niekwestionowanym królem polskich sadów jest jabłko. Poniżej zamieszczamy trzy propozycję jesiennych deserów z jabłkiem, z którymi poradzą sobie zarówno doświadczone osoby, jak i początkujący miłośnicy kulinariów. Ba, nawet ci, którzy nie cierpią gotować. Koniecznie daj znać, który przepis wybierzesz!
Pieczone jabłka z cynamonową kruszonką
Czas przygotowania: 40 minut
Liczba porcji: 4
Stopień trudności: łatwy
Składniki na kruszonkę:
masło - 150 g,
mąka pszenna - 2 szklanki,
cukier - 1 szklanka (opcjonalnie kilka łyżek miodu),
sól - pół małej łyżeczki,
cynamon - 3 małe łyżeczki (można dać więcej).
Pozostałe składniki:
jabłka - 6 dużych,
miód - dwie łyżki,
laska wanilii lub aromat waniliowy,
serek śmietankowy (może być Almette lub Twój Smak).
Etap I
Zaczynamy od pokrojenia masła w kostkę i nastawienia piekarnika na 200°C . Pokrojone masło wrzuć do dużej miski. Dodaj tam mąkę, cynamon i cukier (ewentualnie miód). Wymieszaj masę rękoma. Powinna przypominać okruchy. Po przygotowaniu wstaw masę do lodówki.
Etap II
Jabłka możesz obrać ze skórki, ale nie musisz tego robić. Niektóre gatunki mają miękkie skórki, które łatwo rozgryźć. Jabłka pokrój w kostkę, posyp cynamonem, cukrem i wanilią. Przełóż je do naczynia żaroodpornego.
Etap III
Jabłka posyp przygotowaną wcześniej masą. Możesz dodać do niej dodatkowo migdały albo orzechy włoskie. Całość piecz przez 25 minut w temperaturze 200°C. Przed podaniem wyłóż na talerz dwie łyżki serka śmietankowego. Możesz pokropić go aromatem waniliowym albo zmieszać z miodem.
Puszyste racuchy z jabłkami
Czas przygotowania: 30 minut
Liczba porcji: 4
Stopień trudności: średni
Składniki:
jajka - 2 szt.,
mleko - szklanka (250 ml),
jabłka - 2 szt.,
mąka pszenna - 1,5 szklanki,
proszek do pieczenia - pół małej łyżeczki,
olej rzepakowy lub kokosowy - 4 łyżki,
cukier puder - pół szklanki.
Etap I
Przygotuj dużą miskę. Wbij do niej jajka i wlej lekko podgrzane mleko. Całość wymieszaj widelcem. Następnie dodaj do miski mąkę i proszek do pieczenia. Bardzo dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Możesz użyć do tego miksera. Odstaw ciasto na 10 minut.
Etap II
Obierz jabłka i utrzyj je na tarce z grubymi oczkami. Wrzuć je do miski z ciastem i wymieszaj łyżką lub widelcem. Nagrzej patelnię z tłuszczem i zacznij smażyć racuchy. Nie trzeba smażyć ich długo - wystarczą dwie minuty po każdej stronie. Jeśli tłuszczu zacznie ubywać, możesz dolać trochę oleju.
Etap III
Racuchy posyp cukrem pudrem. Możesz też zjeść je ze słodką śmietanką lub lodami. Smacznego!
Lukrowane bułeczki z jabłkami
Czas przygotowania: 40 minut + 120 minut na wyrośnięcie ciasta
Liczba porcji: 4
Stropień trudności: trudny
Składniki na ciasto drożdżowe:
mleko lub napój owsiany - 500 ml,
drożdże (konieczne świeże!) - 120 g,
cukier lub miód - 100 g
masło - 150 g,
mąka pszenna - 800 g,
sól - dwie szczypty,
jajko - 2 szt.
żółtko - 2 szt.
Pozostałe składniki:
jabłko - 6 dużych,
woda - 60 ml,
cukier lub miód - 5 łyżek stołowych,
cynanom - dwie łyżki (można dać więcej),
ekstrakt waniliowy - pół łyżeczki,
cytryna,
cukier puder - 1 szklanka.
Etap I
Mleko lekko podgrzewamy na małym ogniu (nie może się gotować). Do grzejącego się mleka dodajemy pokruszone drożdże i cukier lub miód. Całość odstawiamy na 15 minut (nie do lodówki).
Etap II
Rozpuszczamy masło, a w międzyczasie szykujemy dużą miskę. Wsypujemy do niej mąkę, cukier i sól. Dodajemy jajka. Całość zalewamy wcześniej przygotowaną masą i delikatnie mieszamy. Wlewamy masło. Znowu mieszamy i wyrabiamy ciasto, aż przestanie się kleić do dłoni. Masę podsypujemy mąką, przykrywamy oddychającą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1,5 - 2 godziny.
Etap III
Piekarnik nastawiamy na 180°C. Jabłka kroimy w drobną kosteczkę. Wcześniej można je obrać, ale nie jest to konieczne. Pokrojone jabłka wrzucamy do dużego garnka. Dodajemy wodę, cukier/miód, cynamon, ekstrakt waniliowy i dusimy pod przykryciem przez ok. 20 minut.
Etap IV
Wyrośnięte i rozwałkowane ciasto (powinno mieć grubość ok. 0,5 cm) przekładamy na posypany mąką blat. Na ciasto wykładamy przygotowane wcześniej nadzienie i zwijamy je jak naleśnika. Tak przygotowane ciasto kroimy na plasterki o szerokości 2-3 cm.
Tortownicę o średnicy 28 - 32 cm wykładamy papierem do pieczenia. Papier smarujemy masłem. Układamy na niej plasterki ciasta i przykrywamy ściereczką. Zostawiamy na 30 minut.
Etap V
Bułeczki wkładamy na 30-40 minut do piekarnika. W międzyczasie przygotowujemy polewę lukrową. Cukier puder mieszamy z sokiem z cytryny. Proporcje dobierz tak, żeby ci smakowało. Ostudzone bułeczki polej cukrem. Smacznego!